Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Reklamní články

    Do divadla míří Baťman!

    Ve čtvrtek 5. prosince má v Divadle Na Jezerce premiéru česká novinka jednoho z našich kmenových autorů Petra Vacka Baťman. Hra o Tomáši Baťovi, géniovi kvality a komerce, vypráví o ševci, který svým podnikatelským talentem dobyl svět. Kéž bychom měli víc takových podnikatelů, jakým byl Baťa! Poctivost, kvalita a světový úspěch.

    Foto: archiv divadla

    Byl tak úspěšný, že si mohl dovolit za své peníze stavět nejen továrny na výrobu obuvi, ale také školy, nemocnice, domky pro své zaměstnance a zkrátka budovat město Zlín tak, aby vzkvétalo. Myslím si, že i kultura by mohla více přispívat k rozkvětu měst a nikoliv k ruinování jejich rozpočtů, což je moje podnikatelská zkušenost. Pro Baťovy dělníky nebyl jejich šéf třídním nepřítelem, ale partnerem, protože profitovali ze zisku jeho firmy, na kterém se sami podíleli. Baťa byl k tomu všemu jeden čas dokonce i politikem, starostou Zlína. Zavedl přehledné a transparentní účetnictví v městských financích, prosadil udržení nízkých daní, čímž do Zlína přilákal velké množství malých i velkých podnikatelů, kteří městu přinesli nebývalý rozkvět. Kéž bychom měli takové politiky, jakým byl právě Baťa! Říkal: Nemůže být bohatství tam, kde jsou lidé zaměstnáni podváděním. Nemají čas na budování hodnot, na vytváření bohatství celé země. Razil heslo: Nic, co se samo neuživí svou kvalitou, nepodporovat! To je věta, která by se v dotační České republice měla tesat.

    I. Šmoldas, M.Šplechtová. Foto: Martin Šimral

    Srovnání s Baťou

    Teď mě napadá, což takhle zkusit porovnat některé naše současné nejbohatší podnikatele s Tomášem Baťou! Představte si třeba miliardáře Andreje Babiše s jeho vědomostmi a znalostmi, s jeho poctivostí a charakterem, s jeho způsoby jednání se zaměstnanci a tak dále. Ne, takové srovnání si Tomáš Baťa opravdu nezaslouží. Promiňte mi to malé odbočení.

    M. Šplechtová, J. Jedličková, J. Řezníček. Foto: Martin Šimral

    S myšlenkou na hru o Baťovi přišla naše provozní ředitelka Nikola, když četla knihu s příhodným názvem Inspirace Baťa. Přečetl jsem si ji také a rozhodl se, že téma za riziko realizace rozhodně stojí. Oslovil jsem Petra Vacka, který pro nás už v minulosti napsal hru Ze života Čapka a vytvořil dvě úspěšné dramatizace textů Karla Poláčka a Zdeňka Jirotky. Saturnin a Bylo nás pět (tenkrát) patří k našim nejúspěšnějším představením. Román „Bylo nás pět“ miluji od dětství a rád bych si v takové hře zahrál, což samozřejmě nešlo dohromady s mým věkem (69), takže jsem Petrovi navrhl, aby se příběh odehrával v domově důchodců, kde čtyři staří kamarádi s láskou vzpomínají na dětství a na svého kamaráda Péťu Bajzu, který se pobytu v domově důchodců, bohužel, nedožil. Ukázalo se to jako nosný nápad a hra patří v současné době k nejnavštěvovanějším.

    Baťman. O. Dvořák, D. Suchařípa. Foto: Martin Šimral

    Expedice Baťa                                                                                                              

    Ale zpátky k Baťovi. Na jaře jsme zorganizovali výlet do Zlína – expedice Baťa – a vydali jsme se pátrat po stopách geniálního podnikatele. V Nadaci Tomáše Bati nám ochotně vyšli vstříc a zásobili nás vědomostmi a knihami, na jejichž základě hra začala vznikat. Čím více jsme Baťu poznávali, tím více jsme věděli, že jde o mimořádné téma a mimořádného člověka. Nepřekvapilo nás, když Petr poprvé vyslovil slovo Baťman! Hned bylo jasné, jak se hra bude jmenovat. V tuto chvíli už původní myšlenka není jen přáním a pouhým nápadem, ale díky hercům v čele s Davidem Suchařípou v titulní roli, Mílou Šplechtovou, Ivo Šmoldasem, Janem Řezníčkem, Johanou Jedličkovou, Martinem Letákem a Ondřejem Dvořákem žije svým životem. Rád bych jim poděkoval, stejně jako všem, kteří se na vzniku představení podílejí.

    ///

    Divadlo Na Jezerce / Baťman / premiéra 5. 12. 2024 / Režie: Petr Vacek, produkce: Jan Hrušínský, scéna: Jan Balcar, kostýmy: Hana Soukupová, hudba: Václav Tobrman, pohybová spolupráce: Martin Pacek, asistentka režie: Nikola Hrklová.

    Pro Divadelní noviny Jan Hrušínský, principál Divadla Na Jezerce / Foto: Martin Šimral


    Komentáře k článku: Do divadla míří Baťman!

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,