Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zprávy

    4+4 dny v Paláci U Stýblů

    Současný indický tanec kombinovaný s multimédii, rozsáhlá výstava čtyřiceti výtvarníků pod kurátorskou taktovkou Krištofa Kintery a Denisy Václavové v prázdném Paláci U Stýblů na Václavském náměstí, divadelní ztvárnění rebelie mládeže v současném Řecku, premiéra inscenace divadla VOSTO5 o dobronínském masakru s živou hudbou v hospodě na Baráčnické rychtě, nové projekty předních tanečních souborů 420PEOPLE a VerTeDance, multimediální divadelně-taneční reflexe arabského a západního světa, první jevištní spolupráce herečky Vandy Hybnerové a tanečnice Lucie Kašiarové, belgický taneční duet muže a dítěte, i procházka po stopách pražské prostituce…

    VerTeDance (2)

    Tanečně-divadelní site-specific projekt Naučená bezmocnost, který je volně inspirován knihou Dagmar Šimkové – Byly jsme tam taky  z prostředí komunistického lágru padesátých let, připravuje do prostor suterénu bývalých Elektrických podniků taneční soubor VerTeDance FOTO ARCHIV

    To je pouze několik příkladů z bohaté nabídky mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu, který každý rok do Prahy přiváží mezinárodní i domácí inovativní, často provokující divadelní a taneční projekty. Zároveň se jeho hlavní centrum umístěné v prázdných nevyužívaných budovách stává místem diskusí o současném výtvarném umění a urbanismu. Osmnáctý ročník festivalu proběhne od 11. do 19. října právě v Paláci U Stýblů, dále v Divadle Archa, na Nové scéně Národního divadla, v budově ORCO – Bubenská 1, na Baráčnické rychtě a ve Studiu Alta.

    Program v Divadle Archa ozdobí řada pozoruhodných divadelních inscenací a choreografií ze zahraničí, které nabídnou jak reflexi aktuálních společenských témat, tak i uvolnění a humor, říká dramaturg divadelního programu Pavel Štorek.

    Unikátním zážitkem se stane vůbec první festivalové hostování indického souboru – Attakkalari Centre for Movement Arts s projektem AadhaaraChakra: A Dancelogue. Jde o jedno z neprogresivnějších tanečních divadel v Indii. Nabídne originální taneční zvukovou a filmovou exkurzi do imaginárního světa indických vesnic, tržišť i rušných městských ulic, uvádí Pavel Štorek.

    Dokumentární divadelní představení Alexis, Greek Tragedy v podání slavného italského souboru Motus ukazuje na základě novodobé Antigony tragické obrazy a rebelii mládeže v současném Řecku. Soubor Motus získal po celém světě řadu prestižních ocenění a Asociace divadelních kritiku státu Quebec ocenila tuto inscenaci jako nejlepší zahraniční za sezónu 2011/12.

    Choreografie Victor v produkci známého belgického divadla Campo je první uměleckou spoluprací výjimečných umělců Jana Martense a Petera Seynaeve. Jde o intimní taneční duet muže a dítěte. Jeden má za sebou dlouhou cestu, ten druhý touží být dospělý, jak nejrychleji to jen jde, popisuje Pavel Štorek.

    Mezinárodní soubor Superamas od svého vzniku v roce 1999 uvádí po celém světě originální projekty, které kombinují autorský film, choreografii, divadlo, soap operu a živou hudbu. V nejnovější inscenaci Theatre se tentokrát zaměřil na pomyslnou křižovatku výtvarné perspektivy renesančních malířů a průkopníku 3D technologie ve 21. století. Autentické a fiktivní příběhy v imaginárním světě a prolínání skutečností s virtuální realitou je návratem a komediální reflexí „arabsko – západního“ vnímání světa, doplňuje Štorek.

    Superamas_foto_Alexis_Destoop

    V nejnovější inscenaci Theatre se soubor Superamas zaměřil na pomyslnou křižovatku výtvarné perspektivy renesančních malířů a průkopníku 3D technologie ve 21. století. FOTO ARCHIV FESTIVALU

    Hlavním festivalovým centrem se stane památkově chráněný Palác U Stýblů (také Palác Alfa) na Václavském náměstí v samém centru Prahy. Jedno rozsáhlé patro jinak prázdné budovy zabydlí v rámci projektu Místa činu svými instalacemi, objekty, malbami či videi čtyřicet současných renomovaných umělců. Společným hlavním tématem a také názvem výstavy se letos stal výrok Problem is Here jako lakonické upozornění na to, že nejdůležitější problémy jsou právě ty, které ovlivňují svět přímo kolem nás a které jsme schopni řešit, říkají kurátoři Denisa Václavová a Krištof Kintera.

    Kromě výstavy zde proběhne premiéra nové inscenace Missing Post-Reality Show souboru Secondhand Women, který tvoří pět nezávislých performerek ve věku 40-50 let. Petra Moře Lustigová, Daniela Voráčková, Halka Třešňáková, Stefania Thors a Helene Kvint uvedou divadelně-autentický survivalový projekt „tvrdě kalených žen, blížících se k vrcholu krize středního věku, plný osobních výpovědí a sci-fi“.

    Palác U Stýblů se také stane východiskem tematických procházek s odborníky po Václavském náměstí na téma jeho historie, funkcionalismu i po stopách pražské prostituce. Proběhne zde řada rovněž aktuálních diskusí z oblastí současného umění – například symposium o stáří ve tvorbě umělců nazvané Ponožky od babičky, dále na téma státních a soukromých galerií, mezioborové spolupráce, aktivit ve veřejném prostoru, o budoucnosti Václavského náměstí i o historii samotného místa konání. Návštěvníci se také mohou těšit na křest speciálního čísla novin KIX #5 zaměřených na komiks, ilustraci a kresbu, na výtvarný workshop pro děti i dospělé Barvy&Tvary v pohybu, Knowtilus, prezentaci site specific projektů z ateliéru Divadelní tvorba v netradičních prostorech KALD DAMU, nebo na koncerty kapel Please The Trees se sborem Elpida, americko-francouzského anarchistického šansoniéra Theo Hakoly s kapelou The Wobbly Ashes a formace The Brownies. Nebude zde samozřejmě chybět kavárna a stylový bar.

    Vedle zahraničních hostů se letos těšte na záplavu tuzemských premiér, doplňuje Markéta Černá. Lidé se mění, dechovka zůstává,  zní podtitul nové inscenace Dechovka, kterou připravuje režisér Jiří Havelka s Divadlem Vosto5 do prostor Baráčnické rychty. Diváci se zde stanou bezprostřední součástí dění v hospodě v Dobroníně na Jihlavsku, která prožívá to, co předcházelo a následovalo po vraždě skupiny místních Němců těsně po válce. Živou hudbu složil Jan Kalina ze Sto zvířat. Hrají nejen členové souboru, ale řada dalších jako například Jano Sedal či Marie Ludvíková.

    Premiéru nového tanečního představení Mirage uvede na Nové scéně Národního divadla soubor 420PEOPLE. Tanečník a choreograf Václav Kuneš se inspiroval stand-up komediemi a vytvořil dílo pro sedm tanečníků, které osciluje mezi humorem a palčivými otázkami, které míří do nitra těch, kdo stojí na jevišti a snaží se rozesmát publikum. Autorem hudby je kanadský hudebník Owen Belton. Kostýmy vytváří mladé české design studio Chatty návrhářek Anny Tuškové a Radky Sirkové.

    Tanečně-divadelní site-specific projekt Naučená bezmocnost, který je volně inspirován knihou Dagmar Šimkové ´Byly jsme tam taky´ z prostředí komunistického lágru padesátých let, připravuje do prostor suterénu bývalých Elektrických podniků taneční soubor VerTeDance. Obě choreografky přizvaly tentokrát mezinárodní tým – pohybové spolupráce se ujala Lali Ayguade Farro, dlouholetá tanečnice souboru Akram Khan Company, originální hudbu skládá polský autor Rafal Det’kos a režijní spolupráci přijal Jiří Havelka.

    Dvě premiéry v rámci festivalu připravilo Studio Alt@rt: první společné tvůrčí setkání herečky Vandy Hybnerové a slovenské performerky Lucie Kašiarové dalo vznik inscenaci Angel-y s podtitulem Nebeská Clowneska. Přijďte se podívat na směs klišé různého druhu, na dvě cynické ženy, které se nebojí být patetické, na dvě těla pod tíhou křídel, které by je měli povznést, ale neví se kam. Sdílíme s vámi naši trapnost, náš primitivní poetizmus, uvádí tvůrkyně.

    Druhou premiérou je inscenace Danse, danse, danse comme ça! Ça va?, kterou na téma bourání a stavění měst v dramaturgii Viktorie Čermákové uvede bosenský performer a režisér Žan Loose.

    Více informací o celém programu na www.ctyridny.cz.


    Komentáře k článku: 4+4 dny v Paláci U Stýblů

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,