Divadelní noviny > Festivaly Zprávy
Dny španělské a latinskoamerické dramatiky
Ve dnech 26. až 28. října se v divadle Komedie uskuteční první ročník festivalu Tres Deseos, dny španělské a latinskoamerické dramatiky. Na programu je koncert skupiny Rumbalgia, scénické čtení vybraných úryvků ze čtyř, u nás dosud nehraných, divadelních her, ve spolupráci s Festivalem Jeden svět proběhne promítání filmu Ada na radnici a vyvrcholením festivalu bude česká premiéra hry Carlese Batlleho Pokušení v režii Viktorie Čermákové s herci Jiřím Štréblem, Karlem Heřmánkem ml. a Sárou Affašovou.
Festival nese stejný název jako pořádající divadelní společnost – Tres Deseos, kterou založily scénografka a překladatelka Romana Rédlová, režisérka Viktorie Čermáková a produkční Lucie Gabrovská s cílem vytvořit platformu pro inscenování soudobé dramatiky psané ve španělštině a katalánštině, a seznamovat tak české diváky s nejzajímavějšími a aktuálními texty. Festival úzce spolupracuje s literární skupinou Luces de Bohemia, která se více jak deset let věnuje šíření literatury psané ve španělštině v České republice a slouží jako most mezi našimi kulturami. Jejími zakladatelkami jsou Elena Buixaderas a Carla Mizzau.
Festival zahájí v sobotu 26. října od 19:30 koncert skupiny Rumbalgia, kterou tvoří muzikanti ze všech koutů Španělska. Kapela působí v Praze od roku 2017 a přináší horké vibrace a zrychlený rytmus rumby a na začátku festivalu navodí atmosféru správné španělské fiesty.
Neděle 27. října od 17 hod. bude věnována scénickému čtení úryvků ze hry Antonio Tabarese Poslední hodina ze života Stefana Zweiga (Una hora en la vida de Stefan Zweig). Děj se odehrává jednoho odpoledne roku 1942 v Brazílii, kdy se slavný spisovatel a jeho mladá žena rozhodli spáchat sebevraždu. Intimitu jejich loučení se životem naruší nečekaný návštěvník, židovský uprchlík, poháněný podivnou vášní. Manželům Zweigovým se tak znovu oživují vzpomínky, obavy i realita světa zmítajícího se v beznaději válečného šílenství. Druhé čtení bude ze hry Josepa Maria Miró Archimédův zákon (El principi d’Arquimedes). Hlavní postavou je trenér plavání Jordi, který obejme a políbí plačící dítě, jež se bojí vody a nechce si sundat kruh. Následně se roztočí spirála nedůvěry a podezření. Je to hra o lidských vztazích, obavách, předsudcích i rychlém odsouzení. Režisérem scénického čtení, které proběhne ve foyer divadla Komedie, je Adam Pospíšil, účinkují herci souboru Relikty hmyzu.
V 18:30 budou diváci pozváni na promítání filmu z roku 2016 Ada na radnici (Alcaldessa) režiséra Pau Fause. Dokument rodáka z Barcelony zachycuje Španělsko po finanční krizi z roku 2008. Barcelonská občanská aktivistka Ada Colau se snaží organizovat pomoc pro lidi, kteří nemohou splácet hypotéku a přicházejí o střechu nad hlavou. Snímek ukazuje přerod nezdolné aktivistky v ženu, jež hodlá poctivě, s elánem a zdravým rozumem proniknout s občanskou platformou do politiky a nezadat si s ní. Po historickém vítězství v červenci 2015 stanula Ada v čele barcelonské radnice. Dokument sleduje deset měsíců od vyhlášení kandidatury přes tvrdá vyjednávání a mediální výstupy až po napínavý průběh voleb a první den v úřadu. Promítání ve foyeru divadla Komedie proběhne ve spolupráci s Festivalem Jeden svět. Délka filmu je 85 min.
V pondělí 28. 10. opět od 17 hod. proběhne druhé odpoledne scénických čtení. Tentokrát to budou úryvky ze dvou her mexického dramatika Alejandra Romána Baheny Motýlí vytí (Aullido de mariposas) a Perly sviním (Perlas a los cerdos). Čtení bude dvoujazyčné v režii zakladatelek skupiny Luces de Bohemia Eleny Buixaderas a Carly Mizzau. Bahenova dramatika je extrémně atraktivní, běží ruku v ruce s každodenními událostmi, skandály i tragédiemi. Jeho texty jsou inspirovány šokujícími zprávami bulváru, ale svojí formou a zpracováním pronikají k našemu svědomí, do nejniternějších koutů občanského vnímání. Hry mívají malé obsazení, ale zachycují různorodost názorů a ústy hrdinů mluví oběti, agresoři či očití svědkové. Hrdinkami Motýlího vytí jsou dvě mladé ženy Denisse a Vanessa, které se setkávají na tajné klinice, kde se praktikují potraty. Být mladá a krásná má jistou cenu. Pokud nenajdeš jinou. Ta cena bude klesat rychle. Až do pekel….. Perly sviním je dramatický text uspořádaný do devíti částí, jako devět soustředných kruhů Danteho Pekla. Opuštěný pozemek, skládka odpadu z jatek, kosti a mršiny. Duet dvou hlasů, dcery a matky, které zní jako vítr. Dívka mluví o své násilné smrti, její matka vede monolog, který ale nikdo neslyší.
Vyvrcholením festivalu bude v 19:30 česká premiéra hry současného katalánského spisovatele a dramatika Carlese Batlleho Pokušení (Temptació). V roce 2004, kdy ji autor napsal, se objevila současně na scéně Národního katalánského divadla a vídeňského Burgtheateru. Následně byla přeložena do deseti jazyků a hrána po celém světě. Pokušení je hra o setkání tří lidí, jež tlak vnějších okolností i jejich vlastních povahových i kulturních předurčeností „donutí“ jednat tak, aby si neporozuměli. Jejich naděje na lásku a lepší život se definitivně zmaří i díky tomu, že pro mnohé vysněný starý kontinent stále nepřekonal svou koloniální mentalitu. Režisérka inscenace Viktorie Čermáková o hře říká: Chápu pokušení mnoha z nás vyvléci se z předem daného scénáře, oprostit se od všech předpovědí, dobrých rad i zdravého rozumu, vzít život do vlastních rukou beze strachu a inspirovaně. Chápu i strach a osamělost, které takové vykročení provázejí a lidé, kteří o svoji svobodu bojují, jsou hodni obdivu a podpory. Hrozí jim ale i velké nebezpečí, že překročí hranice sebe sama a ztratí při tom vlastní lidskost. V inscenaci, která vznikla za podpory MKČR a Nadace Život umělce, se představí Sára Affašová, Karel Heřmánek ml. a Jiří Štrébl. Z katalánštiny do španělštiny přeložil Antonio Morcillo a ze španělštiny do češtiny Eva Kadlečková-Šašková. Autorkou scény a kostýmů je Romana Rédlová, dramaturgicky spolupracovala Kristina Žantovská.
Komentáře k článku: Dny španělské a latinskoamerické dramatiky
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)