Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zprávy

    Tvůrčí dílna francouzských a českých autorů

    V průběhu celého roku 2023 probíhala společná tvůrčí dílna českých a francouzských dramatiků, kterou Sněz tu žábu, z.ú. realizoval ve spolupráci s A studiem Rubín. Dílna byla podpořena z finančních prostředků EU prostřednictvím Národního plánu obnovy a MK ČR. Realizátoři dílny iniciovali vznik nových českých i francouzských dramatických textů, které byly v listopadu 2023 prezentovány veřejnosti.

    Foto: archiv festivalu

    V rámci dílny, pořádané ve spolupráci A Studia Rubín a organizace Sněz tu žábu, z.ú., která je mj. dlouholetým pořadatelem festivalu francouzského divadla v Praze, se setkali čeští a francouzští dramatičtí autoři. Cílem dílny byla především vzájemná inspirace a obohacení práce každého z autorů o zahraniční vlivy a způsoby tvorby. Výstupy z dílny, tedy nově vznikající dramatické texty, byly v obou jazycích prezentovány veřejnosti v českém i francouzském jazyce 11. listopadu 2023 v prostorách A studia Rubín.

    Sněz tu žábu, z.ú. se dlouhodobě snaží iniciovat česko-francouzskou uměleckou spolupráci. V průběhu předchozích let jsme realizovali jednotlivé projekty, většinou týkající se spolupráce jednotlivců z obou zemí na různých typech projektů. Díky tomuto projektu Tvůrčí dílny se nám podařilo na tomto poli iniciovat spolupráci významnějším způsobem, navíc v oblasti současného dramatického psaní, jehož oboustranná propagace (českého dramatu ve Francii a francouzského v ČR) je naším dalším dlouhodobým zájmem. Texty, které v rámci dílny vznikly, jsou podle mě velmi inspirativními příklady toho, jak je možné podpořit autory a umožnit jim setkání s odlišnými přístupy k práci než jaké znají z vlastního kulturního prostředí, říká Natálie Strýčková Preslová, realizátorka dílny.

    Mezi představené nové dramatické texty patří dokumentární drama O Marii, reflektující československý odboj za 2. sv. války na pozadí příběhu jedné hrdinky, text Žít divně neznamená žit blbě Alžběty Michalové zpracovávající téma autismu, text Oscar a Bianca autorky Mireille Bailly, který je dramatem dospělých dětí stárnoucích rodičů a Kingsland autorky Sophie Merceron, který je postapokalyptickou vizí budoucnosti (patrně naší?) planety. V rámci dílny vznikl také jeden společný, česko-francouzský text, tematicky postavený na vzájemném neporozumění mezi oběma jazyky s názvem Začátek.

    Foto: archiv festivalu

    Chtěla bych moc poděkovat realizátorům dílny za poskytnutí prostoru pro vlastní tvorbu i přemýšlení o ní. V českém kontextu je to pro mě byla příležitost jakých moc není a vážím si jí, uvádí autorka Alžběta Kubíčková.

    Realizátoři dílny vytvořili také materiály pro odbornou veřejnost (české divadelní dramaturgy, ředitele atd.), jejichž prostřednictvím je možné se seznámit s texty, které v rámci dílny vznikaly a případně rovnou zkontaktovat autora ohledně případného uvedení. V případě zájmu o tyto materiály se na nás neváhejte obrátit na emailu níže.

    • Autor:
    • Publikováno: 24. ledna 2024

    Komentáře k článku: Tvůrčí dílna francouzských a českých autorů

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,