Kulturní počin Liberce
V soutěži o kulturní počin Liberce za předchozí dva roky uspělo ve všech třech kategoriích Divadlo F. X. Šaldy. Porota vybírala z rekordních 41 nominací. Soutěž se konala po několikaleté odmlce, řekl dnes náměstek primátora pro kulturu Ivan Langr (Starostové pro Liberecký kraj).
Na rok 2020, 2021 ani 2022 jsme z covidových důvodů soutěž nevyhlásili, protože se v kultuře nic nemohlo dít. Až teprve v loňském roce. A k němu jsme zpětně přidali i rok 2022, který už z několika měsíců kulturní byl a nechtěli jsme ho vynechat, dodal náměstek.
V hlavní kategorii soutěže, což jsou kulturní akce, které se konaly na území města, vyhrálo Šaldovo divadlo s loňskou inscenací Cesta. Stěžejní částí tohoto komponovaného pořadu je dětská opera Brundibár, kterou napsal židovský skladatel Hans Krása. V libereckém představení účinkuje kolem 120 dětí. Inscenace je nezvyklá i tím, že jednotlivé scény jsou na čtyřech různých místech v centru města. Mezi divadlem, výstavištěm a bazénem při něm putují nejen účinkující, ale i diváci.
Na druhém místě skončil druhý ročník festivalu skla Crystal Valley Week, který se konal loni na konci léta na 17 místech v Liberci. Třetí místo obsadil 3. ročník podzimního 1. libereckého festivalu poezie, který patří mezi největší akce svého druhu v zemi.
V kategorii Reprezentace města porota zařadila na první místo čtyři umělce – Silvii Langrovou za dlouhodobé vedení dětského sboru Severáček a tři držitele Ceny Thálie, kteří jsou z libereckého divadla. To je ocenění nejvyšší umělecké úrovně a nutně se muselo promítnout i do naší soutěže o kulturní počin, řekl Langr. Liberecké herečky ovládly Ceny Thálie v činohře v předchozích dvou letech, v roce 2022 ji získala Veronika Korytářová a loni Karolína Baranová. Předloni získal Cenu Thálie také Martin Bárta, a to v opeře.
Z Šaldova divadla je také členka Dvorany slávy, třetí kategorie liberecké soutěže. Za dlouholetý umělecký přínos do ní byla uvedena Vlasta Vindušková, která v divadle působí od roku 1965. Byla v něm tanečnicí, vedoucí baletu, dramaturgyní i choreografkou.
Liberec poprvé nejlepší kulturní počiny hodnotil za rok 2016. Langr už dříve uvedl, že záměrem soutěže je podpořit kulturní dění v Liberci a zájem veřejnosti o ně. Ocenění v předchozích letech získali mladí houslisté Milan Kostelenec a Daniel Matejča, společný projekt muzea a galerie připomínající velkolepou výstavu českých Němců z roku 1906, restaurování barokního morového sloupu i komponovaný projekt k sametové revoluci 1989.
Komentáře k článku: Kulturní počin Liberce
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)