Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Festivaly Reportáž

    Nichts ist ok (No. 1)

    Od jistého bodu není návratu. Toho bodu je třeba dosáhnout, píše Franz Kafka ve svém románu Proces. Právě k naplnění tohoto citátu došlo 2. listopadu 2024 v prostorách Kaiserštejnského paláce, kde se rozběhl 29. ročník Pražského divadelního festivalu německého jazyka, který bude pražskými divadly pulzovat až do 7. prosince. Kafkovsky orientovaný program letošního ročníku láká na zvučná jména souborů i tvůrců – diváci uvidí inscenace od Berliner Ensemble, Schaubühne Berlin či Volkstheater Wien. Součástí programu je také poslední nastudovaná inscenace německého režiséra Reného Pollesche. Navzdory mottu „nichts ist ok“ (nic není v pořádku) zahajovací inscenační večírek svou energičností rozprášil veškeré chmury.

    Foto: archiv PDFNJ

    Pokud si představíte Kafkovu introvertnost a melancholickou zadumanost obrácenou naruby, dostanete HABIBI KIOSK PRAGUE: Metamorphosis! s podtitulem An Interactive Playground – projekt, který vznikl v koprodukci Münchner Kammerspiele, Goethe-Institutu a festivalu. Viděné  je částečně inscenací, částečně site-specific zážitkem, ale především prostorem, který na několik hodin zboural strojenost života a proměnil se v esenci nespoutanosti.

    Pokud jste během sobotního odpoledne vstoupili do prostor noblesního Kaiserštejnského paláce, uchváceni jeho barokní zdobností a elegancí, možná vás – stejně jako mě – překvapily zlatavé party třásně na schodišti. Každý schod vás vedl výš a výš, zatímco se stále hlasitěji ozývala taneční hudba německého DJ Matthiase Stadlera, až vše v patře vyvrcholilo extází růžovo-modrých světel. Vítejte v prostoru Proměny.

    Proměna zde nabyla mnoha podob a účastníci mohli být její aktivní součástí nebo pouhými pozorovateli. Ať už jste stáli s drinkem podél stěn, četli jednu z Kafkových povídek, tiše povečeřeli, nebo na ubrus malovali, co vás napadlo, vždy jste přirozeně zapadli do formující se komunity okamžiku. Stejně tak jste se mohli zapojit do jedné z „atrakcí“, kterou Kiosk nabízel.

    Jednotlivá umělecká stanoviště vyzývala především k fyzické proměně – mohli jste navštívit Klaudii a Hanuše, kteří použili vaši tvář jako líčící plátno; pokud jste byli dostatečně trpěliví, mohlo tetovací studio Kafka INK zvěčnit vaši proměnu, anebo jste si z hory látek u Pedra Gramegna Ardila mohli nechat ušít masku. Půvabní queer průvodci z PiNKBUS & Pasta Parisa, jako chodící klenoty a zosobnění proměny, s elegancí udržovali hravost a atmosféru večírku. Avšak hrací hřiště skýtalo ještě mnoho dalších zákoutí, kde si každý mohl vyzkoušet různé chutě a podoby proměny.

    Na první pohled mohl Habibi Kiosk působit jako zážitkový zahajovací večírek, avšak jeho původní účel je jiný – v sídle mnichovské scény Kammerspiele slouží jako sdílený prostor pro události a společenská sonda zkoumající chování lidí. Pražskou edici lze tedy chápat jako průzkum společnosti, v němž jsou konfrontovány různé společenské vrstvy s lidmi, prvky a zážitky, které jim v běžném životě mohou být cizí. Výsledek tohoto jediného dne lze považovat za pozitivní – minimálně proto, že Habibi Kiosk na malý okamžik vytvořil prostor, kde alles ist ok.

    ///

    Kaiserštejnský palác, Praha. Müncher Kammerspiele, Goethe-Institut Česká republika, Festival theater.cz: Habibi Kiosk Prague: Proměna. Účastníci: Fuad Alymani, Pedro Gramegna Adriles, Anna Dulenchuk, Nina Jaques, Petra Tejnorová, Michal Kindernay, Kafka INK, Kuchařky bez domova, Klaudie Lotker, Hanuš Kroupa, PiNKBUS, Matthias Stadler, Elias Krischke, Anja Signitzer, Dennis Hurler. Hráno v rámci festivalu Pražský divadelní festival německého jazyka 2.11. 2024.


    Komentáře k článku: Nichts ist ok (No. 1)

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,