Krkem velbloudím (No. 1)
Nad Prahou po roce zase vyšel půlměsíc. Na obloze ten skutečný a ve velkém sále Černínského paláce, neboť právě tam se konalo slavnostní zahájení 11. ročníku festivalu kultur Blízkého východu Nad Prahou půlměsíc, ten v přeneseném slova smyslu symbolizující toleranci, porozumění a sblížení s bohatstvím orientálních kultur.
Už jedenáct let festival dokazuje, že Blízký východ je nám skutečně blízký. A to prostřednictvím divadla, literatury, hudby, tance, výtvarného umění, setkání a debat s významnými hosty. Zrodil se z pocitu, že politika a náboženství mnohdy bohužel lidi rozdělují a kultura naopak má tu moc sbližovat, působí ve světě bez hranic. A takové je i motto letošního ročníku. Jednoduché, ale výstižné: Bez hranic. Evokuje nejen onen ideální společný tvůrčí prostor, ale i pokus o zboření bariér v našich myslích, občas příliš zanesených předsudky, klišé, povrchními hodnoceními, rychlým odsouzením.
Název festivalu inspirovala stejnojmenná sbírka milostných veršů a vyznání Praze syrského básníka žijícího v Praze Charifa Bahbouha. Touto útlou, něžnou sbírkou byli v závěru obdarováni všichni festivaloví partneři, bez nichž by festival neměl šanci přežít. Akci -, tradičně podporovanou Magistrátem hlavního města Prahy a Státním fondem kultury – letos významně posílilo také Ministerstvo zahraničních věcí, v jejichž reprezentativních prostorách Černínského paláce se zahájení festivalu uskutečnilo.
Není úplnou samozřejmostí, že se ministerské brány otevřou poezii, v jejímž duchu se úvodní festivalový večer uskutečnil. Byl to symbolický krok, který podtrhl význam a nezastupitelnou úlohu kultury v diplomacii. Shromáždil významné hosty z řad velvyslankyň a velvyslanců arabských i nearabských zemí v Praze, diplomatického sboru, festivalových partnerů. Nechybělo ani Ministerstvo zahraničních věcí reprezentované velvyslancem Jiřím Doležalem a studenti katedry Blízkovýchodních studií na FF UK.
Programem provázela v češtině a arabštině dvojice moderátorů František Ondráš a Adam Pospíšil, pedagogů z katedryBlízkovýchodních studií FF UK. Místo obvyklých zahajovacích projevů zazněly básně, a to v podání J. E. Khaleda Alattrashe, velvyslance Státu Palestina a doyena Arabské skupiny, J. E. Sundus Omar Ali Albayraqdar, velvyslankyně Irácké republiky a vedoucí skupiny muslimských zemí, J. E. Hanane Saadi, velvyslankyně Marockého království a J. E. Omera Husseina Thabeta Saba´a, velvyslance Jemenské republiky. Vyslechli jsme verše světově uznávaného palestinského básníka Mahmúda Darwíše s humanistickým poselstvím myslet na druhé, emotivní Píseň deště básníka Badr Shakir al-Sayyaba, Ibn Abdelmalikovu báseň ze 13. století o Maroku či báseň o Praze od Mohammeda Al-Sharafi.
Zahajovací večer se stal oslavou krásy arabského jazyka. Recitaci arabské poezie byla totiž zasvěcena i další část programu, soutěž Básně krkem velbloudím, jež potřetí vyzvala k recitačnímu klání studenty tří univerzit, z Prahy, Plzně a Bratislavy. Letos se utkalo pět studentů, jejichž výkony posuzovala porota pod vedením J. E. Sundus Omar Ali Albayraqdar, jejímiž členy byli paní Hind Gharbi, chargée d´affaires Velvyslanectví Tuniské republiky, a režisér a překladatel Moris Issa. Soutěžící byli odměněni věcnými dary, které poskytly ambasády Palestiny, Libanonu, Saúdské Arábie, Spojených Arabských Emirátů, Tuniska a Egypta. První cenu – pobytový poukaz do Palestiny – získal Jakub Tukan, absolvent bakalářského studia na Univerzitě Komenského v Bratislavě a současný student magisterského studia na katedře Blízkovýchodních studií FF UK. Všem účastníkům patří velké uznání za vysokou úroveň arabštiny, kultivovaný projev i odvahu vystoupit před stovkou posluchačů na prestižním místě, kterým bezesporu velký sál Ministerstva zahraničí je.
Ozdobou festivalového zahajovacího ceremoniálu byla královéhradecká skupina orientálního tance Sahar. Děvčata v nádherných tradičních kostýmech zatančila palestinský tanec dabke a závěrečný tanec z Maroka a na improvizovaném molu předvedla na dvě desítky nádherných modelů z Palestiny, Maroka, Jemenu a Tuniska. Kulturní zážitky poté korunovaly zážitky gastronomické. Oku i chuťovým pohárkům lahodící hostinu připravily velvyslanectví Maroka, Palestiny, Libanonu a Spojených Arabských Emirátů.
Poezií vtisknutou do výtvarné podoby kaligrafií ze Spojených Arabských Emirátů zdobilo na třicet obrazů ve vstupní hale Černínského paláce a několik modelek v tradičních emirátských oděvech. Tato výstava umocnila také atmosféru mezinárodní konference o mezikulturním dialogu, kterou ministerstvo pořádalo o dva dny později.
Letošní úvodní program festivalu byl výjimečným večerem a troufám si tvrdit i historickým milníkem nejen v dějinách festivalu Nad Prahou půlměsíc, ale i české kultury a diplomacie.
///
Více o festivalu Nad Prahou půlměsíc na i-DN:
…
Komentáře k článku: Krkem velbloudím (No. 1)
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)