Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zprávy

    Divadlo Polárka tematizuje samostatnost

    Šest premiér o samotě a samostatnosti uvede v nové sezóně brněnské Divadlo Polárka. Téma vychází z uplynulého roku a půl, kdy nezvyklou samotu zažívaly děti i dospělí. Polárka se snaží hledat i pozitivní stránku: zjistit, co nám daná situace přinesla za zkušenost a co nového jsme se naučili.

    Divadlo Polárka. Foto: archiv divadla

    Od loňského března odehrálo Divadlo Polárka naživo jen několik málo představení. Většina aktivit divadla se odehrávala v online prostoru, případně formou interaktivních her a procházek pro děti. V nadcházející sezóně chce s touto zkušeností dále pracovat, vzít do hry nedávné zážitky dětí i dospělých. Tématem nové sezóny je tak SAMOsTAtnost, slovní hříčka složená z překážek, které jsme museli překonávat, i nových dovedností, které si z toho můžeme odnést.

    Šest premiér cílí na nejmenší děti, školáky i dospělé. Samota i samostatnost mohou v každém věku znamenat něco jiného. Pro předškoláka je projevem samostatnosti třeba zavázání tkaniček; pro starší to může být cesta k dobrodružství, v určitém věku se pak začne rýsovat na půdorysu generačního střetu s rodiči. To všechno by měly jednotlivé tituly obsáhnout, vysvětluje umělecký šéf divadla Jan Cimr.

    První premiérou sezóny bude adaptace Dvou roků prázdnin od Julese Verna v režii Adama Steinbauera pro diváky od sedmi let. O něco starším je pak určen další dobrodružný příběh, Tobiáš Lolness Timothéa de Fombelle, rozezkoušený už v minulé sezóně. V režii Michala Zetela a ve spolupráci s lektory Malého vozu Divadla Polárka pak následuje Antigona, antické drama v moderním přepisu Jeana Annouilhe. Inscenace cílí na školní publikum a bude v interakci s žáky druhého stupně zkoumat různé pohledy na konflikt autorit. Pro mladší děti uvede Polárka autorskou inscenaci Štěpána Gajdoše Město ve tmě. Úplně nejmladší diváci do tří let se dočkají další novinky v režii Gabriely Ženaté pod názvem Slyšíš? Kdo to zpívá? Neobvyklým příspěvkem do repertoáru pak bude inscenace určená dospělým: ve spolupráci uměleckého šéfa Jana Cimra a dramaturgyně Karoliny Ondrové vznikne autorská inscenace Divadla Polárka o jeho divácích: dětech. Základem pro ni bude kniha proslulého dětského psychologa Zdeňka Matějčka Prvních 6 let ve vývoji a výchově dítěte.

    Divadelní sezónu tradičně zahájí festival Polárkový dort, jeho šestý ročník proběhne v termínu 17.–19. září a kromě “šuplíkových” premiér se na něm objeví celá řada hostujících divadel z řad nezávislé scény, koncertů a doprovodných programů. Festival by měl být také ohlédnutím za rokem a půl zvláštního fungování divadla i společnosti, doplňuje dramaturgyně Karolina Ondrová: Chceme shrnout a ukázat, co všechno jsme za tu dobu dělali – a naopak se dětí zeptat, jak ten čas strávily oni, co jim chybělo nebo co si z toho naopak odnáší. Celý festival by měl vlastně vypadat jako dialog, rozhovor přátel, kteří se dlouho neviděli.

    • Autor:
    • Publikováno: 29. června 2021

    Komentáře k článku: Divadlo Polárka tematizuje samostatnost

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,