Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 429)
Jsem na světě poněkud déle, než je v kraji zvykem. Ke slavné tragédii Romeo a Julie z pera Williama Shakespeara mám osobní vztah. Titulní roli jsem hrál v začátcích své herecké kariéry v mládežnickém divadle na brněnském Výstavišti a o pár měsíců poté jsem měl štěstí vidět balet Sergeje Prokofjeva. Choreografii měl a Romea tančil mistr Miroslav Kůra. Došlo mi, jak jsem asi měl tragického hrdinu hrát…
Jsem vskutku pamětník. Představte si, že i v muzikálové podobě příběhu věčných milenců – West Side Story Leonarda Bernsteina – jsem hrál a zpíval…
Balet Sergeje Prokofjeva Romeo a Julie byl ve světové premiéře uveden v Brně 30. prosince 1938. V dobách německé anexe, na počátku rozbití Československé republiky.
Bájný ředitel Státního divadla Miroslav Zejda mi o tom v restauraci Bohéma, v oparu rumové vůně, vyprávěl: Bylo zle a všichni věděli, že jde o krk. Divadla v Leningradu a v Moskvě o balet nestála. Ivo Váňa Psota se dostal k partituře a ředitel Václav Jiříkovský podepsal smlouvu s Rafaelem Kubelíkem. Ale ten od ní ustoupil… Quido Arnoldi, Ital, tehdy v brněnském angažmá, Prokofjevovu hudbu nastudoval a Psota ve své choreografii tančil Romea. Tady vedle, v Mahenově divadle. Tehdy se jmenovalo Na hradbách… Symbolické označení… Chlapče, to byli stateční kumštýři… Také si to vypili… Tak na jejich památku…
Sloupkový ambit kol čtvercového náměstí s plochami ochranných plátů drátěného pletiva v prvním podlaží svou podobou vzdáleně připomínal sportovní areál z filmu West Side Story. Ani omladiny dvou znepřátelených rodů nezapřely choreografickou spřízněnost s filmem. Parta Monteků, neokázale kostýmovaných, hravě mrštných vtipálků, se proplétala řadami pyšných, do luxusu černě kožených bund oblečených Kapuletů. Tybalt, urostlý vůdce klanu černých vlajkonošů, co snad ponechali své hřmotné motocykly před stadionem, udivoval elegantní sošností a bravurou vysokých skoků (Martin Svobodník). V družině Monteků vynikal hubený sympatický štírek, hbitý tanečník, do hnědě laděný šprýmař Merkucio (Peter Lenart). Romeo ukrýval chlapeckou rozdychtěnost pod kapucí šedavé sportovní bundy (Arthur Abram). Jeho bratranec Benvolio ředil houstnoucí atmosféru krokovými variacemi a závratnými lufturami (Shoma Ogasawara).
Ples u Kapuletů, s řadovými formacemi noblesně oděných měšťanů, se zdvojenými maskami na hlavách, v kontrastu se čtveřicí uličnických vetřelců, pobíhajících po konstrukcích ochozů a pronikajících do sevřených tanečních šiků, byl obrazovou kompozicí v pravdě mistrovskou. Zrovna tak jako plesové setkání Romea s Julií. Vrcholem představení bylo taneční duo milenců v takzvané balkónové scéně. Procítěný, brilantní taneční výkon Klaudie Radašovské a Arthura Abrama v titulních rolích vyvolal bouřlivý aplaus diváků.
Nádhernou podívanou se staly výjevy bojových střetů, ve kterých Kapuleti vytlačují Monteky pomocí házených praporů vlajících na dlouhých žerdích. K překvapivým prvkům patřilo rozdělení inscenace. Opona se zvolna zavírala v rozehraném jevištním dění. Po přestávce se rozevřela a již jednou hraný výjev se opakoval…
Choreograficky a režijně byla skvěle udělána scéna zákeřného zavraždění Merkucia a jeho bolestného umírání. Působivé byly scény s démonickou matkou Julie, paní Kapuletovou. Ivona Jeličová velitelskými gesty kostnatých rukou usurpovala rod do nenávratné záhuby.
Nad hlavami v paláci Kapuletů plály ohromné lustry z neonových tyčí ve tvaru kubistických kosočtverců. Jeden z nich se sesul za lůžko Julie v okamžicích vrcholící tragédie. Svatební noc Romea a Julie, situovaná do rámu svítícího obdélníku, s následnou tragickou smrtí mladinkých manželů se stala mementem lidské nesnášenlivosti a zloby.
Skvěle hrající orchestr řízený dirigentem Pavlem Šnajdrem dával vyznít jemným valérům Prokofjevovy skvostné hudby. Spolu s výkony tanečníků v choreografii Mária Radašovského a citlivou režií Martina Glasera udělal z představení událost dalece překračující hranice svého vzniku.
Premiéra byla diváky aplaudována vstoje!
Zamyšlená Mab pravila: Jako by hráli šachy. Zabití jednoho má v důsledku smrt druhého, skon druhého odstartuje řetězení dalších vražd… Věčný šach…
A velký úspěch baletního souboru a orchestru Národního divadla Brno…
Brno – Komín, 12. 3. 2019
Národní divadlo Brno – Sergej Prokofjev: Romeo a Julie. Režie: Martin Glaser, choreografie: Mário Radačovský, scéna: Marek Holý, kostýmy: Alexandra Grusková, světelný design: Daniel Tesař. Osoby a obsazení – Julie, dcera Kapuletova: Klaudia Radačovská, Nashua Mironova,Emilia Vuorio, Romeo, z rodu Monteků: Arthur Abram, Uladzimir Ivanou, Ilya Mironov, Kapulet, hlava rodu, otec Julie: Ivan Popov, Doychin Dochev, Uladzimir Ivanou, Michal Pimek, Matka Julie, žena Kapuletova: Ivona Jeličová, Andrea Popov Smejkalová, Eriko Wakizono, Nelka Lazović, Přítelkyně Julie: Dilyana Yaneva, Tiffany Byrd, Kristýna Kmentová, Tybalt, bratranec Julie: Martin Svobodník, Petr Hos, Uladzimir Ivanou, Merkucio, přítel Romea: Peter Lerant, Jaime Segura Montero, Peter Vassilli, Benvolio, přítel Romea: Shoma Ogasawara, Ryunosuke Ishikawa, Paris, příbuzný vévody: Manuele Bolzonello, Doychin Dochev, Dillon Perry, Vévoda veronský: Ivan Příkaský, Karel Littera, Thoriso Magongwa, Lorenzo, kněz : Karel Littera, Ivan Příkaský. Uvedeno k 80. výročí světové premiéry v Národním divadle Brno. Premiéra 8. 3. 2019 v Janáčkově divadle, Brno.
Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 429)
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)