Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zahraničí Zprávy

    Zemřel Ennio Morricone

    Foto JVS Group

    Ennio Morricone

    10. 11. 1928 Řím, Itálie — 6. 7. 2020 Řím, Itálie

    Italský hudební skladatel známý především svou filmovou hudbou. Svými melodiemi doprovodil více než pět set filmů a televizních seriálů, například legendární snímek Sergio Leoneho Tenkrát na Západě. Z teskných tónů harmoniky v tomto ikonickém westernu se stal jeden z nejslavnějších hudebních motivů v historii filmu.

    Vyrůstal a žil v Římě. Studoval na konzervatoři Accademia Nazionale di Santa Cecilia hru na trubku a skladbu u Goffreda Petrassiho, sborovou hudbu a dirigování pěveckých sborů. V roce 1956 se oženil s Mariou Traviovou. Měli spolu čtyři děti. Syn Andrea (nar. 10. 10. 1964) je rovněž hudebním skladatelem.

    Hudbu pro filmy začal psát v roce 1962, ale ze začátku to byl doprovod k lehkým komediím a béčkovým filmům. Průlomem se staly až nahrávky v roce 1964 pro režiséry Sergia Leoneho a Bernarda Bertolucciho. Pro Leoneho napsal hudbu k filmu Pro hrst dolarů (Per un pugno di dollari, 1964) a pokračoval řadou dalších pro větší množství spaghetti westernů. V roce 1968 začal omezovat svou skladatelskou činnost jen na hudbu k filmům, v tomtéž roce složil hudbu k dvaceti celovečerním snímkům.

    Jeho spolupráce se Sergiem Leonem je považována za nejzdařilejší spolupráci mezi skladatelem filmové hudby a režisérem. Morricone napsal hudbu ke všem snímkům, na nichž se Leone podílel jako režisér či producent, počínaje Pro hrst dolarů (1964) přes Tenkrát na Západě (1968) až po poslední Leoneho dílo Tenkrát v Americe (1984). Morriconeho hudba k filmu Hodný, zlý a ošklivý (1966), kde se v roli osamělého „muže beze jména“ představil tehdy neznámý Clint Eastwood. Dalšími častými spolupracovníky Morriconeho byli režiséři Giuliano Montaldo a Gillo Pontecorvo. Byl také dvorním skladatelem Piera Paola Pasoliniho. Působivým doprovodem podbarvil snímky mnoha dalších režisérů, například Briana de Palmy (Neúplatní), Romana Polanského (48 hodin v Paříži), Franca Zeffirelliho (Hamlet), Giuseppeho Tornatoreho (Malena), Olivera Stonea (U-Turn) či Adriana Lynea (Lolita). Jedna z jeho starších nahrávek se objevuje i ve snímku Quentina Tarantina Kill Bill.

    Svou první cenu Nastro d’Argento dostal v roce 1965 za hudbu k filmu Pro hrst dolarů (Per un pugno di dollari) (1964, režie Sergio Leone), následovala cena v roce 1970 za hudbu k filmu Metti, una Sera a Cena (1969, režie Giuseppe Patroni Griffi) a o rok později za hudbu k filmu Sacco a Vanzetti (1971, režie Giuliano Montaldo). Morriconeho první nominace na Oscara byla v roce 1979 za hudbu k Days of Heaven (1978, režie Terrence Malick). Následovaly v roce 1986 za Misi (režie Roland Joffé), v roce 1987 za Neúplatní (režie Brian De Palma), v roce 1991 za Bugsy (režie Barry Levinson) a v roce 2001 za hudbu k filmu Málèna (režie Giuseppe Tornatore). Vedle filmu složil hudbu k 24 dílům televizního seriálu Mafia a k seriálům Chobotnice, Marco Polo a dalších.

    Morriconeho skladby byly nahrané řadou umělců: Hugo Montenegro měl úspěšný hit se svou verzí melodie z filmu Hodný, zlý a ošklivý, a to jak ve Velké Británii tak i v USA, a v roce 1968 nahrál celé album Morriconeho skladeb. Avantgardní saxofonista John Zorn nahrál v roce 1985 LP s Morriconeho hudbou z filmu The Big Gundown. Morricone spolupracoval i s další řadou významných světových hudebníků, například s portugalskou zpěvačkou Dulce Pontes (2003) nebo cellistou Yo-Yo Ma (2004) – oba nahráli desky jeho skladeb s Římským symfonickým orchestrem, který Morricone dirigoval. Heavymetalová skupina Metallica používá na svých vystoupeních Morriconeho Ecstasy of Gold jako úvodní znělku, punkoví Ramones používali coby předehru svých vystoupení melodii z Hodný, zlý a ošklivý.

    Rok 2011. Repro archiv

    Rok 2014. Repro archiv

    Rok 2017. Repro archiv

    Rok 2019. Repro archiv

    V roce 2003 napsal Morricone divadelní hru Taiga drama o Mijamotu Musašim, legendárním japonském samurajovi. V roce 2005 absolvoval světové turné s Římským symfonickým orchestrem, se kterým navštívil nejen New York a Tokio, ale i Bratislavu. V roce 2011 vystoupil Ennio Morricone na dvou koncertech i v Praze, kam pak zavítal častěji. Naposledy v lednu 2019, kdy zde koncertem ve vyprodané O2 aréně oslavil své devadesáté narozeniny. Velmi rád spolupracoval s Českým národním symfonických orchestrem. Právě tento orchestr mu nahrál hudbu k filmu Quentina Tarantina Osm hrozných, za niž Morricone dostal roku 2016 svého vůbec prvního Oscara za filmovou hudbu. Paradoxně, Oscara za celoživotní dílo dostal již osm let předtím.

    Foto Ginevra Fazio

    Podle deníku Corriere della Sera zemřel v noci na pondělí v římské klinice na následky pádu.

    /Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

    • Autor:
    • Publikováno: 6. července 2020

    Komentáře k článku: Zemřel Ennio Morricone

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,