Divadelní noviny > Kontext Zprávy
Nová kulturní scéna v Pardubicích
Pardubice mají novou kulturní scénu. V pátek 1. října se v suterénu Machoňovy pasáže otevřel nový sál Divadla Exil. Tradiční amatérský soubor našel po více než dvaceti letech nové sídlo v jedné z nejkrásnějších pasáží v republice. Sál pod Machoňovou pasáží nebude sloužit pouze divadlu. Prostory oživí také koncerty, výstavy a další umělecké projekty.
Dvacet let sídlilo Divadlo Exil v pardubické Havlíčkově ulici 841 ve sklepě, kde dřív býval varhanní sál pardubické konzervatoře nebo bar pro pány Hotelu Bouček. Ten náš starý Exil máme moc rádi. Je to naše srdcovka Bohužel už to v něm dál nešlo. Trápily nás staré elektrické rozvody, špatně udělaná kanalizace a řada dalších problémů, vysvětluje herečka Věra Pojmanová. Když se objevila možnost přestěhovat se do centra města, Exiláci po ní skočili. Covid nám sice zmařil oslavy dvacetileté existence souboru, ale pomohl nám naplno se soustředit na vybudování nové divadelní scény, říká principál souboru Tomáš Klement.
Sklepní prostory pod Machoňovou pasáží sloužily původně jako thajská restaurace a bylo třeba je výrazně přebudovat, aby vyhovovaly divadelnímu provozu. Došlo ke stavebním úpravám. Vznikl divadelní sál s jevištěm a elevací, bar, šatny, sklad kulis. Je to důstojný prostor se zachováním komorního ducha, na který jsme my i naši diváci zvyklí, uvádí Klement.
Ze začátku budou mít návštěvníci možná problém najít vchod do divadla hned napoprvé. Do sálu vedou dvě cesty. Když se vydáte z třídy Míru, tak v Pasáži zahnete vlevo před obchodem Zlatá husa, projdete skleněné dveře a vlevo u zadního vchodu restaurace Caffeteria najdete schody do suterénu, kde sídlíme. Když půjdete od Karloviny, dá se jít i přes parkoviště, přibližuje lokalitu Klement. Třída Míru má svůj genius loci. Je tepnou pardubického života. Divadlo na ni patří. Navíc je snadno dostupná městskou hromadnou dopravou. Kdo zajede na kulturu autem, může využít blízký parkovací dům na Karlovině.
Soubor Divadla Exil patří k nejlepším amatérským uskupením v České republice. Specializuje se především na současnou dramatiku. Svůj repertoár staví na komediích, dramatech a autorském divadle. Nebojí se ani muzikálu. První premiérou v pasáži bude 9. října rodinný příběh Lajka v režii Lucie Haškové a Nadi Kubínkové. Dále zkoušíme komedii Útulek v nastudování herce Východočeského divadla Pardubice Jana Musila. Chystáme i jednu českou premiéru. A pak jeden velmi originální, rozsáhlý projekt ve spolupráci s některými členy souboru VČD, ale zatím nechceme nic prozrazovat. Zkrátka, je na co se těšit, láká do Exilu jeho principál.
V pátek 1. října zahráli Exiláci pro své publikum svou komedii Kuřačky a spasitelky v režii Ladislava Špinera.
V programu scény se objeví i hostující soubory. Mezi ty divadelní patří Divadlo Tří, NerušKruh, Týbrďo divadlo, DS HRRR nebo machři v improvizaci Paleťáci. Chystají se také koncerty, autorská čtení, besedy, promítání nebo módní přehlídky. Každý měsíc a půl se na zdech Exilu objeví nová, většinou fotografická výstava. Chceme, aby výstavy měly jasnou a čitelnou vazbu na divadlo jako takové. Zacílíme například na aktuální premiéry, výročí, festival. Součástí vernisáží bude doprovodný program, říká kurátorka výstav Naďa Kubínková.
Komentáře k článku: Nová kulturní scéna v Pardubicích
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)
Vladimír Hulec
Jako původem Pardubák
musím „Exilákům“ blahopřát. Místo je to opravdu atraktivní a ve skvělé lokalitě. Asi jako by dostali v Praze prostor v pasáži Lucerny (Divadlo Rokoko, ABC, LMB…) nebo v Brně v Alfa pasáži (HaDivadlo). Dodávám, že kousek je budova VČD a nepříliš daleko i Divadlo 29. A na třídě Míru směrem k Veselce býval ještě prostor, kde hostovaly produkce Violy či Lyry Pragensis. I když ty už patrně pro divadlo určeny nejsou, mají dnes Pardubice skvělý trojúhleník, kde má divadlo prostor pro rozličné produkce a přístupy k divadlu. Paráda!
Exil dlouhodobě sleduju a je to divadlo srovnatelné s olomouckým Divadlem na cucky či Tramtarií, případně s pražským Divadlem Kámen, byť jsou méně autorsky i žánrově vyhranění a více zaměření na dramaturgickou pestrost.
Ještě jednou: Blahopřeju!!
04.10.2021 (12.36), Trvalý odkaz komentáře,
,