Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny >

    Jihomoravský kraj dotovat brněnská divadla nebude

    Jihomoravský kraj nemá v rozpočtu peníze, jimiž by mohl pomoci dotovat brněnská divadla. Kraj přispívá na jednotlivé kulturní akce, vyšší výdaje ale nechystá.

    Po jednání se zástupci Národního divadla Brno to dnes novinářům řekl hejtman Michal Hašek (ČSSD). Umělci chtějí získat pro divadlo vícezdrojové financování. Nyní jsou závislí na dotacích od Brna, které však mají příští rok výrazně klesnout. Hašek jim slíbil podporu ve snaze získat peníze od státu.

    Podle Haška se tématem bude nyní zabývat Asociace krajů. Dodal, že podobné problémy mají i jiná velká města. Budu iniciovat jednání mezi ministrem kultury, hejtmany a primátory, a budeme se snažit do budoucna hledat jiný model, řekl. Chce pro kulturu vícezdrojové i víceleté financování, kulturu podle něj nelze vřadit do kolonek „leden až prosinec“. Ministerstvo kultury by podle Haška mělo mít pro každý kraj koncepci a tomu by mělo přizpůsobit financování. Ministr Jiří Besser (TOP 09) při nedávné návštěvě na jihu Moravy uvedl, že ministerstvo své působení v regionech rozšiřovat nechce. Hašek reagoval, že po ministrovi nikdo nechce, aby rozšiřoval počet divadel, která zřizuje: Jde o to, aby (Besser) se stejnou aktivitu, jakou se dnes například věnuje církevním restitucím (…), začal nasazovat na to, aby zachránil českou kulturu v době hospodářské krize.

    Podporu vícezdrojovému financování kultury dnes vyslovili krajští zastupitelé, zopakovali tak podobné usnesení z úterního (8. 11.) zasedání brněnského zastupitelstva. Hašek dodal, že si váží toho, že kultura byla dosud pro Brno podstatnou. Město na ni dává desetinu provozního rozpočtu, čímž je mezi velkými městy u nás rekordmanem. Chystané škrty nechtěl komentovat.

    Brněnská rada původně počítala s dvacetiprocentními úsporami ve všech příspěvkových organizací včetně divadel. Tento týden radní Pavel Blažek (ODS) uvedl, že 20 procent už „není aktuálních“. Podle primátora Romana Onderky (ČSSD) se míra úspor bude nejspíš lišit instituci od instituce. Ti, kdo ušetří méně, budou mít delší úsporné období. Dosud se mluvilo o dvou letech, pak by se měl příspěvek Brna vrátit na letošní úroveň.

    (pro i-DN zpracoval hul)

    • Autor:
    • Publikováno: 11. listopadu 2011

    Komentáře k článku: Jihomoravský kraj dotovat brněnská divadla nebude

    1. Martin Bernátek

      Avatar

      Textu chybí upřesnění,
      škoda, takové prosté sdělení je zavádějící. „Zástupci Národního divadla Brno“, jak je psáno v textu, totiž byly (tři) zástupkyně odborů a divadelníků protestujících proti současnému řediteli p. Dvořákovi. Statutární zástupci divadla či jiných příspěvkovek – ředitel a zástupci magistrátu – alespoň jak vyplývá z této zprávy, s hejtmanem o podpoře a financování kultury nejednali.
      Viz http://www.kr-jihomoravsky.cz/Default.aspx?ID=174636&TypeID=2)

      O vícezdrojovém financování se mluví a píše od devadesátých let, je to uváděno jako cíl či prostě věc k prosazení ve strategických dokumentech podpory kultury státu i kraje, objevuje se jako problém k vyřešení v textech primátora Brna. Proto je ostudné, když nejprve v Brně vyhlásí plošné škrty příspěvkovkám a až po náležitém humbuku deklarují, že se pokusí hledat/prosadit vícezdrojové financování.
      Viz http://www.culturenet.cz/index.php?cmd=page&id=95,
      http://www.kr-jihomoravsky.cz/Default.aspx?ID=123988&TypeID=2,
      http://www.mkcr.cz/assets/ministerstvo/knihovna/SBORNIK_stati_o_kulture_final.pdf
      Odkaz na Brněnskou koncepci kultury již delší čas nefunguje: http://www.brno.cz/sprava-mesta/dokumenty-mesta/koncepcni-dokumenty/

      Kraje pochopitelně nemají dostatečné prostředky pro financování tak velkých institucí jako ND Brno, protože k tomu chybí dostatečný zavazující právní rámec a politická síla, která by úpravu legislativy prosadila. Hejtman Hašek se dovolává „zachraňování české kultury“ od ministra kultury Bessera, mezi ministerstvem a kraji ale nejspíš existuje nepsaná politická dohoda o podpoře akcí, které kraje protěžují a které Besser sesbíral do Programu podpory významných a mimořádných kulturních akcí. Ty nepodléhají výběru a hodnocení grantové komise MKČR. Kraje ani město Brno takové komise nemůžou obcházet, protože je ani nemají, a dotace rozdělují svévolně. Dovolávat se jen tak podpory (z kraje či ministerstva) je naivní (v případě zastupkyň ND Brno) či lživé (u Haška). Hejtman stejně jako Magistrát, a bohužel se k nim připojují i divadelníci, tím společně vytvářejí kouřovou clonu před závažnějšími problémy: absence jakýchkoli cílů a strategických priorit v oblasti kultury, politická šikana a škrty v sociální oblasti, nehospodárné nakládání s veřejnými prostředky a strukturální korupce. Z většiny komentářů i protestů rychle vypadla informace, že škrty postihnou i příspěvkové organizace působící v sociální oblasti. Krátkozrakost protestujících umělců mě mrzí a děsí; příkladem je komentář prof. Kovalčuka, který prostor v DN využil spíš pro reklamu vlastního divadla než ke komentování situace, text J. Soukupové je v bleděmodrém totéž:
      http://www.divadelni-noviny.cz/divadlo-nebo-kanalizace/
      http://www.divadelni-noviny.cz/brnensti-konsele-ahlavy-na-tycich/

      Problémy s financováním příspěvkovek mají pochopitelně i jiná města, ale minimálně v Brně jde o skandální výmluvu. Navrhované plošné škrty mají pokrýt náklady na doplnění rozpočtu projektu Dostavba a rekonstrukce kanalizace v Brně. Město projekt podalo v roce 2008 (žádost přes OPŽP MŽP o prostředky z Fondu soudržnosti EU), má ale ještě starší historii. Od té doby jsou postupně zajišťována různá povolení, na konci roku 2010 zadána veřejná zakázka na zpracování projektové dokumentace celého kanalizačního projektu, na konci srpna 2011 přišlo rozhodnutí o získání prostředků z fondu, až na začátku září 2011 je navrženo dofinancování několik let chystaného projektu „škrtovým řešením“.
      Z brněnského rozpočtu jde sice hodně peněz na kulturu, ale převážná část jde na organizace, které město „získalo“ transformací v devadesátých letech, a na živé umění jde jen minimum. Navíc nejvyšší částku ročních dotací pravidelně získává reklamní společnost Snip & Co. s. r. o. na pořádání festivalu, který má rovnou v titulu uvedené názvy hlavních sponzorů. Město navíc v tzv. jednacím řízení bez uveřejnění této firmě (letos) přidělilo 2,5 milionů na propagaci Brna (podobnou cestou dostala firma miliony od kraje).
      Viz Schválené dotace typu A na projekty a provozní náklady 2011:
      http://zakazky.brno.cz/?pg=detail&id=5245&list=0
      http://vz.statnisprava.cz/?sid=0&pg=dod4zad&idm=96609&idd=16420
      http://www.ignisbrunensis.cz/,
      http://vz.statnisprava.cz/?sid=0&pg=dod4zad&idm=96609&idd=16420

      (Krajské) město Brno si tak platí za propagaci města Brna v městě Brně na městem Brnem dotované přehlídce ohňostrojů, která se pyšně nazývá Brno – město uprostřed Evropy.

      11.11.2011 (20.39), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    2. Vladimír Hulec

      Vladimír Hulec

      Martine,
      díky za podrobný rozklad. Publikovaný text je pouze redakčně zpracovaná oficiální zpráva ČTK. Nemáme v Brně redaktora, abychom ho mohli posílat na obdobné tiskovky. Budeme rádi, budeš-li se problému a podobným aktuálním brněnským kauzám na i-DN, příp. DN věnovat.

      12.11.2011 (23.47), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    3. Ludvík Faruga

      Avatar

      Děkuji panu Bernátkovi
      za přesné pojmenování problému. Čekal jsem, jestli na to bude mít někdo odvahu. Největším problémem Brna je totiž samo Brno.

      13.11.2011 (18.53), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    4. matěj T. růžička

      Avatar

      Nelze než nesouhlasit
      a nutno podotknout, že ve všech divadelních příspěvkovkách je ušetřitelno, a to nikoli poslední rok nebo dva, ale již od počátku, jen se to prostě neděje. To že Magistrát města Brna dotuje ze svých kulturních rozpočtů především již „zavedené – zděděné“ instituce, a nikoli živé umění, není dlouhodobě nejmenších pochyb.

      16.11.2011 (15.47), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    5. Vladimír Hulec

      Vladimír Hulec

      Promiň, Matěji,
      ale nemá být „Nelze než souhlasit“?! Jinak by mi Tvá poznámka moc nedávala smysl.

      17.11.2011 (4.16), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,