Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Kontext Zprávy

    Praha 10 má novou koncepci rozvoje kultury

    Smysluplné využití objektů, ale i důraz na „síťování“ s kulturními aktéry či podpora sousedských aktivit. MČ Praha 10 má svou koncepci rozvoje kultury na období 2020-2025. Její podobu schválilo říjnové zasedání zastupitelstva, ve čtvrtek byla představena spolkům a organizacím, které se podílejí na společenském životě Desítky – a měly významné slovo i při tvorbě materiálu.

    Strašnické divadlo. Foto: archiv redakce

    Kulturní prostředí chceme rozvíjet a především chceme prostřednictvím kultury podporovat kvalitu života obyvatel městské části, říká David Kašpar (VLASTA / STAN), místostarosta, v jehož gesci koncepční materiál vznikl. Při zpracování Koncepce byla klíčová debata s aktéry veřejného života na Praze 10. V konkrétních lokalitách s nimi proběhla série šesti setkání a jejich náměty a podněty byly do dokumentu zapracovány. Kultura je souborem hodnot, které nás definují. Tvoří ji umění, které vnímáme, historie, kterou sdílíme, lidé, se kterými se stýkáme, veřejný prostor, kde trávíme volný čas, či sousedství, kde žijeme, uvádí Kašpar. V pojetí MČ Praha 10 je kultura „živým potenciálem města“ – komplexním pojmem, který zahrnuje historický odkaz i každodennost.

    Koncepce je rozdělena do šesti oblastí. Zaměřuje se na podporu sounáležitosti lidí s místem, kde žijí, rozvoje kultury v jednotlivých lokalitách a nabídky širokého spektra akcí v rámci celé městské části. Akcentuje promyšlené využití objektů na Praze 10: nový provozovatel bývalého kina, nyní produkčního domu Vzlet již byl představen (na i-dn jsme psali zde), dalšími pilíři jsou Čapkova a Kotěrova vila, Waldesův Dům nebo Strašnické divadlo.

    Dvojdům bratří Čapků, kteří zde bydleli od poloviny 20. let 20. století. Foto: archiv redakce.

    V koncepci MČ popisuje Strašnické divadlo jako prostor s neuvěřitelným potenciálem. Umístění divadla v  zástavbě sídliště Solidarita vybízí ke značnému zohlednění komunitního života a multižánrovému charakteru divadla se zaměřením na různé cílové skupiny, např. včetně malých forem a dětí. Divadlo již prošlo částečnou rekonstrukcí interiéru a divadelních technologií, další úpravy by měly následovat. Součástí by měl být upravený sál, skvělá gastronomie, prostory nabízející se pro komunitní akce, kvalitní loutkové divadlo zapojující osobnosti z  Prahy 10 a fungující veřejný prostor v okolí.

    Společenský život a umění by se ale měly odehrávat také ve veřejném prostoru. MČ bude jednotlivce i skupiny v lokalitách zapojovat do akcí a podporovat jejich snahu o sousedský rozvoj daného místa. Celá koncepce je dostupná na tomto odkazu.


    Komentáře k článku: Praha 10 má novou koncepci rozvoje kultury

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,