Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza Zprávy

    70 let Divadla Petra Bezruče

    V posledním lednovém týdnu oslaví ostravské Divadlo Petra Bezruče sedmdesáté výročí. Jubileum svého založení si divadelníci připomenou v pátek 29. ledna slavnostním galavečerem, během něhož vystoupí členové současného souboru i výrazné osobnosti, které v divadle působily v minulosti.

    FOTO PETR HRUBEŠ

    Lukáš Melník FOTO PETR HRUBEŠ

    Celá letošní sezona je v Divadle Petra Bezruče ve znamení oslav výročí divadla. Bezruči jsou s diváky už sedmdesát let. Za dobu existence divadla prošlo souborem mnoho hereckých osobností a nazkoušely se stovky inscenací.

    V rámci oslav se uskuteční komponovaný večer, kterého se zúčastní hosté z řad bývalých herců, režisérů a spolupracovníků divadla. Na jevišti zavzpomínají na významné inscenace ulynulého desetiletí dramatik Petr Kolečko, s Bezruči neodmyslitelně spjatí režiséři Janusz Klimsza a Martin Františák, dramaturgyně Ilona Smejkalová a další. Z našich nedávných hereckých kolegů se pak alespoň na chvíli na jeviště našeho divadla vrátí Alena Sasínová-Polarczyk, Jan Plouhar  či Jan Vápeník, říká manažer divadla Tomáš Suchánek. Slavnostní večer plný vzpomínek a setkání po letech budou moderovat současní členové souboru Michal Sedláček a Vojtěch Říha. Program vyvrcholí pokřtěním publikace, která mapuje posledních deset let divadla a  plynule navazuje na publikaci, která byla vydána k příležitosti oslav šedesátin divadla. Smyslem této publikace, je připomenout vše důležité, co se odehrálo v Divadle Petra Bezruče za poslední desetiletí, tedy do roku, kdy divadlo dosahuje 70 let svého trvání, upřesňuje ředitel divadla Jiří Krejčí.

    V rámci slavnostního večera se bude konat dobročinná aukce. Výtěžek poputuje na podporu bývalého kolegy, Jiřího „Banyho“ Tomáška, který v roce 2012 prodělal těžkou mozkovou mrtvici a zůstal upoután na lůžko. Návštěvníci budou mít neopakovatelnou možnost vydražit unikátní kousky, které do aukce věnovali současní či bývalí členové souboru. Jan Plouhar věnuje třičko, ve kterém odehrál všechny reprízy legendární inscenace Trainspotting. V tričku z dílny Kamily Polívkové jsem odehrál všechny reprízy představení. Je mírně zaprané a ne zrovna lehce se s nim loučím,ale myslím že by mělo jít světem dál, kometuje historii svého daru Jan Plouhar. Aukci podpořili také sponzoři a partneři divadla, věcné dary věnovali Neoluxor, Knihcentrum, Puketa ad.

    První aktivity dnešního Divadla Petra Bezruče spadají do poválečného období roku 1945. Režisér a dramatik Oldřich Daněk a další tehdy sestavili recitační pásmo z české poezie Chléb s ocelí a uváděli je v bývalém sále Divadla loutek na Masarykově náměstí pod označením Kytice. Profesionální divadlo pro děti a mládež Divadlo mladých pak bylo založeno 1. prosince 1945 pod vedením Karla Dittlera. Sídlilo v bývalém Katolickém domě na Přívozské ulici a bylo po deseti letech definitivně označeno za Divadlo Petra Bezruče. Na přelomu padesátých let se Bezruči přestěhovali do nově postaveného Domu kultury Vítkovice a s příchodem kompletního ročníku AMU z Prahy se na programu začala objevovat i pravidelná večerní představení. Divadlo Petra Bezruče začalo získávat svou výjimečnou pověst.

    Se stále častějšími úspěchy byla spojována jména režisérů Jana Kačera, Evžena Němce, scénografů Luboše Hrůzy, Oty Schindlera a dramaturga Zdeňka Hedvábného. Svým osobitým rukopisem obohatil repertoár poetickými hrami pro děti dramatik a režisér Saša Lichý. Neméně důležitá byla pro Bezruče éra uměleckých osobností režisérů Josefa Janíka a Pavla Palouše, scénografky Marty Roszkopfové, z řady dramaturgů pak zejména Martina Velíška či Romana Císaře.

    Prezidentky

    Klimszovy Prezidentky měly u Bezručů premiéru v roce 2002 FOTO PETR HRUBEŠ

    Z režisérských osobností  zanechal  v Divadle Petra Bezruče v posledních letech nesmazatelnou stopu Janusz Klimsza, se svými inscenacemi Skleněný zvěřinec, Prezidentky nebo Pestré vrstvy. Výraznou režisérskou osobností byl na postu uměleckého šéfa také Jan Mikulášek, v jehož režii vznikly dnes již legendární inscenace Evžen Oněgin, která se dočkala sta repríz nebo inscenace 1984, která je od roku 2009 stále na repertoáru a stále se těší diváckému zájmu. Mikuláškův nástupce Martin Františák nabídl divákům silné příběhy v inscenacích Job, Rodinná slavnost nebo Petrolejové lampy, které patří společně s inscenací Daniela Špinara Můj romantický příběh k nejoceňovanějším inscenacím v současnosti.

    Tereza Vilišová

    Tereza Vilišová v inscenaci Evžen Oněgin Jana Mikuláška (premiéra v roce 2007) FOTO TOMÁŠ RUTA

    Úspěchy Divadla Petra Bezruče dokazují také umístění herců v rámci výročních Cen Thálie, prestižního ocenění udělovaného Hereckou asociací. Skleněnou sošku na slavnostním ceremoniálu převzali Norbert Lichý, Tereza Vilišová a Lukáš Melník.

    • Autor:
    • Publikováno: 27. ledna 2016

    Komentáře k článku: 70 let Divadla Petra Bezruče

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,