Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    Divadlo Husa na provázku, Brno

    Věhlasné brněnské Divadlo Husa na provázku vzniklo v roce 1967. Jeho sídelní scénou se v roce 1968 stala tzv. Procházkova síň v Domě umění. V té době již začaly vznikat návrhy na novou divadelní budovu, více vyhovující experimentální poetice souboru. Naděje na realizaci však svitla až koncem osmdesátých let. Dle projektu architekta Václava Králíčka začala rozsáhlá rekonstrukce barokního paláce pánů z Fanalu z roku 1708 a budování k němu přimknuté divadelní novostavby. Na počátku devadesátých let Králíčka, který se nepohodl s vedením divadla, nahradili architekti Karel Hubáček a Jiří Hakulín. Barokní palác a novostavba se propojily venkovní, tzv. Alžbětinskou scénou. K finálnímu dokončení a otevření nového působiště „Provázku“ došlo v roce 1993. O rok dříve vznikla organizace Centrum experimentálního divadla, která pod svá křídla pojala tři soubory – Divadlo Husa na provázku, Divadlo U stolu, sídlící až do svého zániku v roce 2018 ve sklepní scéně barokního paláce pánů z Fanalu, a HaDivadlo, jehož domovem jsou suterénní prostory Pasáže Alfa v Poštovské ulici.

    Barokní část objektu, krom sklepní scény a kongresového sálu, v současnosti slouží především jako sídlo divadelní administrativy. Schody nejsou podle současných standardů. Rozestupy jsou asi o centimetr nebo dva vyšší, než je dnes běžné, takže se člověk při cestě do práce víc nadře, říká tajemnice divadla Soňa Kalužová, která má spolu s kolegy kancelář ve druhém patře paláce pánů z Fanalu.

    Zajímavostí vnitřního zařízení divadla je dozajista sauna u hereckých šaten. Její vznik byl iniciován ještě v souvislosti s totalitním režimem, protože podle představ umělců mělo jít o jediné místo v divadle, kde se dá hovořit o čemkoli, protože tam tajná policie nebude moci instalovat odposlouchávací zařízení.

    Určitou provozní komplikací v přístavbě jsou výrazné proslechy mezi foyer a hlavním divadelním sálem umístěným nad ním, což bývá problém kupříkladu při přípravě rautů po premiérách, kdy ve foyer musí být při představení absolutní ticho.

    Do sklepní scény se vměstná kolem 70 diváků, variabilní hlavní divadelní sál v novostavbě má kapacitu zhruba 90 diváků.

    Připraveno ve spolupráci s Divadelním oddělením Národního muzea.

    Divadlo Husa na provázku. Přístavba FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

    Venkovní, tzv. Alžbětinská scéna FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

    Sklepní scéna FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

    Technické schodiště FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

    Kongresový sál FOTO DANA ČECHÁKOVÁ


    Komentáře k článku: Divadlo Husa na provázku, Brno

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,