Divadelní noviny > Kontext Zprávy
Olomouc: Fúze divadla a filharmonie
Čtyřmi variantami fúze dvou významných olomouckých kulturních institucí, Moravského divadla a Moravské filharmonie, se zabývala podrobná analýza, kterou si nechalo zpracovat vedení města. Po úterním jednání se Rada města Olomouce rozhodla následovat variantu doporučovanou experty, tedy spojení do jednoho subjektu se zachováním dvou orchestrů. Podrobnou analýzu zpracovala renomovaná společnost Economic Impact Art, velmi zkušená firma na poli evaluace kultury. Navržený postup radní doporučují ke schválení i zastupitelstvu.
Zvolená varianta není nejúspornější, nicméně analýza ji označila za nejefektivnější z hlediska potenciálu šíře i kvality kulturní nabídky. Je to přístup, který se v analýze jasně ukazuje jako efektivní a životaschopný. Kromě provozních úspor, ač ne nejvyšších z navrhovaných variant, umožní tato cesta spojené instituci dosáhnout větších výnosů mimo jiné třeba i díky lepšímu využití sálů a posílení zájezdové činnosti. V podstatě je to jediná varianta, která umožňuje nejen zachování šíře kulturní nabídky, ale také její další rozvoj, popisuje přínosy chystané změny náměstek primátora pro kulturu Viktor Tichák. Analýza vznikala za přispění konzultací s experty, kteří v oboru působí napříč Evropou i v České republice.
Radní se shodli na tom, že součástí finální zřizovací listiny bude jasně definovaná pozice Moravské filharmonie Olomouc, včetně její značky. V rámci spojené instituce doporučuje vedení města také zřízení garanční rady s účastí Moravské filharmonie, která bude dbát na vhodnou proporcionalitu dramaturgie spojené instituce.
Záměr sloučení divadla a filharmonie nejprve vyvolal vlnu emocí, na jednání rady nám ale jejich ředitelé jasně potvrdili, že zachování současného stavu je dále neudržitelné. Už několik volebních období stáli ředitelé každoročně před opakovaným obhajováním rozpočtu a samotné existence institucí a souborů. Nejistota, která z tohoto plynula i dovnitř zmíněných institucí, samozřejmě není žádoucí ani pro vedení města ani pro zaměstnance divadla a filharmonie. Cílem celé debaty je také dát všem pracovníkům jasnou perspektivu a vyvést je z dlouhodobé nejistoty, vysvětluje náměstek Tichák.
Přechod na nový model by měl být pozvolný, velká část úspor bude rychlá, cílový stav včetně finančních okolností plynoucích z analýzy by měl být naplněn maximálně do čtyř let. Taktéž případné personální změny rada doporučuje realizovat postupně.
Pod nově vzniklou organizací, v níž budou divadlo i filharmonie jasně definované, zůstanou zachované dva orchestry i obě značky. Jejich konkrétní podoba a režim fungování bude předmětem dalších podrobnějších kroků. Plně vnímám zodpovědnost, kterou máme nejen vůči oběma institucím, ale také vůči kulturnímu dědictví a budoucím generacím. Proto hledáme model, který umožní tyto soubory zachovat, rozvíjet a zvyšovat kvalitu jejich nabídky a konkurenceschopnost. Tvůrci stěžejní kulturní nabídky v Olomouci pro svoje efektivní fungování potřebují způsob řízení, který odpovídá metodám řízení v jednadvacátém století. Staré modely už jednoduše nefungují, říká primátor města Mirek Žbánek.
Zastupitelstvo bude o navrženém postupu jednat 15. prosince.
///
Úplné znění analýzy zde.
Komentáře k článku: Olomouc: Fúze divadla a filharmonie
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)