Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    Zemřel Václav Hálek

    FOTO archiv ČRo

    Václav Hálek

    17. 3. 1937 Praha – 10. 9. 2014 Brandýs nad Labem

    Hudební skladatel, který skládal i scénickou hudbu, spolupracovník řady režisérů (Luboš Pistorius, Miroslav Krobot, Jiří Fréhar, Ladislav Vymětal, Karel Kříž, Gerik Císař ad.).

    Vyrůstal v Suchdole., často jezdil k babičce do Spařenců u Sobotky, kde se naučil poznávat a sbírat houby, což bylo jeho celoživotní vášní, jež ovlivnila i jeho hudební skladby. Předkovéz otcovy strany byli Italové žijící v Trentu, babička jménem Vaia účinkovala u kočovné společnosti. Mezi jeho předky patřil i básník Vítězslav Hálek. Byl tedy vzdáleně spřízněn i s herečkou Janou Štěpánkovou a hercem Luďkem Sobotou.

    FOTO TOMÁŠ ZILVAR

    FOTO TOMÁŠ ZILVAR

    Vystudoval klavírní hru a kompozici na pražské konzervatoři a na Hudební fakultě Akademie múzických umění. Jeho profesorem skladby tam byl Emil Hlobil. Absolvoval v roce 1962. Pro své náboženské názory byl v období totality nežádoucím skladatelem a jeho díla byla interpretována téměř výhradně v zahraničí. Často ale spolupracoval s divadly, kde našel zázemí a sobě blízké osobnosti.

    Začínal v pražském Disku, kde v té době studovali jeho vrstevníci Jiří Paďour (dnes emeritní biskup), Naďa Šormová, Klára Jerneková a další. Celkem napsal přes 250 scénický hudeb. Komponovaný pořad v pražské Viole Odpusť mi mou lásku s Janem Hartlem a Martou Vančurovou a v režii Luboše Pistoria, kde Václav Hálek živě improvizoval na klavír, se udržel na repertoru více než třicet let (1972-2008). Je též autorem úvodní skladby k filmu Dušana Hanáka Obrazy starého světa (1972) oceněného na MFF v Cannes.

    FOTO archiv

    FOTO archiv

    V seznamu jeho děl najdeme 3 klavírní koncerty, koncert pro varhany a smyčcový orchestr, dvě opery (Strašák a hvězdy /pro děti/ a Pouť /pro dospělé/), hudbu na třídílnou Danteho Božskou komedii. Je autorem dvou smyčcových kvartetů, klavírního tria a řady skladeb pro sólový klavír, sólové housle a další nástroje a lidský hlas.

    Náboženská a církevní tématika byla v jeho tvorbě silně zastoupena. V této oblasti lze zmínit např. jeho česká liturgická propria pro slavnosti a svátky katolické liturgie, skladby La Saletta pro recitátora a klavír, K. H. Mácha – Máj pro recitátora a violoncello, V. Renč – Popelka Nazaretská pro recitátora a klavír, Zpíváno z dálkykompozice úprav koled různých národů, Cantico del Fratre Sole (modlitba sv. Františka z Assisi), Lauda XVI na text Jacopona da Todi pro sóla a komorní orchestr, Volání Královny míru (na texty ze zjevení Panny Marie) pro alt, varhany a sólové housle.

    Koncert pro houby. FOTO archiv

    Koncert pro houby. FOTO archiv

    Zvláštní místo v jeho tvorbě zaujímají skladby inspirované přírodou (viz zde). Zkušenost z mykologické procházky v roce 1980 se stala jedním ze základů pro jeho Mykokosmickou symfonii. Postupně vznikaly další skladby věnované tomuto tématu. K lednu 2014 měl napsáno na více než 2.000 druhů hub 6.080 skladeb pro sólové housle a několik set skladeb pro violu, violoncello nebo smyčcová dua. V roce 2002 vydal první díl svého Hudebního atlasu hub.

    Na věčnost odešel ve středu 10. září 2014 v Brandýse nad Labem.

    Česká biskupsaká konference mu letos udělila děkovné uznání za duchovní přínos v oblasti hudební kompoziční tvorby a za svědectví křesťanské věrnosti v tvorbě i životě. Pohřební obřady vedl v pondělí 15. září 2014 v kostele Panny Marie Andělské dlouholetý přítel skladatele, biskup Jiří Paďour.

    • Autor:
    • Publikováno: 23. září 2014

    Komentáře k článku: Zemřel Václav Hálek

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,