Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    RockOpera Praha

    Proměna již nevyužívaných a zanedbaných industriálních, zemědělských nebo vojenských prostor na kulturní instituce je v posledních desetiletích celosvětovým trendem. V Česku takových brownfieldů najdeme celou řadu a zejména pražské Holešovice se staly jakýmsi epicentrem tohoto druhu uměleckých podniků.

    RockOpera sídlí v někdejší skladištní hale městských jatek, vybudovaných v letech 1893–1895 podle návrhu inženýra Josefa Srdínka. Po zrušení jatek v roce 1983 byla v areálu otevřena tržnice, současný nájemce kulturní památku postupně rekonstruuje.

    V letech 1998–1999 prostory dnešní RockOpery adaptoval architekt Jaromír Pizinger pro provoz Divadla Milénium. Svou dramaturgii založilo na světových i původních muzikálech, v těžké konkurenci podobně založených pražských scén se ale Milénium neprosadilo. Kapacitně i technologicky velkorysé prostory posléze využilo několik produkcí, až zde v roce 2009 zakotvil umělecký soubor soustředěný kolem skladatele a producenta Milana Steigerwalda a zpěvačky, libretistky a ředitelky RockOpery Pavly Forest. Ta je původní profesí architektka, takže se významnou měrou podílela na rekonstrukci vnitřních i vnějších prostor budovy. Protože tady všechny dosavadní divadelní produkce zbankrotovaly, začalo se říkat, že tenhle prostor je prokletý. Nám umění naštěstí šlape už přes deset let – ale radši to zaklepu. Je tedy pravda, že lidé, kteří tady někdy přespávali, říkali, že v noci se sama od sebe rozhrnuje opona a na jevišti jsou slyšet kroky. Ale když jsme inscenovali Tibetskou knihu mrtvých, byli tu buddhističtí mniši a říkali, že prostor je čistý, říká pracovník marketingu RockOpery Jiří Štraub.

    Definitivní název RockOpera objekt dostal v roce 2012. Na repertoáru má divadlo okolo deseti původních rockových oper, vytvořených většinou na základě klasické literární předlohy. Sál s kapacitou 777 míst je využíván i pro výrobu televizních pořadů, reklam, v roce 2013 se zde natáčela jedna z předvolebních prezidentských debat.

    RockOpera Praha FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

    Sál FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

    Společné prostory pracovníků divadla FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

    Foyer FOTO DANA ČECHÁKOVÁ


    Komentáře k článku: RockOpera Praha

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,