Jakub Hrůša vystoupí s Českou filharmonií
Nejlepší český dirigent Jakub Hrůša se na třech koncertech od 14. do 16. prosince znovu setká s Českou filharmonií. Vedle slavné Sinfonietty Leoše Janáčka premiérově uvede Sedmou symfonii Jaroslava Krčka. S Druhým houslovým koncertem Bohuslava Martinů se k České filharmonii vrátí Leonidas Kavakos. Slavný řecký houslista se v Praze tentokrát představí i s komorním programem. V rámci recitálové řady Českého spolku pro komorní hudbu zahraje už v neděli 11. prosince spolu s italským klavíristou Enricem Pacem po jedné sonátě od Roberta Schumanna, Leoše Janáčka a Césara Francka.
Po světové premiéře Pražské symfonie německého skladatele Detleva Glanerta, která se pod taktovkou šéfdirigenta a hudebního ředitele prvního českého orchestru Semjona Byčkova uskuteční tento týden, provede Česká filharmonie za řízení hlavního hostujícího dirigenta Jakuba Hrůši další světovou premiéru. Ve své sedmé symfonii, nezatížené žádným konkrétním obsahem, jsem chtěl zapůsobit spontánním muzicírováním. A protože mám velice rád marimbu, použil jsem ji ve třetí a čtvrté větě koncertantně, říká o své skladbě, dokončené už v roce 2015, Jaroslav Krček a dodává: Přál bych si, aby moje hudba působila pozitivně, aby zkrášlovala chvíli, kdy zní, a aby si tento dojem posluchač s sebou nesl ještě i po jejím doznění.
Sedmá symfonie pro symfonický orchestr a koncertantní marimbu je tradičně čtyřvětá. První větu zahajuje jako v klasických symfoniích adagio, na něž navazuje bujaré allegro a na konci se nakrátko adagio vrátí. Druhá věta je meditativní, klidová, záměrně bez žesťových a bicích nástrojů. Třetí část, ve které se poprvé ozve marimba, je scherzózní s krátkými volnými vsuvkami sólové marimby, na kterou bude hrát člen České filharmonie Daniel Mikolášek. Celý orchestr tu dostává prostor pro určitou virtuozitu. Čtvrtá věta se po volném úvodu rozezní v gradované třídobé rychlé časti a vyústí až do plného zvuku. Po něm je pak krátká připomínka sólové marimby s následným volným závěrem.
Stejně jako Sedmá symfonie Jaroslava Krčka byla i Sinfonietta Leoše Janáčka premiérována Českou filharmonií. Poprvé zazněla u příležitosti všesokolského sletu ve Smetanově síni Obecního domu v červnu 1926. Od té doby ji první český orchestr provedl více než 150krát, naposledy pod taktovkou Jakuba Hrůši na Nový rok 2020.
Na rozdíl od Sinfonietty nepatří oba houslové koncerty Bohuslava Martinů k příliš často uváděným skladbám. Česká filharmonie je dosud hrála ani ne desetkrát. První houslový koncert naposledy provedl Frank Peter Zimmermann za řízení Jakuba Hrůši v prosinci 2018, přičemž vůbec poprvé v podání České filharmonie zazněl jen o necelé dvě dekády dříve s Josefem Sukem pod taktovkou sira Charlese Mackerrase. V Druhém houslovém koncertu se naposledy představila Julia Fischer s dirigentem Davidem Zinmanem v březnu 2015.
Nynějším sólistou Druhého houslového koncertu Bohuslava Martinů je Leonidas Kavakos. Houslista řeckého původu je napříč světadíly uznáván jako umělec vzácných kvalit, u kterého se bezkonkurenční technika snoubí s podmanivou muzikalitou a interpretační originalitou. V pozici sólisty pravidelně spolupracuje s nejlepšími světovými dirigenty a s elitními orchestry, jako jsou Vídeňští a Berlínští filharmonikové, Královský orchestr Concertgebouw, Londýnský symfonický orchestr nebo Orchestr lipského Gewandhausu. K České filharmonii se vrací už počtvrté. Debutově s orchestrem vystoupil s Beethovenovým Houslovým koncertem v roce 1999, v roce 2017 zahajoval spolu s Jakubem Hrůšou novou sezonu České filharmonie Prvním houslovým koncertem Dmitrije Šostakoviče a v roce 2019 se představil ve dvojroli dirigenta a sólisty, když provedl Třetí symfonii Ludwiga van Beethovena a znovu jeho houslový koncert. Při současném hostování bude možné Leonida Kavakose slyšet i v recitálovém programu, při němž ho na klavír doprovodí Enrico Pace, se kterým už v roce 2007 vydal kritikou opěvované album všech Beethovenových sonát.
Komentáře k článku: Jakub Hrůša vystoupí s Českou filharmonií
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)