Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza Zprávy

    22. sezona Divadla v Dlouhé

    Pražské Divadlo v Dlouhé zahájilo novou sezonu hostováním na Evropském festivalu humoru a satiry Kremnické gagy ve slovenské Kremnici. Uvedlo zde s velkým ohlasem komorní inscenaci Deň, kedy zomrel Gagarin a personálně propojený Divadelní spolek LokVar pohádku Český Honza, která získala cenu Zlatý Gunár v kategorii produkce pro děti a mládež.


    Ve 22. sezoně Divadlo v Dlouhé chystá tři premiéry na velkém jevišti, dvě komorní inscenace v divadelní kavárně a oba zavedené festivaly pro děti, teenagery i dospělé – Dítě v Dlouhé a Festival 13+. Poprvé za uplynulých více než dvacet let se letos proměnilo umělecké vedení divadla, do něhož vstoupil režijní tandem SKUTR. V čele uměleckého týmu bude tedy dramaturg Štěpán Otčenášek a režiséři Hana Burešová, Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský. Toto spojení se připravovalo několik let, ještě s režisérem Janem Bornou, který po dlouhé nemoci zemřel v lednu 2017. Herecký soubor se mění průběžně, letos jej posílí noví členové Marie Poulová a Pavel Neškudla, kteří se na konci minulé sezony představili jako Treplev a Zarečná v Rackovi režijního dua SKUTR.

    Od minulé sezony se k stálým i jednorázovým hostům na jevišti Divadla v Dlouhé nově připojili Igor Orozovič z Národního divadla, který hraje Mlynáře v Lucerně, a člen Divadla Na zábradlí Petr Jeništa jako Trigorin v Rackovi. V rámci komorní řady Krátká Dlouhá se tu poprvé objevil Jakub Tvrdík z Klicperova divadla v Hradci Králové (Dating v osmi) a od začátku letošní sezony Tomáš Dianiška z Divadla pod Palmovkou, který účinkuje v novém titulu Slovenské sekce Muži sa minuli.

    Eva Hacurová jako Mladá kněžna a Igor Orozovič jako Mlynář v Lucerně (r. Hana Burešová) FOTO MARTIN ŠPELDA

    Scénické čtení hry Viliama Klimáčka Muži sa minuli (Dáša, Rút & Sisa) v podání Slovenské sekce divadla se již v neděli 10. září stalo první premiérou nové sezony. Viliam Klimáček je nejuváděnějším autorem komorní řady Krátká Dlouhá a jedním z nejčastěji uváděných současných autorů na českých jevištích. Ve své nové hře Muži sa minuli sleduje tři velmi turbulentní manželské vztahy: ex modelku a jejího bohatého podnikatele, bývalou pankačku a jejího pobožného manžela a nakonec submisivní ženu deptanou vlastním partnerem. Jejich s nadsázkou a do absurdna dovedené příběhy ozvláštňuje navíc i herecké obsazení v obráceném gardu: tři muži hrají všechny ženské postavy a všechny muže hraje jedna herečka.

    První premiérou na velkém jevišti bude ve středu 8. listopadu 2017 retro muzikál s živou kapelou pro všechny od dvanácti let Tajný deník Adriana Molea ve věku 13 a ¾ podle světového bestselleru Sue Townsendové. Úprava, režie a texty písní jsou dílem Miroslava Hanuše, hudební aranžmá a nastudování připravuje Milan Potoček, scénu Nikola Tempír, kostýmy Hana Fischerová, do titulní role třináctiletého Adriana je obsazen Martin Matejka. Rok a čtvrt dospívání Adriana Molea, britského puberťáka. Nejtěžší okamžiky v životě, které zažil každý z nás – dětství mizí v dáli, hormony se bouří, rodiče se rozvádějí a navíc ty problémy s pletí…

    V lednu uvedeme novinku komorní řady Krátká Dlouhá / ST[ART], a to současnou francouzskou hru Stéphane Bouqueta a François-Xavier Rouyera Ghost Protocol v překladu a režii Lindy Duškové. Premiéra 9. ledna 2018 zahájí 8. ročník nesoutěžní přehlídky inscenací pro mladé diváky Festival 13+.

    V lednu začne novou inscenaci zkoušet režisérka Hana Burešová s dramaturgem Štěpánem Otčenáškem. Po deseti letech od premiéry Senekovy Faidry se vracejí k antice v příběhu Élektry, dcery bájného vojevůdce Řeků v trójské válce, Agamemnóna. Lidské vášně a city se po staletí nemění, určité činy však v různých dobách získávají tu kladné, tu záporné znaménko. S posunem nábožensko-etických hodnot za dva a půl tisíce let od svého vzniku Sofoklovo drama provokuje stále palčivými otázkami, zda je možné násilím ukončit násilí a nastolit spravedlivý řád, zda pomsta, byť sebevíc oprávněná, může vskutku přinést očistu a omluvit i matkovraždu. Élektra je velkou hereckou příležitostí pro tři herečky a jednoho herce: Helenu Dvořákovu, Evu Hacurovou, Marii Poulovou a Pavla Neškudlu. Scénu navrhne Martin Černý, kostýmy Hana Fischerová, hudbu skládá Aleš Březina. Tvůrčí tým na přípravě inscenace pracuje již nyní a začátkem října se vydává na studijní cestu do Řecka. Premiéra bude v březnu 2018.

    Jaro v Dlouhé bude již tradičně patřit dětem a jejich dospělým při jubilejním 20. ročníku festivalu Dítě v Dlouhé, který od 18. do 22. dubna 2018 přinese výběr z nejlepších nových inscenací pro děti menší i větší, od batolat po hravé dospělé. A také doprovodný program včetně oblíbeného divadelního jarmarku s výtvarnými dílnami, soutěžemi, prohlídkami zákulisí apod.

    Poslední premiérou letošní sezony pak bude autorský projekt SKUTRu Sen v červeném domě, v němž se uplatní hudební dispozice souboru. Inscenace na pomezí koncertu a divadla vychází ze spojení textů Samuela Becketta, Čtyř kvartetů T. S. Eliota, Medvídka Pú a dalších. Červený dům je prostor. V tomto místě se ocitáme my, naše vzpomínky, myšlenky, ale i postavy dávných příběhů a ve zkratce i obyvatelé lesa Medvídek Pú, Prasátko, Ijáček, Tygr, Králík, Sova a další. To oni a my přicházíme ohmatat prostor červeného domu. Přicházíme, odcházíme a něco nalézáme po předešlých a něco zas zanecháváme následujícím. Premiéra je plánována na začátek června 2018.

    • Autor:
    • Publikováno: 14. září 2017

    Komentáře k článku: 22. sezona Divadla v Dlouhé

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,