Divadelní noviny > Burza Zprávy
Česko-norský projekt CoHouses se představuje
Cílem česko-norské spolupráce kulturních domů Studia Alta, Baerum Kulturhus a Black Box Theatre je rozvíjet prostředí pro tvorbu a aktivně podporovat nezávislé současné umění. Již třetím rokem tato kulturní centra realizují řadu společných aktivit v oblasti vzdělávání umělců a kulturních pracovníků. Součástí projektu jsou také koprodukce nových českých performancí a představení práce islandských a norských umělců v Praze.
Na přelomu srpna a září se v pražském Studiu Alta uskuteční dvě představení islandské umělkyně Báry Sigfúsdóttir. 31. srpna uvede svou nejnovější performanci Fabulation, která vznikla ve spolupráci s choreografkou Orfee Schuijt (Francie/Norsko). Inscenace vypráví příběhy tělem, balancuje mezi zdáním a skutečností, zpochybňuje materialitu věcí a soustřeďuje se na minimalistické pohyby.
Den poté, 1. září, se uskuteční venkovní performance Tide, která se bude odehrávat nedaleko od Studia Alta u dětského hřiště v Thomayerových sadech. Duet Báry Sigfúsdóttir a norského skladatele a trumpetisty Eivinda Lønninga propojuje hudbu a tanec v mnohožánrový celek, který je založený na improvizaci. Jeho cílem je aktivovat u diváků citlivost a vnímavost – schopnosti, které lidé v uspěchané době ztrácejí.
Společně s norskými umělci se představí i čeští, konkrétně performeři Jiří Šimek a Peter Šavel, kteří v inscenaci Whoman hledají emočně vyspělého muže, který dokáže přijmout všechny stránky své osobnosti. Reprízy inscenace, která rovněž vznikla v rámci projektu CoHouses, se uskuteční 15. a 16. září ve Studiu Alta, přičemž 15. září bude představení uvedeno již od 18 hodin jako parent-friendly. Tento přístup sdružuje skupinu lidí, kteří chtějí mít aktivní kulturní a společenský život i v období rodičovství, a proto nabízí program s možností hlídání dětí a v přístupnějších hodinách.
Projekt CoHouses vyvrcholí 24. září také pro odbornou veřejnost, kdy se uskuteční moderované setkání umělců a zástupců českých a evropských kulturních domů nazvané Artists and Venues. Jeho cílem je vytvořit prostředí pro sdílení potřeb a očekávání umělců od kulturních center a naopak.
Přelom září a října je věnovaný také uměleckým rezidencím norských umělců Magnuse Myhra a Ludviga Daaea, kteří budou v České republice rozvíjet své nové projekty. Magnus Myhr uvede 24. září, v závěrečných dnech své rezidence, ve Studiu Alta své work in progress.
///
Islandská choreografka a tanečnice. Představuje jedinečný způsob zkoumání a skládání pohybového materiálu, který je výmluvný, výstižný a muzikální. Vytváří vizuální a přemýšlivá díla, v nichž je opakovaným motivem postavení jedince ve vztahu ke společnosti a přírodě. Zvláštní pozornost věnuje detailům a nuancím těla. Žije v Norsku a své performance pravidelně uvádí na domácích i mezinárodních scénách.
Z recenzí Tide
Není to tanec ani hudba. Je to pohyb, zvuk, dech. – Roos Vlogman, 2017
Na Tide je osvěžující jeho soustředěnost, jasnost, věcnost a vytrvalost, které dohromady dokážou uklidnit mysl pozorovatele i jeho dech a soustředit jeho pozornost. […] Dokáže se smířit s realitou a dosáhnout konečného. […] Akt transformace, kdy se všední stává magickým, abstraktní konkrétním, stylizované neoddiskutovatelným, detailní praktickým a staré novým. – Pavle Heidler, 2019
…
Francouzská tanečnice a choreografka působící od roku 2012 v Oslu. Studovala na Academie voor Theater en Dans v Amsterdamu a na Stockholm University of the Arts. V jejích pracích se prolíná psaní, kreslení, choreografie, video i sochařství. Zajímá ji hra s perspektivami a setkávání živých organismů, organického a smyslového, ne-lidského a neživého. Tančila v dílech Eivinda Seljesetha, Yukiko Shinozaki, Heine Avdal a Francesca Scavetta, spolupracovala s norskou písničkářkou Jenny Hval na sérii performativních koncertů spojených s jejími alby a absolvovala s její skupinou mezinárodní turné.
…
Norský jazzový skladatel a hudebník (nar. 1983). Je jedním z nejvýraznějších a nejaktivnějších hudebníků na severské hudební scéně. Jeho kompoziční materiál pro trubku nabízí jasné struktury s přísným rámcem, v kterém zároveň umožňuje improvizaci. Užívá rozšířené techniky hry na trubku, za něž získal několik ocenění.
///
Více informací o projektu CoHouses: https://www.altart.cz/cohouses
/Projekt Spolupráce kulturních domů: Studio ALTA, Black Box Theatre, Baerum Kulturhus je podpořen z finančních mechanismů EHP a Norska 2014-2021./
…
/Pro i-DN z tiskové zprávy a dalších zdrojů zpracoval hul/
Komentáře k článku: Česko-norský projekt CoHouses se představuje
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)