BLOG: Občasník Jaroslava Štěpaníka (No. 74)
Václav Houf (1949) náleží už léta ke známým a výrazným tvářím brněnské výtvarné scény. Studoval na SPŠT v Brně a Pedagogické fakultě UJEP, nynější Masarykovy univerzity. Věnuje se zejména plakátové tvorbě, užité grafice a kresbě, prosadil se jako scénograf i vyhledávaný ilustrátor, také jako tvůrce dalších realizací. Na stávajícím „kontě“ má několik desítek individuálních výstav a velké množství účastí na kolektivních výstavách včetně zahraničních. Je nositelem více jak třiceti ocenění, jeho práce jsou zastoupeny např. v Kupferstick Kabinet v Lipsku, archivech mezinárodních bienále (Varšava, Bělehrad, Lublaň, Gabrovo), Moravské galerii v Brně, v archívu Divadelního oddělení Moravského zemského muzea, v Muzeu města Brna a v soukromých sbírkách doma i v zahraničí. Uplatnil se také jako pedagog, i vedoucí grafického designu na SŠUŘ v Brně a v Atelieru grafického designu FaVU VUT. Blízko má i k divadlu, spolupracoval s více z brněnských stánků Thálie (Divadlo Radost, Husa na provázku, HaDivadlo, ND Brno).
Dlouhodobým a častým nosným námětem, až leitmotivem Houfovy tvorby jsou hlavy. Zachyceny jsou v různých podobách a proměnách jejich výtvarného uchopení a pojetí. O tom dává znát plakát a obálka časopisu Rozrazil k jubileu Divadla Husa na provázku v porovnání s nyní vystavenými obrazy dosud poslední výstavy V. Houfa s názvem Who is Who. V prvém z uvedených příkladů je realistická črta kombinovaná pro autora typickými, pro celek určujícími fantaskními motivy. V hlavách představených současnou výstavou při zřetelně vyšší barevnosti, dominuje fantaskní pojetí, abstrakce a nezanedbatelný smysl autora pro vtipnou nadsázku.
Výstava Václava Houfa Who is Who byla zahájena vernisáží 15. února 2024. Výstavním prostorem unikátního vnitřního prostoru, jedné z významných staveb brněnského funkcionalismu, je galerie, zaplněná řadami Houfových velkoformátových hlav. Možno říct, že vystavené obrazy zajímavě korespondují s impozantním a unikátně prosvětleným interiérem dvorany, nautickými prvky evokujícími loď, zvoucí ke vstupu na palubu, a to i v čase, kdy tu zrovna žádná výstava neprobíhá.
Kolemjdoucí, jejichž kroky nevedou do někdejší První moravské spořitelny, nyní České spořitelny, a.s., za finančními záležitostmi, mají možnost za otevírací doby kdykoliv vstoupit do jedinečného prostoru, po elegantním šnekovitém schodišti vystoupit vzhůru. Odtud pohledem do všech stran nechat se okouzlit stále moderní krásou. Nyní, samozřejmě celou galerii projít kolem obrazů, zahledět se i povolit uzdu vlastní obrazotvornosti. Která z vystavených hlav zaujme k zamyšlení, jaký dojem navozuje, kým, nebo čím asi je, co si přeje sdělit? Zkrátka: kdo je kdo, (či co).
K výstavě a tvůrci píše úvodem Anna Šimková: Pozorováním grafických hlav z cyklu Who is Who? se roztáčí rytmická soukolí mechanismů jejich fungování. Komponenty mysli. Strategie, záměry. Výhybky a změny nastavení. Karneval lidstva. Rytmus a barvy davu. Tuhle nekončící párty připravil Dýdžej, grafik, virtuální chirurg, elektromechanik budoucnosti s rentgenovýma očima Václav Houf.
Zajímavě, pěkně i hlubinným ponorem vystihl tvorbu Václava Houfa básník Zeno Kaprál (1941-2020). Až překvapivě psal o důvtipném vstupu do reality, a dále rozvádí: ovládán je kutilskou zručností při rozborce a sborce; zbraň skutečnosti toliko zkoumá. Nestřílí z ní. Houfovy hlavy možno vnímat a přijímat coby sledující detaily samostatných výjevů faktografie výlučné individuality vezdejší reality v pohybu.
Procházíme-li očima početnou krajinou hlav, vstřebáváme i onu realitu tvořenou „rozborkou a sborkou“ barevné obraznosti v kombinací náčrtů a nárysů preciznosti. Nutně si všimneme průniku techniky, i tomu, jak největší a nejvyšší hlavě dav vzdává hold. Jistě s potutelným úsměvem autora k všemocnému pokroku s jeho přímým směrem, až k jasnozřivostí. Co však je pokrok, kam vede, nebo snad někdy od jiného odvádí či lidstvo zavádí?
Houf má těsný vztah k s-f i fantasy, zde je znám z knižních ilustrací a vlastní výtvarnou tvorbou. To je patrno i z hlavořadí na galerii jeho vidění pod odkrytými skořápkami hlav, někdy vejcovitých tvarů, z nichž se některé snad teprve líhnou. Otázka v titulu výstavy vybízí návštěvníka k vlastnímu vstupu do světa otázek, úvah i představivosti. Třeba i o tom, co se v těch našich hlavách skrývá a děje či snad nimi bude možné dít. Budou stále víc egocentrické, na vlastní já koncentrované, tím souběžně i paradoxně stále víc bez individuality, snadno unifikovatelné? To už je však příliš konkrétní, takže dost. Každý sám v těch předložených, výtvarně zajímavě pojatých, má možnost najít svou cestu průniku s dotazem Who is Who. Výstava potrvá do konce března tohoto roku.
Komentáře k článku: BLOG: Občasník Jaroslava Štěpaníka (No. 74)
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)