Zemřel Karel Smolka
Karel Smolka
27. 12. 1939 Chałupki – 25. 3. 2022 Opava
Barytonista, operní, operetní a muzikálový zpěvák, dlouholetý člen operního souboru Slezského divadla Opava.
Po absolutoriu ostravské konzervatoře působil tři roky jako sólista v Armádním uměleckém souboru. Poté vystudoval pěvecké studio na Janáčkově akademii v Brně a nastoupil do operního souboru v Opavě, kde působil po většinu své aktivní kariéry.
V letech 1972-1980 byl sólistou operety Státního divadla v Ostravě (dnes Národní divadlo moravskoslezské). Za dobu svého působení v operetním souboru tohoto divadla ztvárnil přes tři desítky rolí v operetách i muzikálech. Hostoval zde také v operním souboru. Do NDM se v devadesátých letech vrátil jako host. V operetě Madame Favart ztvárnil roli Markýze de Pontstablé. Účinkoval rovněž v operách Vampýr a La Bohéme.
Zemřel po delší nemoci. Pohřeb se konal 31. března ve smuteční síni v Opavě.
Řeč nestora opavské opery Evžena Trupara (v letech 1980-1982 a 1985-2008 člena souboru, později externisty) na pohřbu Karla Smolky:
Za Karlem Smolkou
Vážení,
je pro mne smutným údělem, ale zároveň velkou ctí, abych se jménem nás všech rozloučil s naším dlouholetým divadelním kolegou Karlem Smolkou.
Mnohému se dostane do vínku krásného hlasu, jinému hudebního nadání, dalšímu hereckého talentu a ještě dalšímu píle a vytrvalost. Ale je málo těch, kterým příroda nadělí všechny tyto dary a právě takovým byl dlouholetý sólista naší opery vpravdě – Mistr – Karel Smolka.
Ani jedna umělecká dráha není stejná, ale určitě snem každého umělce je umělecká dráha co nejdelší. Karlova divadelní kariéra trvala více jak padesát let a když ještě uvedu, že své poslední vystoupení ve svém hudebním pořadu, datoval k svým osmdesátinám je to krásné a obdivuhodné i vlastně… záviděnihodné.
Narodil se 27. prosince 1939 v obci Chalupki na Ratibořsku, vystudoval ostravskou konzervatoř a hned se uplatnil tři roky jako sólista v Armádním uměleckém souboru, aby potom dále pokračoval v pěveckém studiu na Janáčkově akademii v Brně.
Za každým velkým mužem stojí velká žena, praví moudří tohoto světa. Na JAMU Karlovi učarovala krásná spolužačka sopranistka Věra, aby se mu později stala celoživotní partnerkou nejen v životě, ale i na jevišti.
Po absolutoriu vyhrál konkurs do opery v Opavě, kde jej čekala řada nádherných rolí. Jmenujme alespoň Bohuše i Adolfa v Jakobínovi, Figara v Lazebníkovi sevillském, či také Figaro, ale i hrabě ve Figarově svatbě, či role Tomše v Hubičce a další a další.
Svérázný, talentovaný a nesmírně poctivý kumštýř, který miloval lehkou múzu a lehká múza milovala jeho Prostě mu učarovala opereta. A tak si na téměř osm let – v letech 1972 až 1979 – takříkajíc odskočil do ostravské operety k Mistrům lehké múzy Vladimíru Brázdovi a Josefu Kobrovi a s nimi také do ostravské televize, kde coby i tanečně mrštný umělec s humorem v krvi doslova kraloval jako mladokomik ve známých televizních operetních pořadech.
Pak se mu zastesklo po opeře a po rozmanitostech opavského divadla a od roku 1979 již zůstal opavské opeře věrný.
Manželé Smolkovi, dvě výrazné osobnosti českého hudebního divadla, vždy poctiví profesionálové v oborech operních, operetních i muzikálových, jejich role jsou ztvárněné s promyšleným vkusem i humorem, který vždy potěší – to jsou slova hudebních kritiků. Oba manželé svou bohatou operní a operetní i muzikálovou kariéru završili pedagogickým působením na Církevní konzervatoři. A taky dodám, že si Karel užil tzv. „pěkných nervů“ jako umělecký tajemník našeho divadla.
Karel Smolka byl nejen panem zpěvákem, ale měl také vřelý vztah k humoru, díky němuž se stal nepostradatelným estrádním kumštýřem, komediantem v tom nejlepším slova smyslu. Nelze opominout tuto doménu manželů Smolkových a nevím, zda své pořady měli manželé spočítány, ale jen hrubým odhadem se jedná o více než tisíc pořadů po celé republice i v zahraničí.
A vyjmenovávat zde desítky skvělých rolí rovněž nelze, a to nesmím zapomenout na jejich divadelní klubovou činnost. Slavné časy opavského divadelního klubu byly jejich velkou zásluhou. Jejich představení prostě byla vždy naplněna jasem a životní pohodou.
Bohužel, vše zůstává již jen vzpomínkou, sice krásnou a nezapomenutelnou, ale jen vzpomínkou. Nastává totiž krušný zápas, ve kterém nelze zvítězit… Tady patří obrovské poděkování paní Věrce, dceři Kateřině a jejímu manželovi , dvěma vnoučatům… Ti všichni dokázali v posledních letech, na úkor svého osobního života, Karlovi ulehčit a doslova držet jej za ruku až do jeho posledních chvil.
/Z více zdrojů pro i-DN zpracoval hul/
Komentáře k článku: Zemřel Karel Smolka
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)