Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 926)
Červenec je parný, školáci mají prázdniny. Alpou si chladím chřípí i hlavu.
Prostějovští si připomínají padesátiny vzniku Hanáckého divadla, které v proměnách času změnilo svůj domicil a stalo se brněnským HaDivadlem (více zde, resp. zde, resp. zde, resp. zde – pozn. red.).
Ale popořádku.
18. června 1974 se konala premiéra inscenace ochotnického sdružení Sváti Vály Revoluční epos. Prostějovská radnice zrovna usilovala o vznik divadla se stálým souborem. Záměr, že by Válovo snažení mohlo být jeho zárodkem, se nepovedl. Ztroskotaly i snahy radnice o zřízení Hanáckého divadla.
V lednu 1980 vstoupil v platnost nový divadelní zákon, kterým bylo Hanácké divadlo zároveň s Divadlem Husa na provázku převedeno do soukolí brněnského Státního divadla.
Stal jsem se převodní pákou ředitele Karla Šedy a nesměle vstoupil do rozehrané partie mocných. Jezdili jsme do secesní nádhery Kotěrova Národního domu na schvalovací zkoušky, učil jsem se chápat významy slov, lapálie, štrapác, zajištění. Ředitel Šeda býval nemluvný. Na mé otázky odpovídal až v kanceláři: Dej návrh.
Putování rozkvetlým sadem to nebývalo nikdy pro nikoho. Důležitým faktem však zůstává, že slavit je co.
Apropó, v současných chvílích se rozhoduje o dalším osudu HaDivadla.
Tak to nepokazte, pěkně prosím!
Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 926)
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)
Jan Grygar
Moc hezká vzpomínka,
putuji s HA divadlem v Brně po celou dobu jeho existence a jeho význam v brněnském divadelním světě je nezastupitelný. Přeji mu dalších padesát.
28.07.2024 (10.33), Trvalý odkaz komentáře,
,