Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza Kontext

    DDR: Jaroslav Formánek: Škrábanice

    formanek_skrabanice_obalka

    Jaroslav Formánek: Škrábanice

    Revolver Revue 2015, 1. vydání, 111 str.

    Spisovatel Jaroslav Formánek (1960), který část života strávil ve Francii, vydává v Edici RR už čtvrtý titul, těmi předchozími byly Francouzský rok (2002 a 2. vydání 2009), Cesta (2008) a “revolverová“ specialita Jedna věta (příloha RR č. 81/ 2000). Název novinky Škrábanice by mohl evokovat ironické označení literárního či výtvarného díla, název jedné ze sedmi povídek se však vztahuje ke jménu kočičí přítelkyni člověka. V textech zpracovává Formánek také svou zkušenost emigranta (konfrontace některých dějů jsou tedy nazírány nejen z časového, ale i geografického odstupu), leitmotivem všech povídek pak je existenciální situace jedince, který měl spíš smůlu než štěstí, že se přes jeho osud ve větší či menší míře „přehnaly dějiny“ (týká se různých faset prožitků husákovské normalizace). Jde o reflexi výrazně zažitou a na druhé straně čerstvou, čtyři ze sedmi povídek nesou dataci dokončení 2015.

    Text Vánoční kruh prezentuje meditaci muže po návratu z Francie, který s melancholickým sebezpytem vzpomíná, jak se pokusil během jedněch Vánoc přerušit vztah se svou francouzskou partnerkou a nakonec to vzdal. Mimořádně zdařilá je Formánkova analýza strachu v textu Ukradený půllitr, v němž sebevědomý Pařížan míří do nesvobodné Prahy, aby pomohl k emigraci ohroženému kamarádovi svých přátel, přijíždí jako odhodlaný a svobodně se cítící člověk, od přejezdu hranic v něm však totalitní poměry i v těch nejbanálnějších maličkostech postupně vyvolají a posléze zesílí strach natolik, že akci není schopen uskutečnit. Nejdelší, nicméně pouze třicetistránková  povídka Oslava je empatickou sondou do postojů a osudů učitelů i žáků jedné školy, při jubilejním setkání se představí řada charakterů. V krátkých střizích se tu objeví jednoznačné „svině“, oportunisté i měkcí „slušňáci“, nepřímo konfrontováni se zásadním postojem absolventa, který ovšem už léta žije v Americe a tudíž nebyl nucen se s minulým režimem v jeho každodennosti utkávat. Na oslavu nepřijede a svému bývalému spolužákovi, nyní řediteli školy, napíše. Formánkovi se daří řadou přesných detailů plasticky vykreslit několik postav, jeho postoj je sice jednoznačný, ale nesoudí. Při četbě mě napadlo, že by Oslava mohla být námětem pro řádně zneklidňující filmové dílo.

    Pozoruhodná knížka z edice Revolver Revue (sv.90) potěší i oko, vychází totiž v pěkné grafické úpravě Viktora Karlíka.

    • Autor:
    • Publikováno: 17. července 2016

    Komentáře k článku: DDR: Jaroslav Formánek: Škrábanice

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,