Zemřel Miroslav Macek
Miroslav Macek
7. 12. 1944 Litomyšl – 1. 5. 2024 Zábřeh na Moravě
Stomatolog, publicista, překladatel, politický komentátor, spoluzakladatel Občanské demokratické strany a její místopředseda (21. dubna 1991 – 7. listopadu 1992 a 8. prosince 1996 – 11. září 2001), poslanec Sněmovny lidu a Sněmovny národů Federálního shromáždění (30. ledna 1990 – 5. června 1990) a místopředseda federální vlády Jana Stráského pověřený řízením ministerstva práce a sociálních věcí a federálního výboru pro životní prostředí (2. července 1992 – 31. prosince 1992).
Vystudoval stomatologii na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, studium dokončil v roce 1967. V letech 1967–71 pracoval jako zubní lékař na Hornické poliklinice v Ostravě, v letech 1971–90 na Obvodním zdravotním středisku v Postřelmově.
V lednu 1990 zasedl – v rámci procesu kooptací do Federálního shromáždění po listopadu 1989 – do Sněmovny lidu (volební obvod č. 131 – Šumperk, Severomoravský kraj) jako bezpartijní poslanec, respektive poslanec za Občanské fórum. Ve volbách roku 1990 přešel do české části Sněmovny národů coby poslanec OF. V průběhu funkčního období se stal členem poslaneckého klubu nově zřízené Občanské demokratické strany, jejímž zakladatelům patřil. Do funkce místopředsedy strany ho zvolil ustavující kongres ODS v dubnu 1991. Za ODS obhájil mandát ve volbách roku 1992. Ve Federálním shromáždění setrval do zániku Československa v prosinci 1992. V měsících před rozpadem Československa zastával významné posty v poslední federální vládě ČSFR (vláda Jana Stráského), v níž působil jako její místopředseda. Zároveň byl v tomto kabinetu pověřeným ministrem práce a sociálních věcí ČSFR a také působil jako předseda Federálního výboru pro životní prostředí. V roce 1992 odešel z postu místopředsedy ODS kvůli najasnostem kolem privatizace Knižního velkoobchodu. Do vedení strany se vrátil roku 1993 po 4. kongresu ODS v Kopřivnici, kdy se stal členem výkonné rady ODS za severní Moravu. V srpnu 1996 se stal tajemníkem ministra zdravotnictví Jan Stráského a po 7. kongresu ODS téhož roku v prosinci opět členem vedení strany. Během roku 1997 se postupně profiloval jako kritik vedení ODS a otevřeně nesouhlasil v některých bodech s tehdejším předsedou ODS Václavem Klausem.
Nicméně po takzvaném „sarajevském atentátu“, při němž koncem listopadu Ivan Pilip a Jan Ruml vyzvali v nepřítomnosti Václava Klause k jeho rezignaci, se postavil za tehdejšího předsedu ODS. Na mimořádném kongresu ODS v prosinci 1997 byl zvolen místopředsedou strany. V roce 2001 čelil další aféře (byl kritizován za roli poradce a konzultanta pro Erste Bank při privatizaci České spořitelny, která mu měla vynést mnohamilionový honorář), na což 11. září 2001 reagoval rezignací na post místopředsedy ODS. Od té doby se v politice výrazně neprojevoval.
Údajně byl prvním členem organizace MENSA za železnou oponou. Byl dlouholetým členem Svazu českých filatelistů, České numismatické společnosti, Spolku českých bibliofilů, Hollara, Spolku sběratelů a přátel exlibris, Společnosti bratří Čapků, Genealogické a heraldické společnosti, Svazu československých fotografů, spolku zahrádkářů a mnoha dalších.
Spolu s politickými aktivitami překládal ve svém volném čase anglickojazykovou literaturu. Několikrát vydal vlastní překlady Shakespearových sonetů (soukromý tisk, 1992; Nadace Lyry Pragensis, 1996; AudioStory, 1996, XYZ, 2008, Audiostory, 2021) a Poeova Havrana (Krkavec. Martin Dyrynk, 1992; Havran / Krkavec, Nadace Lyry Pragensis, 1993) /Více zde./. Vydal i různé variace či pokračování Jirotkova Saturnina a několik sbírek detektivních povídek /více zde/. Vedle toho glosoval politické dění na svých webových stránkách, blogu Viditelný Macek. Jeho komentáře se objevovaly i v různých českých denících.
Byl třikrát ženatý. S první manželkou Alexandrou, s níž měl syna Miroslava a dceru Alexandru, se rozešel v roce 2001. V dubnu 2001 se oženil s Janou Blochovou, s níž se seznámil v roce 1991 v kanceláři ODS. Manželství skončilo rozvodem v roce 2009. V roce 2015 se oženil s Petrou Hrochovou (* 1986).
O jeho smrti dnes informovala společnost Albatros Media, která vydávala jeho knihy. Zprávu o úmrtí pana Macka jsme zveřejnili na žádost jeho manželky, sdělila manažerka nakladatelství Eva Karasová. S velkou lítostí oznamujeme, že po krátké těžké nemoci zemřel dnes 1. května poklidně ve spánku, doma v přítomnosti své milované ženy Petry, kmenový autor společnosti Albatros Media pan Miroslav Macek. Rozloučení proběhne v úzkém rodinném kruhu, doplnila ji mluvčí vydavatelství Jana Fikotová. Rodina předem děkuje za projevenou soustrast a zachování soukromí /zde/.
/Pro iDN z Wikipedie a dalších uvedených zdrojů – především blogu Viditelný Macek – připravil a zpracoval hul/
Komentáře k článku: Zemřel Miroslav Macek
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)