Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Názory – Glosy

    Evropské unii chybí komisař pro kulturu

    Nově zvolená předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen představila 10. září 2019 složení svého týmu komisařů. Přestože se tento krok setkal zejména s pozitivními ohlasy, a to převážně díky zaměření komise na klimatické změny a téměř vyrovnanému počtu žen a mužů v ní, kulturní organizace bijí na poplach. Žádný eurokomisař nemá na starost resort kultury.

    Dosud spadala kultura pod maďarského komisaře Tibora Navracsicse, který měl zároveň na starost vzdělávání, mládež a sport. Celý název tedy zněl Komisař pro vzdělávání, kulturu, mládež a sport (Commissioner for Education, Culture, Youth and Sport). V dopise, který předává předseda Evropské komise eurokomisařům (tzv. Mission letter), byla kultura vedena hned za vzděláváním s tím, že je katalyzátorem inovací a maximalizuje přínos sektoru k celkové zaměstnanosti a růstu v odvětví.

    V nově navržené komisi je sektor kultury schován v agendě spadající pod bulharskou eurokomisařku Mariyu Gabriel, která dříve zastávala pozici komisařky pro digitální ekonomiku. Nově bude mít na starost portfolio s názvem „Innovation and Youth“, do nějž spadá i vzdělávací a kulturní agenda. Komisařka bude v oblasti vzdělávání, kultury, mládeže a sportu spolupracovat s řeckým místopředsedou Evropské komise Margaritisem Schinasem, který má na starosti resort s názvem „Evropský způsob života“.

    Mariya Gabriel tedy dostává na starost obsáhlé portfolio, které bývalo v kompetenci dvou eurokomisařů. Z popisu mise této komisařky je zřejmé, že primární zaměření resortu bude na výzkum. Jednou z hlavních agend, kterou bude mít komisařka Gabriel na starosti, bude program Horizont. Ten je s rozpočtem 94‚1 miliardy eur největším výzkumným programem EU v historii. Pro srovnání kulturní program Kreativní Evropa disponuje rozpočtem 1‚46 miliardy eur.

    Na situaci upozornila jako první Evropská asociace nezávislých divadel (European Association of Independent Performing Arts, EAIPA). Podle ní je nezbytné, aby aktéři kultury, umění a kreativního průmyslu měli na evropské úrovni a v rámci Evropské komise svého zástupce a aby politici nesli za kulturu odpovědnost. Umění, kultura, kulturní výměna a kreativní průmysl jsou důležitou součástí evropské identity a vytváření evropských hodnot. Společně tato oblast generuje v Evropě více pracovních míst než automobilový průmysl. Když se hovoří o evropské identitě, lidé žijící v EU uvádějí umění a kulturu jako jeden z nejdůležitějších faktorů. Umění a kultura vždy definují základní rysy popisující pozitivní obraz Evropy.

    Vzhledem k tomu, že rozdělení agend, jejich případné zrušení či přidružení k jiné agendě je plně v kompetenci předsedkyně Evropské komise, požaduje Evropská asociace nezávislých divadel opravu tohoto důležitého strukturálního rozhodnutí a žádá předsedkyni budoucí komise, aby vysvětlila, proč došlo k tak zásadní změně.

    K Evropské asociaci nezávislých divadel se připojila i Evropská síť kulturních organizací a jednotlivců Culture Action Europe (CAE), která v otevřeném dopise vyzývá předsedkyni Evropské komise, aby navrátila kulturu zpátky. Nelíbí se jim snížení pozice kultury v portfoliu komisařky, což se primárně odráží už v tom, že v názvu portfolia slovo „kultura“ chybí.

    CAE vnímá kulturu jako výraznou a obrovskou součást evropské jednoty, která je nezbytná pro budování společné prosperující budoucnosti pro všechny evropské občany. Všechna kulturní a kreativní odvětví jsou nepochybně hnacími silami inovací, kultura je také úzce spjata s politikou pro mládež, zůstává autonomní doménou enormních rozměrů, která sama přispívá k budování našich společností. Z těchto důvodů vyzývá CAE ke změně titulu komisařky Gabriel na „Inovace, mládež a kultura“. Zároveň na svých webových stránkách spustila petici za „navrácení kultury“, kde po předsedkyni Evropské komise požaduje, aby zdůraznila oblast kultury v portfoliu evropské komisařky Mariyi Gabriel.

    Asociace nezávislých divadel ČR jako jeden ze zakládajících členů EAIPA podporuje výše zmíněné požadavky. K ní se připojila rovněž slovenská Akadémia divadelných tvorcov. Degradování důležitosti kultury jako samostatného resortu na evropské úrovni může motivovat k podobným krokům i politiky členských zemí a mít zásadní dopad na celou evropskou společnost.

    Autorka je členkou
    Asociace nezávislých divadel


    Komentáře k článku: Evropské unii chybí komisař pro kulturu

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,