Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zprávy

    Zemřel Jan Sokol

    Foto V. Pokorný (Wikipedie)

    Jan Sokol

    (18. 4. 1936 Praha – 16. 2. 2021 Praha)

    Filosof, překladatel filosofických textů, vysokoškolský pedagog, publicista a politik. V letech 1990-1992 poslanec Federálního shromáždění, ministr školství ve vládě Josefa Tošovského (1998) a poslední protikandidát Václava Klause ve volbách prezidenta České republiky v únoru 2003.

    Jeho otcem byl významný český architekt Jan Sokol (mimo jiné autor novodobých úprav oltáře katedrály sv. Víta a vrat Zlaté brány) a dědečkem astronom František Nušl. Bratr Václav je výtvarník a ilustrátor. Jan byl vyučený zlatník; pracoval jako zlatník a později mechanik. V roce 1958 v dálkovém studiu odmaturoval, od roku 1963 dálkově studoval matematiku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. V letech 1964–1990 pracoval jako programátor, později byl vedoucím výzkumným pracovníkem ve Výzkumném ústavu matematických strojů; vydal několik knih a řadu článků o počítačích. Zabýval se různými odvětvími techniky (hodinářství, elektrotechnika, počítače), ale i botanikou.

    V roce 1959. Foto rodinný archiv Jana Sokola

    Byl jedním z výrazných českých křesťanských intelektuálů. Zabýval se hlavně filosofickou antropologií, dějinami náboženství a antropologií institucí. Přednášel na četných českých i zahraničních univerzitách, zejména na evropská a filosofická témata. Byl prvním děkanem Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy (2000–2007).

    Svatba s Františkou Patočkovou (1961). Foto rodinný archiv Jana Sokola

    Jeho cesta k filosofii vedla přes studium biblistiky, děl německého filosofa Friedricha Nietzscheho a setkání s Janem Patočkou. Ve filosofii vycházel z fenomenologické tradice a personalismu, jehož představiteli byli Maurice Blondel, Gabriel Marcel, Pierre Teilhard de Chardin, Franz Rosenzweig a Emmanuel Levinas. Těžištěm jeho zájmu byla filosofická antropologie, dějiny idejí a témata přirozeného světa, a to zejména v poloze prováděcí filosofie (Patočka), srozumitelné i neodborníkům. Odtud pramenil jeho zájem o vztahy mezi filosofií a náboženstvím, filosofií a vědou, filosofií a politikou. Ve spojení se svými politickými funkcemi po roce 1990 studoval antropologické a společenské podmínky demokracie. Soustavný zájem měl o otázky evropských dějin a evropské integrace. Zabýval se též historií.

    Poslanec Federálního shromáždění (1991). Foto Ondřej Němec

    Byl jedním z prvních signatářů Charty 77. V sedmdesátých letech vedl různé bytové semináře (zejm. seminář o Nietzscheovi, 1973-82). Po prvních svobodných volbách byl od 7. června 1990 do 4. června 1992 poslancem Sněmovny národů Federálního shromáždění za Občanské fórum. Byl místopředsedou Sněmovny národů, předsedou poslaneckého klubu Občanské fóra a parlamentní delegace pro jednání s Evropským parlamentem. Po rozpadu Občanského fóra přešel do Občanského hnutí. Druhý sněm Občanského hnutí v březnu 1992 jej zvolil na post místopředsedy této politické formace, za něž kandidoval i v červnu 1992; po sloučení do SD-LSNS stranu opustil a názorově se přiklonil ke KDU-ČSL. V září 1992 ho ČSSD nominovala v pátém kole voleb prezidenta ČSFR, kandidatury se však vzdal. Na podzim 1996 kandidoval do Senátu ve volebním obvodu č. 17 (Praha 12) za KDU-ČSL. Šlo o součást obecnějšího trendu v KDU-ČSL, kdy tato strana nabídla senátní kandidátní pozice některým výrazným bezpartijním osobnostem. Skončil ale až třetí po kandidátech ODS a ČSSD. V únoru 1997 byl jmenován poradcem ministra školství Ivana Pilipa (ODS). Od ledna do července roku 1998 byl ministrem školství, mládeže a tělovýchovy v Tošovského vládě; následně zůstal poradcem ministra Eduarda Zemana (ČSSD). Dne 28. února 2003 byl koaličním kandidátem do třetí volby prezidenta České republiky, kde ho v posledním kole těsně porazil Václav Klaus.

    Foto archiv

    Od roku 1990 byl členem redakční rady časopisu Přítomnost (v letech 1995–2000 vycházel pod názvem Nová Přítomnost). Od roku 1991 přednášel filosofii, antropologii a religionistiku na Pedagogické a Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V únoru 1997 byl jmenován docentem, v roce 2000 profesorem. Od roku 2000 přednášel na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy, v zimním semestru 2008/2009 přednášel etiku a lidská práva na Harvardově univerzitě v Cambridge ve Spojených státech amerických. Patřil mezi aktivní přispěvatele a propagátory Wikipedie.

    V roce 2017. Foto archiv Paměť národa

    Byl znám též kritikou vysídlení Němců z Československa. Tento postoj mu vynesl nepřátelství předsednictva Českého svazu bojovníků za svobodu, jež v době Sokolovy kandidatury na prezidenta zaslalo poslancům a senátorům výzvu s pasáží: Nebojovali jsme za republiku, v jejímž čele by měl stát pan Sokol nebo někdo jemu podobný, a jsme povinni to veřejně jménem všech živých i mrtvých odbojářů prohlásit. V květnu 2007 patřil mezi první skupinu signatářů prohlášení Ligy proti antisemitismu. Počátkem roku 2018 se vyjádřil i k českým prezidentským volbám. Varoval před další polarizací české společnosti.

    Vyšehrad 2021. Repro archiv

    Letos v únoru vydalo nakladatelství Vyšehrad knihu rozhovorů Odvaha ke svobodě, kterou s Janem Sokolem vedl Josef Beránek.

    Roku 2008 byl vyznamenán Řádem čestné legie jako Commandeur. V roce 2016 obdržel Zlatou medaili Univerzity Karlovy a roku 2017 Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97.

    Roku 1961 se oženil s Františkou roz. Patočkovou, dcerou filosofa Jana Patočky. Měli dva syny a dceru.

    O jeho úmrtí informoval Pavel Hájek z Knihovny Václava Havla (zde).

    /Více o jeho životě zde/

    /Pro i-DN z – především – Wikipedie převzal a zpracoval hul/

    • Autor:
    • Publikováno: 17. února 2021

    Komentáře k článku: Zemřel Jan Sokol

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,