Divadelní noviny > Zahraničí Zprávy
Zemřel Michael Gambon
19. 10. 1940 Dublin, Irsko – 27. 9. 2023 Witham, Essex, Velká Británie
Irsko-britský herec, známý zejména jako představitel Albuse Brumbála ze zfilmovaných knih o Harrym Potterovi (od 3. dílu). V roce 1998 byl královnou Alžbětou II. povýšen do šlechtického stavu za zásluhy na poli dramatického umění.
Zprvu se věnoval ochotnickému divadlu. Na profesionálním jevišti debutoval v roce 1962 v inscenaci Othella v dublinském Gate Theatre v roce 1962, kde ztvárnil druhého dvořana, S insceancí se účastnil velkého evropského turné. O rok později na konkurzu, kde říkal úvodní monolog Richarda III., upoutal pozornost Laurence Oliviera, který sháněl nadějné herce pro svou v té době zakládanou společnost Národního divadla. A tak se v roce 1963 stal (spolu například s Robertem Stephensem, Derekem Jacobim či Frankem Finlayem) jedním z původních členů National Theatre Company v Londýně. Ztvárnil zde vedlejší – často nepojmenované – postavy v řadě shakespearovských titulů. V roce 1967 odešel z Národního divadla do Birmingham Repertory Company, kde získal možnost hrát titulní role v shakespearovských titulech Othello (jeho oblíbený), Macbeth a Coriolanus.
Po mnoha hereckých peripetiích, kdy vystupoval v řadě větších i menších rolích v londýnském West Endu, byla dalším zlomem v jeho kariéře světová premiéra hry Harolda Pintera Zrada v režii Petera Halla v londýnském Royal National Theatre (prem. 15 června 1978), v níž ztvárnil postavu Jerryho. Až do doku 2015, kdy kvůli zdravotnímu stavu divadlo opustil, pravidelně hrál na nejvýznamnějších dublinských, londýnských (a později i broadwayských) scénách /více zde/.
V roce 1996 debutoval i na newyorské Broadawayi (ve Wyndham’s Theatre) v inscenaci hry Davida Harea Skylight v režii Richarda Eyrea. Inscenace byla přenesana z westendového londýnského Cottesloe Theatre, kde měla premiéru v roce 1995. A do Londýna se opět v roce 1997, tentokrát do Vaudeville Theatre, vrátila. Původní inscenace získala řadu prestižních cen včetně broadwayských Tony Awards, New York Drama Critics‘ Circle award a londýnských Laurence Olivier Awards. V roce 2014 byla – už bez Gambona – obnovena v londýnském Wyndham’s Theatre a v roce 2015 opět přenesena na Broadway.
Divadlo střídal s hraním ve filmech a v televizi. Ve filmu debutoval v Shakespearově Othellovi (1965) režiséra Stuarta Burgeho, což byla do filmu přenesená divadelní inscenace režiséra Johna Dextera, již RNT uvádělo v letech 1964 – 1966. V inscenaci (i filmu) ztvárnil tři menší role – Senátor/Voják/Kypřan. Ve filmové branži na sebe poprvé více upozornil až kulinářsko-horrorovým dramatem britského režiséra Petera Greenwaye Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec (1989), kde ztvárnil odporně surového gangstera Alberta Spicyho. Poté začal hrát v mnoha dalších filmech, např. Layer Cake, Božská Julie, Život pod vodou. Mezi jeho nejvýraznější filmové role patří Fjodor Michajlovič Dostojevskij v koprodukčním filmu Hráč (1997) režiséra Károly Makka, Raymond v Poliakoffově TV-seriálu Perfect Strangers (2001) či americký prezident Johnson v politickém TV-filmu Cesta do války (2002) režiséra Johna Frankenheimera (jediná nominace na Zlatý Globus). Hrál ale třeba i ve filmovém zpracování divadelní hry Briana Friela Tanec na konci léta (1998) režisérem Pat O´Connorem s Meryl Streep v hlavní roli, v Kushnerových Andělech v Americe (režie Mike Nichols, 2003) či v úspěšné filmové adaptaci divadelní hry Davida Seidlera Králova řeč (r. Tom Hooper, 2010), kde ztvárnil panovníka Jiřího V.
Divácky ale nejvíce uspěl v Burtonově Ospalé díře (1999) jako Baltus Van Tassel a v Costnerově Krajině střelců (2003) jako záporácký rančer Baxter. Úspěšný byl i snímek režiséra Roberta Altmana Gosford Park (2001), kde ztvárnil postavu Williama McCordlea. Ovšem největší diváckou přízeň získal až rolí Albuse Dumbledorea (Brumbála) v seriálu o Harrym Potterovi. Účinkoval v něm od třetího dílu Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004), když tuto roli převzal po Richardu Harrisovi, který 25. října 2002 zemřel.
Během své kariéry získal tři ceny Olivier (za hlavní role v inscenacích A Chorus of Disapproval, 1985), A View from the Bridge /Pohled z mostu/, 1987 a Man of the Moment, 1990), čtyři televizní ceny Bafta, Zlatý Satelit a dvě sošky Royal Television Society. Dvakrát byl neúspěšně nominován na cenu Emmy a Zlatý glóbus (za ztvárnění amerického prezidenta Lyndona Johnsona v televizním filmu Cesta do války a za roli otce v televizní adaptaci románu Jane Austen Emma). V roce 1998 byl královnou Alžbětou II povýšen do šlechtického stavu za zásluhy o drama. V roce 2020 jej list The Irish Times zařadil na 27. místě v seznamu největších irských filmových herců. /Více o jeho kariéře zde./
Zemřel po krátké nemoci. Michael, milovaný manžel a otec, zemřel pokojně v nemocnici se svou ženou Anne a synem Fergusem po boku. Prodělal zápal plic, uvedla rodina a požádala o respektování soukromí.
/Pro iDN z více zdrojů zpracoval hul/
Komentáře k článku: Zemřel Michael Gambon
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)