Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zprávy

    Bubnování pro Bubny připomene transporty

    Tradiční happening Bubnování pro Bubny se uskuteční v neděli 16. října v 17 hodin na pražském nádraží Bubny. Čestným hostem je Michael Kocáb, rytmus udají bubeníci z Tam Tam Batucada. Bubnování připomíná první židovský transport o tisíci lidech, který odjel v tento den v roce 1941, do roku 1945 jich prostorami nádraží Bubny prošlo na cestě do ghett a koncentračních táborů na padesát tisíc.

    Bubnování pro Bubny. Foto: archiv projektu

    Návštěvníci Bubnování mohou také zhlédnout v interiéru budovy nádraží unikátní výstavu Album G.T. představující doposud nezveřejněné snímky z ghetta Terezín, která se pro velký zájem prodlužuje do 6. listopadu. Organizátoři upozorňují, že letošní tradiční Bubnování proběhne ve stávajících prostorách nádraží Bubny naposledy, protože má dojít k přestavbě místa a výstavbě nové budovy Památníku ticha.

    Památník ticha se stal nedávno novou příspěvkovou organizaci Ministerstva kultury. Na výstavbu nové budovy památníku v místech stávajícího nádraží Bubny, odkud z Prahy odjížděly transporty židovských obyvatel, schválilo Ministerstvo kultury 300 milionů korun na přestavbu v letech 2023 až 2025. Letos je Bubnování spojeno i s určitou bilancí Památníku ticha i jeho přestavby, dále pak s reflexí událostí, které na pozadí války nyní prožíváme. Letos bubnujeme také za proměnu nádraží Bubny v moderní památník. Přestavba kolejiště největšího brownfieldu Prahy a jeho okolí je počátkem jedné z největších proměn metropole v celé její historii. Místa, která posledních sto padesát let nedoznala změn, se promění, zabydlí, dostanou nové významy. Hovořme o tom, co je kontinuitou města minulosti a jeho budoucí podoby, říká ředitel Památníku ticha Pavel Štingl. Lidé z Památníku ticha se tématu revitalizace tohoto místa věnují dlouhodobě. Jako sólista pro rozehrání letošního Bubnování vystoupí vycházející hvězda českých bubeníků a student konzervatoře Štěpán Koláčný, v půl sedmé večer pak odjezdovou halu bubenského nádraží rozezní koncert Moniky Načevy a Michala Pavlíčka v recitálu písní s texty Jáchyma Topola.

    Bubnování pro Bubny. Foto: archiv projektu

    Letošní hlavní host Bubnování Michael Kocáb přijal pozvání za účelem zamyšlení se nad okamžiky naší historie, které byly spojeny s pasivním přihlížením a zvráceností vynucené pasivity v našich dějinách. Dnes jsme my, stejně jako celý svět, v přímém přenosu svědky událostí, které neopouštějí první stránky tisku. Někdy je světové agentury přirovnávají k Mnichovu, jindy k srpnu 68. Je třeba o těchto událostech mluvit a vždy znova si uvědomit, na které straně kdo stál, a kde bychom stáli my. Budeme o tom hovořit s Michaelem Kocábem v roli aktivisty lidských práv a také aktivního hráče pro odsun ruských vojsk u nás usazených v časech okupace, dodává Pavel Štingl.

    Až do 6. listopadu byla pro veřejnost prodloužena ojedinělá výstava Album G.T.  v prostorách nádraží Bubny. Ta představuje nově objevené a doposud nezveřejněné fotografie z ghetta Terezín nalezené v pozůstalosti poválečného redaktora Československého rozhlasu Milana Weinera. Jedná se o přelomovou sérii celkem čtyřiceti fotek neznámého autora zachycujících život v terezínském ghettu. Unikátnost snímků ještě umocňuje fakt, že protektorátní ghetto nemělo oficiálního fotografa a jeho obraz si tak veřejnost doposud utvářela pouze z propagandistických filmů pro Červený kříž či z obrázků z pozůstalostí grafiků. Výstava je výsledkem pátrání po identitě tváří z fotografií, do něhož Památník ticha zapojil v minulém roce veřejnost prostřednictvím médií. Vstup na výstavu je zdarma.

    Z výstavy Album G. T. Foto: archiv projektu

    V sobotu 22. října budou akce na nádraží Bubny věnovány vzpomínce na deportaci mladého výtvarníka, básníka a vydavatele terezínského časopisu pro děti Vedem Petra Ginze do Terezína. Ten rodné město přes toto nádraží opustil 22. října 1942 ve věku čtrnácti let. V 17 hodin bude v odjezdové hale uveden dokumentární film Po stopách Petra Ginze a divadelní hra Návštěva z pravěku z tvorby studentů gymnázia Přírodní škola.

    • Autor:
    • Publikováno: 13. října 2022

    Komentáře k článku: Bubnování pro Bubny připomene transporty

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,