Zemřel Pavel Vošický
11. 5. 1939 Praha – 18. 7. 2022 Praha
Akademický malíř a grafik, v šedesátých letech člen hudebního Divadla Apollo. V roce 1969 emigroval do Spojených států, po roce 1989 se vrátil do Prahy.
V roce 1958 ukončil střední uměleckoprůmyslovou školu v Turnově, obor umělecké kovářství a zámečnictví. Když ve vojenské uniformě navštívil knihovnu Britského velvyslanectví, začala se o něj intenzivně zajímat Státní bezpečnost. Nasadila na něho své agenty-provokatéry, na základě čehož jej následně uvěznila a v roce 1959 odsoudila na 18 měsíců nepodmíněně za trestný čin pobuřování proti republice, ohrožení bojového ducha, hanobení spojeneckého státu a za útok proti skupinám obyvatelů, respektive urážky mezi vojáky. Díky amnestii prezidenta byl v roce 1960 z vězení propuštěn a vojenskou službu dosloužil u PTP.
V šedesátých letech začal zpívat po různých kavárnách. Seznámil se skladatelem Karlem Svobodou a klavíristou Rudolfem Roklem a v roce 1963 se stal členem (zpěvákem) hudebního Divadla Apollo. V šedesátých letech tam účinkovala tehdy začínající a později velmi slavná skupina zpěváků, jako byli Karel Gott, Yvonne Přenosilová, Karel Hála, Pavel Sedláček, Eva Pilarová, Josef Laufer či Pavlína Filipovská (více o historii divadla zde). Po třech letech byl ale pro své radikální protirežimní názory z divadla vyhozen. Současně studoval televizní a filmovou animaci na vysoké škole UMPRUM v Praze. V roce 1968 působil na pracovní stáži v německém filmovém studiu Lindafilm. V roce 1969 úspěšně ukončil studia na UMPRUM, obor kresleného a loutkového filmu.
Po emigraci v roce 1969 pracoval ve Spojených státech jako art director. V roce 1976 získal občanství Spojených států amerických. Později byl uměleckým ředitelem prezidentské kampaně Jimmy Cartera.
Přátelil se s řadou známých osobností, mezi jinými s Pavlem Landovským, Milošem Formanem, Petrem Steinerem či Ivanem Passerem. Od roku 1976 se mu již jako občanu USA podařilo dostat se několikrát do Československa za svou dcerou. Na počátku osmdesátých let však byl poté, co odmítl spolupráci se Státní bezpečností, označen za nežádoucí osobu a do Prahy se opět dostal až v roce 1989, těsně před pádem komunistického režimu. Od roku 1995 žil v Praze a vyučoval zde americké studenty na CERGE-EI (historii 20. století a umění jako nástroj propagandy).
Současně uspořádal ve Vídni, v Norimberku, New Yorku, na podzim 2012 v pražské MeetFactory, v létě 2015 v pražské Novoměstské radnici a – naposledy – v únoru 2022 v kavárně Kampusu Hybernská v Praze výstavy svých perokreseb. Jeho ilustrace vycházely i v časopisech, především ve Philadelphia Magazine. Ukázky z jeho výtvarných prací najdete zde.
Ukázky z jeho prací a rozhovor, který s ním vedl Jaroslav Formánek, přinesla Revolver Revue 94/2014. V roce 2015 s ním ČRo ve svém anglickojazykové redakci (Broadcast in English) připravil rozhovor, který najdete zde. Jeho životní příběh zachytil v PaD 2015/1 historik Petr Blažek (zde), loni jej sám Vošický popsal v autobiografické knize Tak kde jsou ti Američani? (Muzeum paměti XX.století, 2021 ).
/Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/
Komentáře k článku: Zemřel Pavel Vošický
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)