Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Kontext Zprávy

    Výstava Jan Dušek 80

    Ve čtvrtek 14. dubna proběhla v Café Nona v budově Nové scény Národního divadla vernisáž výstavy Jan Dušek 80, která prezentuje průřez celoživotním dílem jednoho z nejvýznamnějších současných českých divadelních scénografů. Profesor Jan Dušek je mimo to také dlouholetým pedagogem Divadelní fakulty AMU, kde třicet let vedl katedru scénografie; v roce 1990 se stal také prvním porevolučním děkanem. Výstava, kterou připravila katedra scénografie DAMU společně s Institutem umění-Divadelním ústavem, divadelním oddělením Národního muzea, Archívem Národního divadla a Divadlem na Vinohradech k oslavě jeho osmdesátých narozenin, bude návštěvníkům přístupná až do 31. května 2022.

    Výstava v devatenácti rámech zachycuje nejvýznamnější scénické a kostýmní návrhy Jana Duška, svázané zvláště s předními divadelními scénami a československými/českými režiséry. Foto: Zuzana Lazarová

    Cílem výstavy je nejen oslava životního jubilea Jana Duška; především má návštěvníkům poskytnou ucelený obraz o jeho rozsáhlém scénografickém díle, které v mnohém navazuje na výtvarnou tradici jiné zásadní osobnosti české divadelní historie – Františka Tröstera. Pod jeho inspirativním vedením Jan Dušek studoval a tvořil základy svého stylu, v němž výtvarnou stránku úzce propojuje s hereckou akcí v tzv. akční scénografii.

    Význam díla pana prof. Duška spočívá ve výrazné kvalitě realizovaných inscenací, v nichž vždy prostřednictvím scénografie usiloval o podporu režisérovy interpretace dramatického textu. Scénografii vždy chápal a chápe jako službu celku dramatického díla. Stejně důležitá je však jeho pedagogická praxe. Za své pětačtyřicetileté působení na DAMU ovlivnil několik generací výrazných českých i zahraničních scénografů, které učil především samostatnému myšlení a chápání dramatického textu a jedinečnému pojetí scénického prostoru. Jedná se o téměř dvě stovky umělců, z nichž většina se řadí ke špičce oboru, dodává kurátorka výstavy Vlasta Koubská.

    Výstava v devatenácti rámech zachycuje nejvýznamnější scénické a kostýmní návrhy Jana Duška, svázané zvláště s předními divadelními scénami a československými/českými režiséry. Ty pak doplňují dvě prezentace dokumentující jeho další dílo v návrzích a fotografiích z inscenací, které běží na obrazovkách v mezipatře Nové scény Národního divadla. Výstava je veřejnosti přístupná každý všední den od 10:00 do 23:00, v sobotu a neděli pak od 11:00 do 23:00.

    Profesor Jan Dušek se řadí mezi nejvýraznější české žijící scénografy a kostýmní výtvarníky. Za 55 let praxe se podílel na tvorbě 670 divadelních inscenací. Výraznou stopu zanechal v Šumperku i Perthu, v Brně i v Los Angeles, v Ostravě i Baden Badenu, v Praze i Monte Carlu. Pravidelně spolupracuje s většinou českých a moravských divadel i se scénami slovenskými, polskými, italskými, německými a americkými. K nejzásadnějším momentům jeho tvorby patří například scénografie k inscenacím her Williama Shakespeara či jeho kongeniální spolupráce s filozofem České nové vlny, režisérem Evaldem Schormem. Za svou tvorbu získal mnohá vyznamenání a ceny, mimo jiné 1. cenu na Trienale v Novém Sadu či Cenu Alfréda Radoka.

    Pedagogem DAMU se Jan Dušek stal v roce 1977, od roku 1992 do roku 2021 byl vedoucím katedry scénografie, v roce 1994 se stal profesorem. V roce 1990 byl tehdejšími studenty požádán, aby převzal funkci prvního porevolučního děkana DAMU. Výrazně tak přispěl k hladkému a bezpečnému přechodu školy k jejímu demokratickému fungování.

    • Autor:
    • Publikováno: 20. dubna 2022

    Komentáře k článku: Výstava Jan Dušek 80

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,