Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

    Anifilm zveřejnil podrobný program

    Vedle programu mezinárodních i národních soutěží nejnovějších animovaných filmů, virtuální reality a počítačových her se festivaloví návštěvníci můžou těšit i na široký nesoutěžní filmový program a další doprovodné akce, jako jsou výstavy, koncerty, prezentace, přednášky, workshopy, dílny animace a odborný industry program.

    Plakát letošního Anifimu. Foto: archiv festivalu

    V porotách Anifilmu zasednou opět přední osobnosti filmového a herního světa. Kdo získá Animorphu pro nejlepší celovečerní film pro děti nebo dospělého diváka rozhodnou britský režisér John Stevenson, nominovaný na Oscara za film Kung Fu Panda, Sébastien Sperer, dramaturg nejvýznamnějšího festivalu animovaného filmu na světě, tedy toho v Annecy, a k nim se připojí filmová publicistka a vedoucí kulturní rubriky týdeníku Reflex Veronika Bednářová.

    Porotu pro krátké a studentské filmy tvoří český režisér a držitel loňské Animorphy za nejlepší český seriál (Jezevec Chrujda) David Súkup, oceňovaná polská režisérka Marta Pajek a trojici uzavírá vyhlášená animátorka Kim Keukeleire, s významným podílem na úspěchu filmů jako Slepičí úlet, Fantastický pan Lišák, Frankenweenie, Můj život Cuketky nebo Pinocchio Guillerma del Tora.

    Nejlepší VR filmy, videoklipy i abstraktní a nenarativní animaci vybere specialista na VR projekty Mika Johnson z USA, známý třeba svou adaptací Kafkovy Proměny VRwandlung, a dva japonští tvůrci: Mirai Mizue, mistr barvité a pohlcující abstraktní animace, a Sarina Nihei, jejíž nezaměnitelný styl inspirovala estonská animace. Oba jsou představitelé nové a oceňované japonské animace a oba také prostřednictvím masterclass představí svou tvorbu divákům.

    O vítězích v kategorii počítačových her rozhodnou grafický designer Jakub Špiřík, ilustrátorka a spolumajitelka herního studia Fairy Snail Games Zuzana Slavíková a kreativní ředitel studia Shedworks Gregorios Kythreotis, který si z loňského Anifilmu odvezl cenu za výtvarný počin ve své hře Sable.

    V rámci programu festivalu proběhnou jedinečné masterclass většiny festivalových porotců a dalších tvůrců. V programu Anifilmu nemůže chybět slavná Kung Fu Panda Johna Stevensona, s nímž se diváci setkají i při speciálním moderovaném programu. Sébastien Sperer na Anifilm přiveze speciální výběr půlnočních filmů pojmenovaný To nejlepší z Annecy WTF2022. Animátorka Kim Keukeleire ukáže svůj nejnovější film Pinocchio Guillerma del Tora oceněný Oscarem, Zlatým Glóbem i cenou BAFTA, na němž se slavným režisérem spolupracovala, a spolu postprodukčním supervizorem Fabricem Faivrem pak na společném masterclassu provede zájemce labyrintem stop-motion animace. Do pestré tvorby Davida Súkupa nahlídneme prostřednictvím dvou projekčních programů. Polská porotkyně, režisérka Marta Pajek představí své specifické kreslené snímky, včetně cenami ověnčené trilogie Nemožné tvary a jiné historky. Mirai Mizue ukáže svou tvorbu a pohovoří o svých oceněných krátkých filmech i připravovaném celovečerním debutu. Gregorios Kythreotis představí svět a příběh o dospívání prostřednictvím své hry Sable a osobně ji pro publikum i zahraje. Projekci filmů a masterclass si připravila také Sarina Nihei, jejíž nezaměnitelný styl inspirovala estonská animace. Vzácný festivalový host, legendární japonský tvůrce Kódži Jamamura na festivalu osobně kromě svých filmů představí v Oblastní galerii Liberec i vlastní kresby a to na výstavě s názvem Čtyři oka mžiky.

    V rámci industry programu festivalu proběhne největší tuzemská networkingová akce v oblasti animace Creatoola Animarket, která bude kromě tradiční výstavní části doprovázena sérií přednášek a případových studií včetně prezentace práce českých tvůrců na vizuálních efektech oscarového filmu Na západní frontě klid. Nově se přímo v Game zóně budou konat i některé akce věnované počítačovým hrám: autorské hraní oceňovaných her Sable, Someday You’ll Return, Afterglitch, ale i studentské autorské hraní (pLevel) a projekt MAPA (Massive Anifilm Playtesting Arena), v němž si nejen studenti herního vývoje mohou navzájem otestovat své hry.

    V průběhu aktivit Animation Festival Network (AFN), jejímž je Anifilm zakládajícím členem, se v Liberci uskuteční několik akcí včetně vzdělávacího programu GoCritic! pro začínající filmové novináře a kritiky, který povede zkušená nizozemská kritička Dana Linssen. Workshop pořádá AFN ve spolupráci s portály Cineuropa a Zippy Frames, na jejichž webech budou články účastníků programu publikovány.

    Kdo získá Animorphu pro nejlepší celovečerní film pro děti nebo dospělého diváka rozhodnou britský režisér John Stevenson, nominovaný na Oscara za film Kung Fu Panda, Sébastien Sperer, dramaturg nejvýznamnějšího festivalu animovaného filmu na světě, tedy toho v Annecy, a k nim se připojí filmová publicistka a vedoucí kulturní rubriky týdeníku Reflex Veronika Bednářová. Foto: archiv festivalu

    Novinkou, která na Anifilmu proběhne, je pitching Grantu Českého obzoru za podpory Nadace PPF, na němž se představí deset projektů připravovaných českých krátkometrážních animovaných filmů. Zvolené projekty se pak podělí o grant v celkové výši 1 milión korun určeného na jejich výrobu.

    Tématem nesoutěžního programu blížícího se festivalu Anifilm bude Japonsko. Diváky čeká obsáhlý program, který má za cíl představit různé podoby japonské animace. Chybět nebudou už zmíněná tvorba festivalových hostů a porotců Kódži Jamamury, Mirai Mizue a Sariny Nihei. V pěti pásmech krátkých filmů procestujeme nezávislou japonskou krátkometrážní tvorbou od 30. let minulého století až do současnosti. A i když bude v zaměření na japonskou animaci převažovat tato nezávislá produkce vznikající mimo velká studia, rozhodně festival neopomene fenomén anime. Klíčem k výběru z obrovského množství fenomenálních děl bylo i v tomto případě téma přejímání evropských vlivů. Mezi celovečerními snímky tak nechybí kultovní Zámek v oblacích Hajaa Mijazakiho nebo Akira Kacuhira Ótoma. Ale i méně známé klenoty a archivní rarity, mezi něž patří třeba zrestaurovaná verze erotického anime Beladona smutku od režiséra Eiičiho Jamamoty či zástupci nové anime tvorby, jako je Osamělý zámek za zrcadlem Keiičiho Hary. K tématu se váže také výstava IOGI: 11 příběhů ze života každodenního Japonska v libereckém zámku.

    Na letošním Anifilmu se vedle tradičně bohatého dětského a rodinného programu Animo představí krátké filmy nominované na letošní Oscary a k 100. výročí založení Českého rozhlasu nebude chybět pásmo animovaných filmů, v nichž pochopitelně jednu z hlavních rolí hraje rádio. Nejen na libereckém historickém náměstí se odehraje minipřehlídka Bilance, rekapitulující loňskou bohatou animovanou celovečerní sezónu, a objevem pro někoho můžou být filmy z programu věnovanému historii české amatérské animace od předválečného období až do roku 1990. Díky Janu Švakmajerovi a celovečernímu filmu Kunstkamera se představí jeho proslulá kunstkomora. V sekci Narozen v Liberci festival letos připomene osobnost herce Oldřicha Kaisera, který svým typickým hlasem i hereckým výkonem ovlivnil řadu animovaných filmů i seriálů. Anifilm také nemohl zapomenout na letošní sté výročí dvou významných českých tvůrců – režiséra Břetislava Pojara a výtvarníka Miroslava Štěpánka. Z jejich spolupráce festival uvede legendární seriál Potkali se u Kolína. A kdo bude mít chuť na něco ostřejšího, bude si muset na festivalu vždy počkat na oblíbené lechtivé i děsuplné Půlnoční animace.

    Škola animace powered by Nadace PPF jsou oblíbené a vyhledávané workshopy, kde si děti i dospělí pod vedením lektorů mohou vytvořit vlastní animovaný film. Letos se tato programová tvůrčí část zaměří na téma odvahy, které je vždy více než potřeba. Festival nabídne také prostor pro prezentaci a hraní soutěžních her, jež si diváci mohou vyzkoušet v Game zóně. Chybět nebudou ani moderovaná setkání s tvůrci soutěžních filmů, výstavy, koncerty, loutkové divadlo, víkendové dabingové studio České televize nebo třeba animační swap.

    Centrem festivalu bude opět Liberecký zámek, kam by měly směřovat první kroky každého návštěvníka Anifilmu. Dalšími místy konání festivalových programů pak budou kino Varšava, Cinema City, Malé divadlo, Naivní divadlo, Severočeské muzeum, Grandhotel Zlatý lev, Technická univerzita v Liberci – aula G, palác Liebieg, náměstí Dr. E. Beneše a Oblastní galerie Liberec.

    • Autor:
    • Publikováno: 25. dubna 2023

    Komentáře k článku: Anifilm zveřejnil podrobný program

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,