Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zprávy

    Zemřel Otto Bubeníček st.

    Foto archiv

    Otto Bubeníček st.

    24. 1. 1943 Praha – 21. 1. 2020 Praha

    Varietní artista, ve světě známý pod uměleckým jménem Otto Bertis.

    Narodil se do rodiny artistů, kteří vystupovali pod jménem 5 Bertis. Křestní jméno zdědil po svém otci (který se narodil taktéž na Štědrý den!), maminka Marie, rozená Vallová, byla artistkou mnoha disciplín (akrobatkou, jezdila na jednokolkách). Její rodina, která se také věnovala artistice, pocházela z hanáckého Slovácka.

    Sklobalanc. Foto archiv

    Sám začal vystupovat pod vedením svých rodičů již ve čtyřech letech na jednokolce a v sedmnácti začal cvičit své vlastní číslo, které ho poté proslavilo po celém světě. Základem neobyčejných schopností Otty Bubeníčka se stalo mistrné ovládání rovnováhy a velká fantazie při rozvíjení nápadů. S asistentkou manželkou Ilonou jako Duo Bertis předváděli disciplínu sklobalanc, kterou dovedl k takové dokonalosti, že neměl ve světě konkurenci. Balancoval v ní číše z českého skla na ostří dýky, kterou držel v ústech. Číše rozličných velikostí se různě vrstvily do pyramid, dokázal je z dýky vyhazovat do vzduchu, takže dělaly salta a pak se vracely zpět na ostří. Vrcholným číslem jeho ekvilibristiky byl okamžik, kdy stál na více než čtyři metry vysokém žebříku, v ústech svíral ostře nabroušenou dýku, na jejíž špici vertikálně balancoval dlouhý kord a na jeho rukojeti spočívala podložka s pyramidou zlacených pohárů z českého skla. Když už se zdálo, že toto nic nemůže překonat, vysoký žebřík se začal komíhat ze strany na stranu, vychyloval se minimálně o dva metry a Otto Bertis v záklonu, zapřený do žebříku pouze nohama, vybalancovával toto vychýlení. Těžko najít v publiku někoho, komu by při tom nenaskočila husí kůže! Není divu, že se stal i prvním artistou v tehdejším Československu vyznamenaným titulem zasloužilý umělec…

    Jako skupina 5 Bertis byli oceněni za akrobacii na jednokolkách na festivalu v Monte Carlu (1981). Foto archiv

    Díky svým schopnostem, které byly ovšem podpořeny každodenním několikahodinovým tréninkem a tuhou osobní disciplínou, se stal hvězdou světových cirkusů a varieté. To však nebylo vše. Se svým mladším bratrem Andrewem, jeho ženou Ivanou, svými rodiči a svou ženou Ilonou oslňovali jako 5 Bertis na mnohočetných turné diváky svou akrobacií na jednokolkách různých velikostí. V ní se profiloval jako spolehlivý partner při skupinových artistických výkonech, které vyžadovaly absolutní souhru a velkou fyzickou sílu a výdrž. Veškerá vystoupení doprovázela velká elegance a vkus, skupina dbala na vysokou kulturu pohybu a nechybělo jí ani vlastenecké cítění, které se projevovalo výběrem hudby i výšivkou kostýmů podle vzorů moravských krojů. Právě jako skupina 5 Bertis byli oceněni za akrobacii na jednokolkách na festivalu v Monte Carlu (1981).

    Do svých vystoupení se sklobalancí implementoval tanec. Foto archiv

    V roce 1974 se Otto Bubeníček stal otcem dvojčat Otty a Jiřího, které také začal od raného věku připravovat na artistickou kariéru, k níž patřila i schopnost tančit. Sám implementoval tanec i do svých vystoupení se sklobalancí: diváci si oblíbili jeho „tanec s tlustou Bertou“, totiž obří číší, kterou pro něj vyrobili novoborští skláři a takto ji pojmenovali. Jeho žena Ilona (rozená Formánková), absolventka Artistického studia, byla ovšem také tanečnicí, a tak se nakonec u jejích synů prosadila tato tendence – k proslulosti v oboru baletu jim velmi napomohla výchova k disciplíně, trpělivosti, vnitřnímu soustředění, důrazu na detail a nikdy nekončící práci na sobě samých.

    Manželé Ilona a Otto Bubeníčkovi se syny Jiřím (vlevo) a Ottem. Foto archiv

    Po konci aktivní kariéry v polovině devadesátých let se stal agentem českých artistů a později se věnoval videodokumentaci českých tanečních a varietních umělců a jejich vystoupení. Díky komunikačním schopnostem světoběžníka napomohl – kromě jiného – hostování Hamburského baletu v Praze a propagoval baletní umění, o kterém si udržoval velký přehled.

    Zemřel na zápal plic v pražské Thomayerově nemocnici. Novinářům to oznámil jeho syn Jiří.

    /Z více zdrojů pro i-DN převzal a zpracoval hul/

    • Autor:
    • Publikováno: 9. února 2020

    Komentáře k článku: Zemřel Otto Bubeníček st.

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,