Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zprávy

    85% programu Plzeň – EHMK 2015 připraveno

    I když do ledna 2015 zbývá něco přes rok, přípravy projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 jsou v plném proudu. V současné chvíli máme již 85% hlavního programu naplánovaného a potvrzeného, řekl na čtvrteční tiskové konferenci v Divadle Archa v Praze umělecký šéf projektu Petr Forman.

    Plzen EHMP-logo

    Plzeň 2015 nabídne po celý rok přes 50 velkých kulturních událostí ve veřejném prostoru a přes 600 dalších akcí. Finanční prostředky na program máme zajištěny v dostatečné výši, i když například ve srovnání s ostatními evropskými městy kultury jsou o něco nižší. Přesto jsme schopni zajistit umělecky kvalitní program, který bude důstojně reprezentovat nejen Plzeň, ale celou Českou republiku před očima evropské kulturní veřejnosti, doplnil informace nový ředitel pořádající obecně prospěšné společnosti Jiří Suchánek. Celkový rozpočet projektu činí 420 miliónů Kč. Hlavními donátory jsou město Plzeň, Ministerstvo kultury České republiky, Evropská unie a Plzeňský kraj. Samozřejmě ale ještě máme prostor pro spolupráci s privátním sektorem a počítáme s příjmy ze vstupného, dodal.

    Světovar 2015: Týden kulturních fabrik. FOTO archiv Plzeň EHMK

    Světovar 2015: Týden kulturních fabrik. FOTO archiv Plzeň EHMK

    Žánrově se program rozprostře od divadla, přes hudbu, výstavy, architekturu, tanec, performance, instalace ve veřejném prostoru až po komunitní program, vzdělávací projekty a setkání. Některé akce připravuje sama naše společnost, na velké části ale spolupracujeme s místními, národními i zahraničními pořadateli, institucemi a partnery, řekl Petr Forman. Propojujeme je finančně, konzultacemi, sdílením know how nebo třeba i zahrnutím do mezinárodních sítí.

    Přerod Plzně v kulturní metropoli České republiky začne na podzim 2014, kdy v centru města zakotví Manège Carré Senart, magická manéž Françoise Delarozière, výtvarníka pařížské divadelní společnosti Royal de Luxe, pro kterou vytvořil řadu obřích loutek chodících ulicemi měst. Plzeň bude teprve devátým městem světa, kde se manéž představí.

    Plzeň. FOTO archiv

    Plzeň. FOTO archiv

    Samotný program odstartuje Slavnostním zahájením 17. ledna 2015 a každý měsíc nabídne velkou akci ve veřejném prostoru. V lednu vystoupí na hlavním náměstí například světoznámý švýcarský provazochodec David Dimitri, v únoru se lidé vydají na Festival světla, v březnu pak na slavnostní zahájení provozu kulturně-komunitního centra v bývalém pivovaru Světovar. V dubnu se otevřou plzeňské tovární areály při akci Továrny představivosti a v květnu se Plzeň stane dějištěm monumentálních oslav 70. výročí konce II. světové války. Květen a červen budou měsíci, kdy umění „obsadí“ veřejný prostor – dočasnými výtvarnými instalacemi, sousedskými slavnostmi nebo otevíráním dosud neobjevených míst. V létě se můžete těšit v centru města na multižánrový festival Živá ulice a v Plzeňském kraji na 9 týdnů baroka – rozsáhlý program živých uměleckých akcí v prostředí unikátních barokních památek, vyjmenovává Petr Forman. V září doplní Mezinárodní festival Divadlo nově založená přehlídka nového cirkusu, která se stane součástí sezóny tohoto oblíbeného žánru. Celý rok oživí náměstí i sídliště Plzně přední evropská jména nového cirkusu – například Les Colporteurs nebo Cirque Trottola. Program Divadla J. K. Tyla obohatí také současné divadlo a tanec, například soubor Les Slovaks.

    Plzen EHMK-Logo_Zažij_Plzen

    Velkou pozornost věnujeme ve spolupráci s místními pořadateli výstavám, které připomenou významné osobnosti spojené s městem, říká programový ředitel Jiří Sulženko. Dílo Jiřího Trnky přiblíží výstava pro rodiče a děti inspirovaná slavnou Zahradou, kterou připravují Trnkův syn Jan a vnuk Matyáš. Západočeská galerie představí díla velkých umělců mnichovské secese a průkopníky avantgardy ze sbírek Muzea Villa Stuck v Mnichově a galerie Lenbachhaus, mezi kterými nebudou chybět taková jména jako Gabriel von Max, Franz von Stuck, Vassily Kandinski, Paul Klee a další členové skupiny Der Blaue Reiter, ale také čeští zástupci secese a moderny, kteří v Mnichově ve stejném období žili a tvořili. Z Nového Zélandu poprvé do Evropy Západočeská galerie přiveze jedinečnou sbírku maorských portrétů plzeňského rodáka Bohumíra Lindauera. Západočeské muzeum připomene odkaz světově proslulého designéra Ladislava Sutnara. Ve speciální prohlídkové trase budou zpřístupněny unikátní bytové interiéry architekta Adolfa Loose v Plzni. Pod dohledem Matěje Formana také vzniká výstava aktuálního loutkářského umění z celé Evropy. Tovární areál Plzeňského prazdroje oživí přehlídka současného světového designu. Nezapomeneme také na hudbu a koncerty. Konkrétní jména budeme průběžně zveřejňovat v roce 2014, doplnil výčet programu Petr Forman.

    Cirque Trottola. FOTO JEAN PIERRE ESTOURNET

    Cirque Trottola. FOTO JEAN PIERRE ESTOURNET

    Je pro nás zásadní, abychom připravili dlouhodobě udržitelný program, který zachová odkaz projektu Evropské hlavní město kultury pro Plzeň i do budoucna, říká Jiří Suchánek. Obyvatelé tak dostanou zpět k užívání bývalý pivovar Světovar, který se se svými čtyřmi variabilními sály stane prostorem pro živé umění, umělecké rezidence a místní komunitu. V roce 2015 bude Světovar hostit divadelní koprodukce s Théâtre Le Manège z Monsu a dalšími partnery. Město Plzeň také paralelně investuje do infrastruktury: staví se nová moderní budova pro Divadlo J. K. Tyla a rekonstruují se veřejné prostory ve městě – například revitalizace sportovišť a promenády ve Štruncových sadech, které se veřejnosti otevřely vloni v září.

    Velká řada aktivit se věnuje veřejnému prostoru s důrazem na zapojení obyvatel, doplňuje Jiří Sulženko. Například program Pěstuj prostor umožňuje lidem dávat návrhy na zlepšení konkrétních míst ve městě, v upravené podobě pak probíhá i na školách. V rámci projektu Město jako výstava se uskuteční dočasné architektonické zásahy i akupunkturní umělecké intervence.

    Světovar - sál. FOTRO archiv Plzeň EHMK

    Světovar – sál. FOTO archiv Plzeň EHMK

    Evropské hlavní město kultury má za cíl přispět také k rozvoji celého regionu, říká Jiří Suchánek. Plzeň 2015 se tak zaměří na tři témata pro západní Čechy typická a zároveň ne dostatečně objevená: industriální dědictví, umění v krajině a barokní památky, které ožijí hudebními vystoupeními a celotýdenními programy. Ve spolupráci s Výzkumným centrem průmyslového dědictví vzniká také průvodce po industriálních památkách. Ve spolupráci s Fakultou umění a designu ožívají uměním opuštěné kostely v sudetském příhraničí.

    Plzeň 2015 nezapomene ani na menšiny a obyvatele všech národnostních i věkových kategorií. Například projekt Chaloupka strýčka Toma zapojuje už od konce roku 2013 do tvůrčích dílen cizince žijící v Plzni; jako poctu seniorům a vzdání holdu stáří připravuje choreograf Peter Jaško na rok 2015 vystoupení k příležitosti Sletu sokolů v Plzni.

    Stranou pořadatelů nezůstává v současné době servis pro budoucí návštěvníky – vznikne návštěvnické centrum na místě plánované galerie U Zvonu nebo speciální digitální průvodce nazvaný Skryté město, který návštěvníka provede městem z pohledu sedmi různých postav a ukáže jim nejen výjimečné turistické trasy, ale také osobní příběhy, vzpomínky a zážitky z běžně skrytých míst v Plzni.

    Nová budova Divadla J. K. Tyla. Repro archiv

    Nová budova Divadla J. K. Tyla (architektonický návrh). Repro archiv

    ///

    10 důvodů, proč se v roce 2015 vydat do Plzně a okolí:

    • celoroční sezóna nového cirkusu se špičkovými zahraničními soubory

    • výstavy světových i předních českých umělců v Západočeské galerii

    • nově otevřené bytové interiéry vytvořené Adolfem Loosem v Plzni

    • unikátní kulturní prostor Světovar přestavěný z budovy bývalého pivovaru

    • nová budova Divadla J. K. Tyla, která se stane nejmodernějším divadelním prostorem u nás

    • poprvé v Evropě vystavená sbírka maorských portrétů plzeňského rodáka Bohumíra Lindauera

    • současný design v prostoru Plzeňského pivovaru

    • netradiční objevování barokních památek v Plzeňském kraji

    • supermoderní 3D planetárium v Science Centru Techmania, první svého druhu v České republice

    • přívětivé město se skvělými službami průvodci a … nejlepším pivem přímo od zdroje 🙂

    ///

    Příběh Plzně – Evropského hlavního města kultury 2015

    Plzen---Evropske-hlavni-mesto-kultury-2015-logo big

    V roce 2008 se Plzeň rozhodla přihlásit do soutěže o právo užívat titul Evropské hlavní město kultury pro rok 2015. Ve vyrovnaném finále v roce 2010, ve kterém se rozhodovalo už jen mezi dvěma kandidáty, porazila Plzeň Ostravu o pouhý jeden hlas. Od října 2010 pak existuje společnost Plzeň 2015 o.p.s., kterou založilo město Plzeň, aby připravila program pro rok 2015. Projekt je stále otevřen pro korporátní partnery, jak v kategoriích hlavních partnerů, tak jednotlivých akcí.

    Více informací o Plzni – EHMK 2015: www.plzen2015.eu

    • Autor:
    • Publikováno: 6. prosince 2013

    Komentáře k článku: 85% programu Plzeň – EHMK 2015 připraveno

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,