Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zprávy

    Zemřel Milan Černohouz

    V roce 1969. Foto archiv

    Milan Černohouz

    20. 4. 1943 Kolín – 1. 6. 2020 Praha

    Zpěvák pop-music, od roku 1966 hlavní zpěvák Orchestru Gustava Broma. Zpíval swing, ale také jihočeské lidové písně s dechovou kapelou Veselka, se kterou natočil několik alb.

    Dále vystupoval také s rozhlasovým Orchestrem studio Brno. S oběma brněnskými orchestry v průběhu let natočil asi 900 písní. Byl všestranně nadaný, schopný zpívat jakoukoliv píseň z oboru populární hudby.

    https://youtu.be/MBZIVjB6mmQ

    V dětství působil v libereckém dětském pěveckém sboru Severáček. V letech 1976 – 1982 vystudoval dálkově zpěv na brněnské konzervatoři. V sedmdesátých a osmdesátých letech býval častým hostem koncertních pořadů Hany a Petra Ulrychových. Vystupoval pravidelně se zpěvačkou Vladěnou Pavlíčkovou, účastnil se i hudebních festivalů Bratislavská lyra a Děčínská kotva.

    https://youtu.be/XbNHny09z5Y

    Od roku 1987 působil v Praze, kde kromě swingu zpíval i jihočeské lidové písně s dechovou kapelou Veselka, se kterou natočil několik desítek kompaktních disků.

    Repro archiv

    https://youtu.be/FZngksnE7dc

    Od roku 1993 se věnoval podnikání. V Praze 2 otevřel „uměleckou“ vinárnu U stréců; českým televizním divákům je tento noční podnik znám ze šesti televizních silvestrovských pořadů. Do posledních chvil vystupoval. Dvakrát do měsíce míval pořady ve vršovickém Senior Boxu.

    S Miloněm Čepelkou v roce 2003. Foto Orchestr Veselka

    K jeho šedesátinám mu v roce 2003 napsal herec Divadla Járy Cimrmana a jeho přítel Miloň Čepelka:

    Milane,
    prohlížím cédéčko ke Tvým šedesátinám, říkám si obvyklé to to uteklo a vida, už mě skoro dohnal, a řadím si za sebe všechno co o Tobě vím: že ses narodil v Kolíně, za druhé světové války co dítě žil v Poděbradech, po ní v Liberci (odtud byl otec, zatímco po matce jsi Pražan), vystudoval jsi Státní konzervatoř v Brně, ale zpívat v různých souborech divadelních a sborech pěveckých začal jsi už dřív, například v proslulém libereckém Severáčku a jako sólista s rozličnými kapelami tam i onde. To všechno vyvrcholilo stálou dvacetiletou spoluprací s Orchestrem Gustava Broma a souběžně se Studiem Brno a vyneslo Tě mezi hvězdy v rozhlase, v televizi a do zahraničí na jazzové festivaly a pestrá turné. Ve pražské vinárně U stréců s kytarou a přáteli jsi dokazoval, že pěkná písnička zůstává pěkná v jakémkoli rytmu a samozřejmě i v té naší dechovce. To na Tobě zvláště těší, že zůstáváš už po léta věrný Veselce Ladislava Kubeše, který Tě pro tento žánr, snoby vysmívaný, ale lidmi milovaný, záslužně objevil. Dovol mi tedy prosím, abych Ti za všechno až dosud vykonané poděkoval a spolu s polkou, jež dala Tvému jubilejnímu albu název, upřímně popřál JEŠTĚ JEDNOU ŠEDESÁT. Ty rád zpíváš, my Tě rádi posloucháme, co by si kdo mohl přát víc.
    Tvůj Miloň Čepelka

    Dle webu ahaonline.cz Černohouz v posledních letech bojoval s Alzheimerovou chorobou. Bez známek života ho v jeho pražském bytě objevil přítel Břeťa Čaňo, který k němu poslední tři roky pravidelně chodil a staral se o něj.

    Poslední rozloučení se koná v pátek 12. června ve 13 hodin ve velké síni strašnického krematoria v Praze.

    /Z více zdrojů pro i-DN zpracoval hul/

    • Autor:
    • Publikováno: 4. června 2020

    Komentáře k článku: Zemřel Milan Černohouz

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,