Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Festivaly Názory – Glosy

    Křídla Afriky nad Českem 2019 (No. 6)

    Tvůrčí Afrika byla ve čtvrtek součástí mezinárodní konference o Africe Creative Innovative and Participative Africa v Černínském paláci, na níž Ministerstvo zahraničních věcí poprvé otevřelo debatu o kultuře.

    Toto jsou její panelisté: etiopský investor, filantrop a zakladatel reklamní agentury Yasser Bagersh, nigerijský právník, podnikatel, sociální aktivista, veřejný mluvčí a profesionál v oblasti uměleckého průmyslu Audu Maikori, majitel a zakladatel společnosti Original Afrika, která podporuje africké výrobce a designéry Jan Brett, ředitelka Tvůrčí Afriky Lucie Němečková a ředitelka odboru států subsaharské Afriky Nicol Adamcovou.

    Panelisté čtvrteční mezinárodní konference Creative Innovative and Participative Africa: (zleva) Audu Maikori, Lucie Němečková, Nicol Adamcová, Yasser Bagersh a Jan Brett. Foto Irena Vodáková

    Nabízíme příspěvek Lucie Němečkové:

    Kultura, politika a byznys

    Působím v té divné, nesrozumitelné, zbytečné sféře, která se jmenuje kultura. Ano, i tak se mnozí dívají na oblast, která je pro mě – a věřím, že i pro vás – nepostradatelnou součástí našich životů. A co víc, už téměř dvacet let se v České republice, daleko od Afriky, zabývám něčím, co bychom mohli nazvat sblížením s africkými kulturami.

    V roce 2000 jsem dostala šílený nápad a založila festival Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani… Lucie Němečková během své úvodní řeči. Foto Irena Vodáková

    V roce 2000 jsem dostala šílený nápad a založila festival Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani. Začala se svými kolegy v Praze a v dalších českých a moravských městech – v Brně, Hradci Králové, Liberci, Plzni… – propagovat živé, performativní africké umění, především divadlo a literaturu. Jeho 15. ročník zažíváme právě v těchto dnech.

    Každoročně zveme do České republiky africké autory, překládáme jejich poezii, prózu a inscenujeme jejich hry. Představte si, že před dvaceti lety, jsme měli v češtině k dispozici pouze tři dramata afrických autorů. Dnes už jejich překlady zaplní aspoň jednu polici knihovny. Kromě scénických čtení a divadelních představení pořádáme také taneční a hudební vystoupení, debaty, přednášky, filmové projekce či výstavy. Tedy akce v širokém spektru slova KULTURA. Zveme hosty z Afriky, z diaspor, pracujeme s českými Afričany a Afrikou inspirujeme české tvůrce. Spolupracujeme se školami. Hrajeme v divadlech, ve školách, na náměstích i na ulici.

    Už třetím rokem zahajujeme festival panafrickou slavností Benso, která na jedno odpoledne promění centrum Prahy, náměstí Václava Havla – piazzettu Národního divadla, v jedno velké africké tržiště s kulinářskými specialitami, řemeslnými výrobky, kosmetikou, módními přehlídkami, hudbou, zpěvem, tancem, slamem; vše 100% Afrika – letos dokonce jsme společně s pracovníky odboru subsaharské Afriky MZV soutěžili ve znalostech o africkém kontinentu.

    Ale nevěnujeme se pouze Africe. Kromě tohoto květnového festivalu organizuje náš spolek Komba už jedenáct let vždy na podzim ještě jeden festival – Nad Prahou půlměsíc. Je zaměřený na Maghreb a blízkovýchodní kultury.

    To, že jsme tu teď společně a že se vzájemně posloucháme, je pro budoucnost česko-afrických vztahů podstatné… Yasser Bagersh a Lucie Němečková během panelové diskuse. Foto Irena Vodáková

    A proč to všechno děláme…?

    Jsme přesvědčeni, že to má smysl. Spojovat lidi z různých částí světa, předávat si zkušenosti, obohacovat se navzájem. Afrika i blízkovýchodní kultury představují hlubokou studnici historických i současných zkušeností , vizí, představ a nápadů, uměleckých i životních inspirací.

    Tato dnešní konference je – v česko-africkém kontextu – historickým okamžikem. Scházíme se tu všichni, kdo se nějakým způsobem zajímáme o Afriku, žijeme Afrikou a hovoříme nejen o politice, ekonomice, rozvojové a humanitární práci, ale také o kultuře. To, že jsme tu teď společně a že se vzájemně posloucháme, je pro budoucnost česko-afrických vztahů podstatné. Někdy mám totiž pocit, že každý z nás máme „tu svou Afriku“, jejíž obraz odpovídá pouze oboru, jemuž se věnujeme, a nejsme příliš ochotni konfrontovat ho s jinými. Myslím však, že je důležité vidět a pochopit v našich různorodých postojích, zkušenostech a hlediscích vzájemné vztahy a souvislosti.

    Scházíme se tu všichni, kdo se nějakým způsobem zajímáme o Afriku, žijeme Afrikou a hovoříme nejen o politice, ekonomice, rozvojové a humanitární práci, ale také o kultuře. Foto Irena Vodáková

    Jakou roli v nich hraje kultura?

    Kultura, jak známo, má tu moc přirozeným způsobem otvírat dveře i srdce lidí. Je schopna mluvit uměleckými prostředky o věcech, o nichž se běžně nemluví, která jsou dokonce tabu. Je klíčovým mediátorem vztahů nejen v diplomacii, ale také v dalších sférách, jak společenských tak i obchodních.

    Otázka tohoto panelu zní: Může být kultura byznysem? Má odpověď je, že kultura je i byznys. I když se o tom tak často nemluví. Není jen tím, kdo natahuje ruku pro granty a finanční podpory, ale také tím, kdo vydělává. Peníze vložené do kultury jsou podstatné investice. A jak pravil jeden moudrý podnikatel: Prodám snáz a líp, když můj obchodní partner zná aspoň jednoho českého spisovatele a já můžu jmenovat přinejmenším jednoho afrického nositele Nobelovy ceny za literaturu. Kultura zkrátka dělá byznys. Obzvlášť to platí v Africe.

    Přeju nám všem, abychom dokázali spojit síly i poté, co opustíme tento sál. Foto Irena Vodáková

    Přeju nám všem, abychom se tohoto zlatého pravidla drželi a dokázali spojit síly i poté, co opustíme tento sál.

    ///

    Více o festivalu na i-DN:

    Tvůrčí Afrika


    Komentáře k článku: Křídla Afriky nad Českem 2019 (No. 6)

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,