Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zprávy

    Soud zamítl Dukovo odvolání

    Kardinál Dominik Duka neuspěl se svou žalobou na brněnské divadelníky kvůli kontroverzním představením uvedeným na festivalu Divadelní svět Brno v roce 2018. Krajský soud v Brně včera zamítl jeho odvolání. Brněnská divadla se tak nemusejí za uvedení oněch představení omlouvat.

    Kardinál Dominik Duka. Foto Filip Jandourek.

    Kardinál Duka a jeho právník Ronald Němec, který se k žalobě připojil, chtěli omluvu po Centru experimentálního divadla (CED) a Národním divadle Brno za zásah do svých osobnostních práv. Žaloba se týkala uvedení inscenací režiséra Olivera Frljiče Prokletí a Naše násilí a vaše násilí na přehlídce Divadelní svět Brno v květnu 2018. Postup divadla podle kardinála silně zasáhl do jeho vyznání. Zamítavý rozsudek městského soudu je pravomocný, včera jej potvrdil Krajský soud v Brně. Žalobci chtějí podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

    Chceme společnost, kde jsou tolerovány urážky? Já ji nechci a pan kardinál také ne. A proto tady jsme, uvedl včera u soudu Němec. Žalobci podle něj nemají problém s tím, aby se v demokratické společnosti slušně vyjadřovaly názory, nechtějí však tolerovat samoúčelné urážky. Pokud účelem inscenací bylo šokovat a urážet, pak toto v rámci demokratické společnosti nelze tolerovat, a kdo jiný by měl vystoupit na ochranu zájmů všech místních křesťanů než právě kardinál jako vrcholný představitel katolické církve v České republice, uvedl Němec.

    Právníci divadel toto odmítli. Pokud žalobci uváděli, že brojí proti tomu, že byli uráženi, tak je třeba uvést, že ty divadelní hry nejsou vůbec o žalobcích. Pokud uvádějí, že se cítili dehonestováni, je třeba upozornit, že oni se těch představení vůbec neúčastnili, řekl právní zástupce experimentálního divadla Michal Šalomoun.

    Krajský soud v Brně včera zamítl Dukovo odvolání. Brněnská divadla se tak nemusejí omlouvat za uvedení Frljićových inscenací. Foto iRozhlas

    Krajský soud jim dal zapravdu. Podle soudce Michala Ryšky nebylo nijak zasaženo do Dukových osobnostních práv. Pokud má umělecký projev potenciál přispívat k diskusi o otázkách veřejného zájmu, tak je právně přípustný i za cenu jisté oběti na náboženském sentimentu. Víra a tolerance věřících by měly být v rámci demokratické společnosti natolik pevné, aby toto unesly, citoval Ryšku Český rozhlas Brno.

    JUDr. ICLic. Ronald Němec Ph.D. Repro webové stránky Ronalda Němce

    Němec po rozhodnutí soudu uvedl, že rozsudek respektuje, ale nesouhlasí s ním, a proto bude i s kardinálem podávat dovolání. Tato otázka není ohledně toho, zda žalobci jsou, nebo nejsou úspěšní, ale je otázkou, zda chceme společnost, kde se můžeme beztrestně urážet a být k sobě neslušní, anebo společnost, kde spolu můžeme nesouhlasit, ale v rámci nějakých slušných mantinelů, uvedl Němec.

    Právníci divadel byli s rozhodnutím spokojeni. Šlo o něco jiného než o ochranu osobnosti žalobců, šlo o to, trochu oklikou dostat do českého právního řádu delikt blasfemie (rouhání), což se díky rozhodnutí soudu nepovedlo, uvedl Šalomoun.

    Kontroverzní scéna Ježíše znásilňujícího muslimku z inscenace Olivera Frljiće Naše násilí a vaše násilí, která podle kardinála Duky silně zasáhla do jeho vyznání. Foto Mladinsko Gledališče/Divadelní svět Brno

    Duka s Němcem kriticky poukazují hlavně na scénu, v níž herec předstírá znásilnění ženy. Podle žaloby je zobrazen Ježíš páchající násilí na muslimce. Náznak, že Ježíš, v něhož věří a od něhož se odvíjí jejich život, spáchal tak odporný čin, je podle Duky a Němce silným zásahem do jejich práv na svobodu vyznání a svědomí.

    Původně žaloba směřovala jen na Centrum experimentálního divadla, které však pouze poskytlo prostor pro uvedení obou představení. Přehlídku pořádalo Národní divadlo Brno. Policie po uvedení her přijala 19 trestních oznámení směřujících hlavně na Národní divadlo Brno a jeho ředitele. Vyšetřovatelé všechny podněty odložili, trestný čin nezjistili.

    /Z webových stránek Českého rozhlasuzdepřevzal a upravil hul/

    ///

    Více o této kauze na i-DN:

    Arcibiskup Duka podal trestní oznámení na CED

    Kardinál Duka rozšířil žalobu

    Zločinu rušení náboženství…

    Naše násilí a vaše násilí:

    Brněnská Svoboda?! (No. 2)

    Mudrování nad DSB (No. 3)

    Dvojí divadlo Olivera Frljiće

    Stručná videozpráva z Našeho násilí v Brně

    Protestno pismo

    Odmítáme, aby skupiny spojené s fašismem…

    Odcházím z Umělecké rady DIFA JAMU

    Podívejte se, v jak šíleném světě žijeme!

    ČC AICT/IATC s hlubokým znepokojením sleduje

    Aktuality Petra Feyfara (No. 3)

    Prokletí:

    Prokletí

    Prokletí v Praze

    Hubu mu zacpeme přesvatým Wojtyłou

    • Autor:
    • Publikováno: 21. listopadu 2019

    Komentáře k článku: Soud zamítl Dukovo odvolání

    1. Josef Herman

      Josef Herman

      Já rozsudek vítám,
      nechci křesťanské, ale občanské právo. Také mi vadí společnost, v níž se může beztrestně urážet, neděje se to však podle mne na divadelních prknech, ale v politickém životě – první, koho by měl arcibiskup zažalovat, je Miloš Zeman…

      21.11.2019 (2.52), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    2. DN

      Avatar

      Kardinál Dominik Duka
      zveřejnil 20. listopadu na svém Facebooku stanovisko k rozhodnutí Krajského soudu v Brně. Přebíráme je v plném znění:
      „Považuji za neakceptovatelné,
      aby z důvodu, že je u nás menšina věřících křesťanů, bylo možné urážet a hanobit základ jejich víry, protože si to podle soudu demokratická většina přeje. Dostáváme se tak zpět do totalitního myšlení a do doby, kdy u nás byli křesťané a církev pronásledováni a utlačováni. Je to zvlášť závažné v souvislosti s tzv. „Krvavou“ (Červenou) středou, která proběhne již příští týden 27. listopadu, dnem, kdy si připomínáme všechny, kdo trpí v souvislosti se svým náboženským přesvědčením.“
      /viz: https://www.facebook.com/dominik.duka.3/posts/3435148189859173 /

      25.11.2019 (0.04), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    3. Josef Herman

      Josef Herman

      Nikdo pana Duku ani křesťany neuráží,
      natož aby někdo církev pronásledoval a utlačoval. Pokusy o něco takového lze možná shledat ve snaze zdanit církevní restituce, ale ty prosazují Dukovi političtí spojenci… Naopak pan Duka se snaží potlačit kritickou disputaci s církví, rozumějme s katolíky, a prosazuje princip nedotknutelnosti víry, což lze jistě dobře chápat jako pokus diktovat církevní názory „většinové“ společnosti. Jedná jako typický církevní politik, nikoli pastýř svých oveček, a církvi i společnosti dělá medvědí službu. Kauzou se prostě jen chce zviditelnit tam, kde ho to nic nestojí (soudní poplatky jistě neplatí on sám) a kde nalezl pochopení některých věřících. Inkriminované inscenace však nijak neubližují skutečným věřícím.

      26.11.2019 (12.00), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,