Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zahraničí Zprávy

    Zemřel Norman Lloyd

    13. dubna 2019 na festivalu klasických filmů v Hollywoodu. Foto Stefanie Keenan

    Norman Lloyd

    8. 11. 1914 Jersey City, New Jersey, USA – 11. 5. 2021, Los Angeles, California, USA

    Americký herec, režisér a producent. Během své kariéry působil v divadle, ve filmu, v rozhlase i televizi. Do dějin showbusinessu se zapsal už jen tím, že se dožil více než sta let a v oboru působil bezmála století. Poslední film, v němž hrál – Trainwreck, se natáčel v době, kdy Lloyd slavil stovku.

    Narodil se v židovské rodině jako Perlmutter. Otec byl po většinu života účetní, matka knihovnice a hospodyně. Právě ona přivedla Normana k divadlu. Sama ráda zpívala a od malička vodila syna na hodiny zpěvu a tance. Už ve věku devíti let se stal dětskou hvězdičkou – vystupoval především ve vaudevillech a v dámských klubech. Když mu bylo patnáct, začal studoval na Newyorské univerzitě. Studia ovšem nedokončil a raději se začal život jako herec. V době velké hospodářské krize kolem sebe viděl mnoho příkladů toho, že ani se vzděláním se nelze uplatnit. A tak se definitivně rozhodl pro divadlo.

    V Ritz Theatre, srpen 1937. Foto archiv

    V roce 1932 udělal konkurs do newyorského Civic Repertory Theatre Evy Le Gallienne a stal se nejmladším hereckým kandrdasem této společnosti. V Apprentice Theatre May Sartonové v New Hampshire pak dostal možnost zahrát si další divadelní role. Skupina se zaměřovala na moderní evropské hry, vystupovala především v New School for Social Research. Lloyda si tam všimli členové Harvardského dramatického klubu a nabídli mu hlavní roli ve hře režírované Josephem Loseyem, který se v dalších letech stal doslova Lloydovým guru. Nejprve s ním spolupracoval v Bostonu na inscenaci Gods of the Lightening. Když byla skupina kvůli nedostatku financí rozpuštěna, Losey mu poradil, aby se přihlásil do konkursu v inscenaci André Obeye Noah (1935). Norman uspěl a zahrál si tak ve své první broadwayské show. Díky Loseyovi se Lloyd ve třicátých letech dostal i k projektům sociálního divadla, a to v rámci skupiny The Theatre of Action. Skupina tehdy připravila inscenaci hry M. Blankforta The Crime v režii Elii Kazana.

    Allan Tower (Electric Company Manager) a Norman Lloyd (Consumer) v inscenaci Power vzniklé v rámci Federal Theater Project Living Newspaper (Ritz Theatre, únor – srpen 1937). Foto archiv

    V té době se Norman seznámil s herečkou Peggy Craven, zanedlouho se vzali a zůstali spolu až do její smrti (zemřela v roce 2011 v 98 letech).

    Losey dohodil Normanovi také další zajímavou práci – projekt Living Newspapers v rámci Federálního divadelního projektu. Jednalo se o dramatizace soudobých událostí: první inscenace Etiopie o italské invazi v Etiopii se však kvůli kontroverznímu obsahu na jeviště nedostala. Uvedení se dočkaly až další projekty Triple-A Plowed Under (1936), Injunction Granted (1936) a Power (1937). Podobně jako u předchozích projektů zde Lloyd spolupracoval s později proslavenými filmovými režiséry. V tomto případě to byli Orson Welles a John Houseman, kteří z projektů ale záhy odešli a založili vlastní divadelní společnost Mercury Theatre. Přizvali Normana ke spolupráci. Zde sehrál své nejslavnější divadelní role – básníka Cinnu v moderní verzi Shakespearova Julia Caesara v režii O. Wellese nebo Goba v Kupci benátském.

    Reklamní snímek pro sérii Alfred Hitchcock Hour. Snímek je datován 27. dubnem 1962. Fhoto archiv CBS

    V roce 1939 začal Welles připravovat film Srdce temnoty, ale nesehnal dostatek finančních prostředků. Vyzval herce – včetně Lloyda –, aby počkali, že jim dá roli ve svém dalším filmu. Lloyd neměl trpělivost a odešel do New Yorku. Později toho velmi litoval, protože tím dalším snímkem byl později slavný Občan Kane.

    Do Hollywoodu se vrátil v roce 1942, kdy si zahrál nacistického špiona ve filmu Sabotér Alfréda Hitchcocka. Následovalo pár menších záporných rolí.

    Po válce se Lloyd ocitl na hollywodské černé listině. Tehdy ho před bídou zachránil Hitchcock, který jej najal jako asistenta režie a produkce televizního seriálu Alfred Hitchcock Presents (1958). V dalších letech Lloyd vyzkoušel nejrůznější práce v oboru. Nejen ve filmu, ale také v rozhlase a televizi. Až v osmdesátých letech získal větší roli, a to v úspěšnému televizním seriálu St. Elsewhere (1982-88). Původně se měl objevit jen ve čtyřech epizodách, ale nakonec jeho postava zůstala v seriálu po celou dobu. Další jeho rolí byla postava autoritativního ředitele Nolana ve filmu P. Weira Společnost mrtvých básníků (1989). V oněch letech vystupoval v množství menších rolí v řadě seriálů (To je vražda, napsala, Star Trek ad.). Současně byl členem kalifornské skupiny rozhlasových tvůrců v Artists Radio Theater. Svou poslední roli sehrál ve věku 99 let ve filmu Trainwreck. V roce 2007 byl na Sundance Film Festivalu uveden dokument Who Is Norman Lloyd?

    Norman Lloyd si zvolil pro celoživotní dráhu film a divadlo, i když měl už jako malý našlápnuto k sportovní kariéře. Od osmi let totiž velmi dobře hrál tenis, rádi si s ním zahráli takoví umělci jako Charlie Chaplin či Spencer Tracy. Od té doby hrál tenis dvakrát týdně až do pozdního věku (skončil až v roce 2015, kdy se zranil při pádu).

    https://youtu.be/3HYsylUniyo

    Vzrůstem spíše malý (165 cm), zkušenostmi nedostižný – takový byl umělec, který zemřel tiše ve spánku ve svém domově v Los Angeles.

    /Pro i-DN z více zdrojů připravila jas, zpracoval hul/

    • Autor:
    • Publikováno: 18. května 2021

    Komentáře k článku: Zemřel Norman Lloyd

    1. Boleslav Bílý

      Avatar

      Je to opravdu smutné,
      kdo všechno nás za poslední léta opouští. V každém případě 106 let je už opravdu požehnaný věk. Pan Lloyd byl starší než celá řada známých herců (českých i zahraničních), kteří tady třeba už desítky let nejsou.

      23.05.2021 (19.34), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,