Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza Zprávy

    Tim Spooner v Alfredu ve dvoře

    Britský konceptuální umělec, performer, scénograf a loutkář Tim Spooner vytvořil od roku 2010 řadu pozoruhodných inscenací, ve kterých animuje materiál pomocí magnetů, elektřiny a chemických reakcí. Do Prahy nyní přijíždí s durativní verzí performance Poison Maracas, ve které hraje s loutkou Pinokia koupenou v pražském obchodě se suvenýry. V průběhu večera mohou diváci volně vcházet a vycházet z prostoru performance.

    Foto: archiv umělce

    Poison Maracas pokračuje Tim Spooner ve zkoumání všeho okrajového, zpětnovazebních smyček a snah o zmizení. Toto malé loutkové představení je experimentem o zaměřování příčin a následků mezi jednotlivými souřadnicemi, kterými jsou konečky prstů, lopatky, prsty na nohou, stěna, podlaha.

    Dílo vzniklo jako náhlá myšlenka při procházce ulicemi v centru Prahy, kde jsou stovky obchodů pro turisty s marionetami, z nichž mnohé zobrazují Pinocchia. Bylo cosi ohromujícího na jeho podobě reprodukované v tolika podobných, ale trochu odlišných verzích a různých velikostech, hromadně zavěšených a lehce se pohupujících na nitích. Přemýšlel jsem o notorické známosti jeho zobrazení, o nejslavnější loutce, o tragické a svérázné postavě, o jeho úsměvu a o loutkách jako o nádherných předmětech i laciných hračkách. Moji dva Pinocchiové jsou stínové verze. Jsou tu proto, aby se na ně člověk díval a zároveň se na ně nedíval. Stále jsou to Pinocchiové, ale část jejich pinocchiovství byla vyčerpána nebo odstraněna. Jsou to obrazy, ale jsou to také jen fantómy, rozměry nějakých jiných vzdálených pohybů. Název odkazuje k něčemu zábavnému a nebezpečnému a klamnému, co zaměstnává obě ruce. Nejednoznačné možnosti rukou. Myslím, že ruce jsou nejzajímavější části těla – orgány, které jsou nejvíce schopné násilí, rozkoše a loutkářství, říká Tim Spooner.

    Tim Spooner ve své práci kombinuje performance, malbu a sochařství, které obohacuje o nové silné přísady a příchutě, většinou značně podivné. Zajímá se především o nepředvídatelnost, jeho projekty jsou často cvičením ve vyvažování kontroly a jejího nedostatku při nakládání se všemi použitými materiály. Jeho práce byly hojně prezentovány v divadlech a galeriích ve Velké Británii, Evropě a Asii. Naposledy byla v londýnské galerii Commonage vystavena samostatná výstava obrazů a pohyblivých soch A Wave in A Cave. Žije a pracuje v Londýně.

    • Autor:
    • Publikováno: 31. října 2022

    Komentáře k článku: Tim Spooner v Alfredu ve dvoře

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,