Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Blogy

    Jen tak cestou z divadla (No. 31)

    Minulý víkend jsem byla na představení Návštěva z pravěku studentů gymnázia Přírodní škola na nádraží Praha-Bubny v Památníku ticha. Právě odtud odjížděly do Terezína transporty s našimi židovskými spoluobčany. Toto místo mluví samo za sebe, je v něm obsažen genius loci.

    Nádražní hala byla zaplněna studenty, kteří sledovali příběh Petra Ginze, spisovatele, kreslíře, všestranně nadaného chlapce, který měl širokou škálu zájmů. V Terezíně založil známý časopis Vedem, redigoval ho a přispíval do něj.

    Na jevišti se střídaly scény z jeho života před zavražděním v Osvětimi – z protektorátní Prahy, z Terezína, ale také pasáže s citacemi částí jeho románu, který napsal – inspirován dílem Julese Verna Návštěva z pravěku – ve svých třinácti letech.

    Panu řediteli Františkovi Tichému se podařilo něco jedinečného – spojil v divadelní hře životní příběh jedince s jeho vlastním románem, s jeho fantazií, která reflektovala společnost v období vzrůstajícího fašismu.

    V divadelním projevu je nejlépe vyjadřovat se přesně, být konkrétní. Jedině tak význam dojde „přes rampu”. Jedině tak se to dotkne každého jednotlivce, tak jedině dosáhneme určité generalizace. A tady se zcela ideálně propojila konkrétní osoba s literaturou. Dokonce s jeho vlastní literaturou. Tento nápad se ukázal jako výborné inscenační uchopení.

    Pan profesor vtáhl své studenty do projektu. Foto Památník ticha

    Pan profesor vtáhl své studenty do projektu. Dokázal je nadchnout, inspiroval je a oni zaujatě a zcela ponořeni do úkolu před námi žili tímto tématem. Zatáhnul je do děje a oni skutečně na jevišti byli, prali se, hádali se, existovali. To není lehké!

    Ve spojení s výborným hudebním pojetím pedagoga Víta Novotného to byl výjimečný zážitek. Hudba je – či by měla být – rovnocenná složka představení, a tentokrát to platilo dvojnásob. Způsob jejího uchopení na mě velmi zapůsobil. Novotný vedl studenty citlivě a právě díky propojení s textovou částí se hudební složka podstatně podílela na skvělé atmosféře představení.

    V dnešní atmosféře války na Ukrajině mělo představení zcela nové konotace. Foto Památník ticha

    Nezbývá než dodat, že v dnešní atmosféře války na Ukrajině mělo představení zcela nové konotace.

    Gymnázium Přírodní škola, Praha – Petr Ginz, František Tichý: Návštěva z pravěku. Scénář František Tichý na základě knihy Petra Ginze Návštěva z pravěku, režie František Tichý, Jakub Fojtík, Michal Květák, Rozálie Kopecká, hudba Enriko Štec, Vít Novotný, Josefína Nedbalová, Adam Tichý, Adam Pochman, Mikoláš Pešek, výtvarníci a scénografie Magdalena Schmidtová, Prokop Císler, Viktor Komárek, Ondřej Kučera. Premiéra 21. března 2019 v Salesiánském divadle v Praze 8. Psáno z uvedení 22. října 2022 v Památníku ticha na nádraží Praha-Bubny.

    /Více o inscenaci Návštěva z pravěku zde./


    Komentáře k článku: Jen tak cestou z divadla (No. 31)

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,