Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza Festivaly Reportáž

    Co se skrývá Za dveřmi? (No. 5)

    K noze! Kam jdeš? Pojď sem! Co umíš? se hurónským hlasem rozléhá na Výstavišti Holešovice během pátého dne festivalu Za dveřmi, který tentokrát zcela ovládl soubor Cirkusu Nostalgie.K noze! Kam jdeš? Pojď sem! Co umíš? se hurónským hlasem rozléhá na Výstavišti Holešovice během pátého dne festivalu Za dveřmi, který tentokrát zcela ovládl soubor Cirkusu Nostalgie.

    Kamkoliv jste se totiž během pondělního dne podívali, tam jste viděli jednu z maringotek Cirkusu Nostalgie, jehož kouzelná show společně s linorytovými workshopy se hrála celý den.

    Cirkus Nostalgie se samozřejmě nejmenuje Nostalgie náhodou. Se svými maringotkami a vtipně prolhaným principálem (Jiří Jelínek) vám tento soubor naservíruje cirkus, jaký známe z dob minulých: plný nadpřirozených bytostí! Nechybí mořská panna, netvor, nejvyšší baletka na světě a mnoho dalších podivných bytostí. Je to přesně ten typ podivného cirkusu, o kterém jste mohli slyšet jako děti.

    Ústřední komickou dvojicí cirkusu je principál Jiří Jelínek a jeho krotitel René Vitvar, kteří určují chod celé show. Ta spočívá v tom, že je vybrán někdo z diváků, aby si mohl zatočit kolem štěstí a zvolil, kterou z podivných bytostí publikum spatří (případně dostal „trest“ v podobě ostrouhání mrkvičky). Než se ale dostaví ke kolu štěstí, musí projít rukama nekompromisního krotitele, který s bičem v ruce zjišťuje, jakými schopnostmi ten či onen odvážlivec disponuje. Ačkoliv se krotitel zdá být příliš drsným chlapíkem, když na odvážné děti křičí a škaredí se za svým plnovousem, nakonec se z něj vyklube jen nekňuba, který u každého kousku něco pokazí a je pro smích. Stejně tak i neúnavný principál, který by si vylhal i nos mezi očima, snažící se diváky ohromit svými neobyčejně falešnými stvořeními, kdy u každé kuriozity (snad kromě siláka hrajícího na dudy) je záměrně odhalen podvod.

    Kromě komické dvojice nabízí ale Cirkus Nostalgie mnoho úchvatných a kreativních nápadů v podobě jednotlivých lidských kuriozit, které netřeba všechny prozrazovat, aby se měl potenciální divák na co těšit. Důležité je ale zmínit vizuální stránku souboru, která je fantastická. S jistým steam-punkovým nádechem máme před očima starý svět cirkusu, včetně ošuntělých klobouků, pruhovaných plavek, barevného principálovského fráčku či oprýskaných maringotek. I ona nevšední (ale přesto působivá) estetika pomáhá snadno proniknout do světa Cirkusu Nostalgie a bez jakéhokoliv zaváhání si jej po celou dobu užívat.

    Pokud ale publiku tato „starocirkusová“, nostalgická show nestačila, pak po skončení představení následoval workshop, kde si děti mohly z linorytu na památku vytvořit mořskou pannu či jinou cirkusovou bytost.

    Nicméně pro svlažení smyslů a oblažení chuťových pohárků se na Výstavišti objevila ještě jedna maringotka: CirkCafé. V té se podávali nejrůznější alkoholické i nealkoholické nápoje společně se sladkými mlskami jako je Miletínská modlitbička, dort či „kapkejk“. Specialitou CirkCafé byla mini-show po každém představení, kdy si zvolení zákazníci mohli sednout ke stolkům před maringotku. Zvoleným lidem zahráli muzikanti, zatímco obsluha v služebnických kostýmech jim elegantně naservírovala zvolený nápoj či pokrm.

    Publikum večer provázelo hudební uskupení Holínky, které bylo hudební součástí show Cirkusu Nostalgie, kde vtipně doplňovalo a místy pointovali situace pomocí předělaných verzí známých melodií (Eye of The Tiger – Survivor, Criminal – Britney Spears), ale zazněla i předělaná klasická skladba Aquarium od Camilla Saint-Saënse. Toto hudební uskupení se stalo příjemnou energickou tečkou za nostalgicky-bizarní show, která nás provedla pátým festivalovým dnem.

    ///

    Projekt vydávání letních úvah, glos, reportáží a recenzí na webu www.divadelni-noviny.cz byl podpořen grantem SFK.

    Další reflexe letních produkcí najdete pod štítkem Letní kritika 2021.


    Komentáře k článku: Co se skrývá Za dveřmi? (No. 5)

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,