Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    BuranTeatr, Brno

    Jedno z předních brněnských nezávislých divadel BuranTeatr začalo svou historii psát v roce 2004 v Olomouci, a to pod jménem Tramtarie. Scéna s tímto názvem v hanácké metropoli existuje dodnes, ovšem jedná se o jiné umělecké uskupení. Původní tvůrčí družina Tramtarie přesídlila v roce 2005 z Olomouce do Brna, kde začala vystupovat již jako BuranTeatr. Po různých peripetiích „Burani“ našli v roce 2008 svou první stálou scénu ve skladovacích prostorách konglomerátu Knihy Dobrovský. V roce 2010 divadlo přesídlilo do svého současného působiště – sokolského stadionu na Kounicově ulici.

    Funkcionalistická budova byla postavena v letech 1928–1929 podle návrhu architekta Miloše Lamla. Vedle péče „o tělo“ sokolové ve svých ideálech věnují velkou pozornost i péči „o ducha“. Na stadionu byly tedy kromě tělocvičny k nalezení i galerie, kino a koncertní sál.

    Po zrušení kina prostory sloužily jako nahrávací studio Českého rozhlasu, před příchodem BuranTeatru tu umělecký azyl našlo například G-studio nebo Divadlo Feste, došlo i k neúspěšnému pokusu zřídit zde multifunkční kulturní centrum Stadec.

    BuranTeatr ke svým produkcím využívá sál typu black boxu s maximální kapacitou 230 míst. V roce 2017 díky fundraisingové kampani došlo k rekonstrukci vstupního foyer a kavárny. Vzhledem k tomu, že sál je díky svému předchozímu využití jako nahrávací studio profesionálně odhlučněný, může být kavárna v provozu i během představení.

    Máme v plánu zrušit zvýšené jeviště s šálami a hrát přímo na podlaze divadelního sálu, tzn. šířka 14 metrů a hloubka 11 metrů. Šlo by o mnohem štědřejší prostor, než máme dnes, který by navíc v Brně neměl obdoby. Velikostí jeviště by nám konkurovalo snad už jenom Janáčkovo divadlo, říká s určitou mírou nadsázky umělecký ředitel BuranTeatru Juraj Augustin.

    BuranTeatr funguje jako zapsaný spolek a má 70% soběstačnost. Stále však zápasí s prostorovými možnostmi. Herecké šatny v místech někdejšího nouzového východu kina jsou „unisex“, probouráním příček umělci vytvořili menší prostor, kde se dá v klidu zkoušet, pokud je velký sál obsazený.

    Připraveno ve spolupráci s Divadelním oddělením Národního muzea.

    Budova TJ Sokol Brno, sídlo BuranTeatru FOTO ELIŠKA FUXOVÁ

    Vstupní prostor FOTO ELIŠKA FUXOVÁ

    Divadelní kavárna, vlevo vstup do sálu FOTO ELIŠKA FUXOVÁ

    Divadelní sál FOTO ELIŠKA FUXOVÁ


    Komentáře k článku: BuranTeatr, Brno

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,