PQ a DAMU představují Studio Stage
Tradiční divadelní festival Zlomvaz se letos v červnu mění na PQ Studio Stage, živou a strhující sérii představení studentů a začínajících umělců v rámci Pražského Quadriennale 2023. Od 8. do 18. června se uskuteční program 26 představení tvůrčích týmů často překračujících mezinárodní hranice. Projekt organizují studenti Katedry produkce na DAMU pod kurátorským dohledem kanadského scénografa a profesora Patricka Du Worse a českého divadelního lektora a kulturního manažera Michala Lázňovského.
PQ Studio Stage představuje mezioborový program, který propojuje divadelní jazyk, technologie a rozličné techniky performance do aktivní vzdělávací zkušenosti pro diváky i tvůrce, uvádí Patrick Du Wors, kurátor platformy PQ Studio letošního Pražského Quadriennale.
Představení se odehrají převážně v Divadle DISK, část ale proběhne také na veřejných místech v Praze. PQ Studio Stage je zajímavou příležitostí pro prezentaci tvorby studentských souborů a začínajících umělců mezinárodnímu odbornému i širšímu publiku.
Program se zabývá širokou škálou témat a uvede skutečně pozoruhodná díla ze svěží perspektivy. Osobně se těším na performance zkoumající pohyb a práci s měřítky ve formě scénografických miniatur, patrné například v představeních ‘Larryho příběh’ nebo ‘River Room’, dodává s důrazem na pestrost programu Patrick Du Wors.
Další představení využívají potenciálu otevřeného prostoru a spojení s okolím formou pěší performance: ‘Policie Paměti’ pro kritiku postpandemické, kapitalisticko-populistické éry na pozadí klimatické nouze. Inspiraci tato performance čerpá z knihy Memory Police od Yoko Ogawy.
Z podobného postoje vychází i performance ‘Chór nesmrtelných toxinů’, venkovní rituální konfrontace, která převrací tradiční náboženské narativy a odhaluje destruktivní důsledky industrializované chamtivosti a mantry produktivity na příkladu pěti z nejtoxičtějších průmyslových materiálů: chromu, azbestu, olova, petroleje a formaldehydu; které vyobrazuje coby fetišizované předměty uctívání.
PQ Studio Stage organizují studenti Katedry produkce DAMU a je součástí studijního plánu druhého ročníku bakalářského studia.
Pro naše studenty je PQ Studio Stage skvělá příležitost vyzkoušet si produkci festivalu Zlomvaz, který je letos díky PQ na rozdíl od své tradiční podoby součástí mnohem širší a rozmanitější koncepce. Studenti DAMU během festivalu rozšíří své dovednosti a budou mít možnost vnímat svojí práci v jedinečném mezinárodním divadelním kontextu. Setkají se se zajímavými osobnostmi, získají kontakty a naučí se novým věcem. Je skvělé, že se DAMU v rámci PQ opět stane centrem pro zkoumání nových uměleckých přístupů, formování idejí a hledání mezioborových cest ve scénografii a performance, vysvětluje Michal Lázňovský, pedagog Katedry produkce DAMU.
Vstupenky na jednotlivá představení jsou v prodeji na platformě GoOut. Pro držitele PQ Festival Passu platí při nákupu vstupenek 50% sleva. Program performancí PQ Studio Stage najdete na webu PQ.
PQ Studio
je praktická vzdělávací platforma pro studenty, začínající umělce, profesionály a akademiky, vytvářející aktivní, plnohodnotný a tělesný zážitek ze scénografie a performance designu. Je rozdělena do tří sekcí: Workshopy a Masterclasses, které nabízí rozličné vzdělávací příležitosti, [UN]Common Design Project, sdružující projekty z různých univerzit pod jednotnou tvůrčí direktivou RARE, a PQ Studio Stage.
Letošní ročník se zabývá mnoha plačivými tématy: sociální spravedlnost, dekolonizace, globální klimatická krize, dopad sociálních sítí, fyzické, materiální i pomíjivé techniky, procesy a řemesla scénografické práce, formování umělecké strategie, kolaborativní struktury, vizuální dramaturgie, imerzivní design nebo design založený na textu.
Přehled celého programu PQ Studio najdete na webu PQ.
Komentáře k článku: PQ a DAMU představují Studio Stage
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)