Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Kontext Zprávy

    Dvůr Emila Háchy vznikne na Vinohradech

    Divadlo D21 uvedlo v rámci minulé „české“ sezóny nazvané Zemský ráj to napohled autorskou inscenaci Emil čili o Háchovi režijně-dramaturgického tandemu Jakub Vašíček – Tomáš Jarkovský, kteří působí ve vedení královéhradeckého Divadla Drak. Nyní na tuto práci navazuje další iniciativou. Pojmenováním prostranství před divadlem Dvůr JUDr. Emila Háchy. Stane se tak 15. října večer, po repríze této inscenace.

    Nestojím o chvalozpěvy, busty, náměstí…, říká nebo spíše zpívá se v textu inscenace. Emilu Háchovi zřejmě o podobné pocty nešlo. Na druhé straně je s podivem, že dvacet let po pádu komunismu bylo v českých zemích 277 ulic a náměstí pojmenovaných po Masarykovi, 63 po Benešovi a zcela absurdně i 51 po Ludvíku Svobodovi a 3 po Antonínu Zápotockém, zatímco Hácha zůstával v tomto smyslu ve veřejném prostoru zcela nepřítomen, jak vyplývá z průzkumu Petra Zídka citovaného v inscenaci.

    Pod vlivem silného zážitku, kterým bylo objevování při zkoušení autorské inscenace pánů Vašíčka a Jarkovského EMIL ČILI O HÁCHOVI, jsme se rozhodli pojmenovat prostranství před Divadlem D21 „Dvůr JUDr. Emila Háchy“. Proč? Protože kdekdo má v České republice ulici, náměstí nebo alespoň zákoutí, jen Emil Hácha nic. A my si myslíme, že si to zaslouží. Ano, je to jistě velmi rozporuplná postava soudobých českých dějin, ale právě proto si nezaslouží jednostrannou a zjednodušující nálepku „kolaborant“. Na tom se dnes již shodne řada historiků, politologů a také umělců, říká dramaturgyně Divadla D21 Kristýna Čepková. Inscenace jsou od toho, aby otázky kladly, ne aby na ně odpovídaly, dodává Tomáš Jarkovský, autor a dramaturg inscenace.

    V rámci zkoušení vznikla také originální rozhlasová hra Zemský ráj to naposlech, která je zároveň malou ochutnávkou inscenace Emil čili o Háchovi. Tento rozhlasový speciál připomíná neblahé výročí okupace nacistickým Německem a okolnosti Háchovy cesty vlakem do Berlína k samotnému říšskému kancléři.

    Na tu věc se člověk musí dívat ze zorného úhlu věčnosti. A tak jsem se na to díval. Řekněte mi: Co jsem já, Emil Hácha? Z toho úhlu věčnosti jsem docela obyčejný člověk, jenž se jednou obrátí v prach tak jako každý jiný. Národ to nepodepsal, podepsal to, rozumíte mi, jenom neblahý jednotlivec, jen ten nešťastný Hácha. A tím je dáno, že to pro nás není dějinná poskvrna. Českému historiku, doufám, bude kdys jenom příjemno, bude-li moci s klidným svědomím napsat: To jsme tenkrát neudělali my, to na vlastní účet spáchal jenom nějaký Hácha. Zkrátka, pouze osobní skvrna. Poručeno Bohu, já už jako starý člověk ji nějak unesu a plně jsem se s tím vyrovnal. Aspoň za svého života. A v hrobě člověk vydrží mnoho. – JUDr. Emil Hácha

    Slavnostní odhalení Dvora JUDr. Emila Háchy se uskuteční 15. října od 20:30, tedy po repríze inscenace Emil čili O Háchovi, která se bude tentokrát výjimečně hrát od 18:30.

    • Autor:
    • Publikováno: 7. října 2021

    Komentáře k článku: Dvůr Emila Háchy vznikne na Vinohradech

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,