Ostravské dny s Philipem Glassem
Velké orchestrální skladby – světové premiéry – soudobá opera – tanec – performance – maratón sólistů i elektronické hudby – nejnovější hudební trendy i návraty k začátkům avantgardy: to vše nabízí letošní Ostravské dny.
Zlatým hřebem letošního bienále je hostování Philipa Glasse a jeho ansámblu, který do České republiky zavítá zcela poprvé. Slyšet živě pionýrské dílo Music in Twelve Parts (1971-1974) s autorem, který se provedení sám aktivně účastní jako hráč na keyboardy, je příležitostí, jež se člověku může naskytnout jen jednou v životě.
Ostravské dny se v srpnu konají posedmé a už znají jména svých studentů i hostů letošního festivalu. Otázky soudobé hudby bude diskutovat 35 vybraných mladých skladatelů a v Ostravě získají rezidenci na tři týdny ( Institut Ostravské dny 12. – 31. 8. 2013). Přijedou z České republiky, Číny, Jižní Afriky, Kanady, Lotyšska, Maďarska, Nizozemí, Německa, Iránu, Irska, Izraele, Polska, Slovenska, Španělska, USA a Velká Británie. Mezi lektory nebude tentokrát chybět jedna z nejznámějších skladatelských osobností Philip Glass. Hlavními lektory dále budou Peter Ablinger, Carola Bauckholt, Petr Kotík, Bernhard Lang, Helmut Oehring, Christian Wolff a Jon Gibson.
Skladby vybraných studentů – rezidentů budou uvedeny na Ostravských dnech 2013 jako součást festivalového programu (16. – 31. 8. 2013) spolu se stěžejními skladbami 2. poloviny 20. století a 21. století. Interpretačně se na festivalu podílí Janáčkova filharmonie Ostrava, Ostravská banda (mezinárodní), The Philip Glass Ensemble a S.E.M. Ensemble (New York), Elole Trio (Dresden), Krulik Quartet (Budapešť), Canticum Ostrava s Jurijem Galatenkem, s dirigenty Peterem Ablingerem (Berlín), Petrem Kotíkem (New York/Ostrava), Rolandem Kluttigem (Berlín), Johannesem Kalitzke (Vídeň) a Ondřejem Vrabcem (Praha). Mezi hosty festivalu patří např. skladatelé Charlemagne Palestine a Phill Niblock, sopranistka Marianne Pousseur (Brusel), Jaap Blonk, performance (Amsterdam), houslisté Conrad Harris a Pauline Kim (New York) a Hana Kotková (Curych), klavíristé Daan Vandewalle (Gent) a Joseph Kubera (New York), choreograf a tanečník Daniel Squire (New York) a další.
Permanentka na všechny festivalové koncerty stojí 450,- Kč (nezahrnuje vystoupení Philipa Glasse). Koncert Philip Glass & the Philip Glass Ensemble: 1.300,- Kč. Prodej vstupenek v síti Ticketportal.cz a na dalších prodejních místech (v Ostravském centrum nové hudby www.newmusicostrava.cz). Pro mimoostravské návštěvníky koncertu Philipa Glasse je zajištěno výhodné ubytování v Mercure Hotelu v centru Ostravy (http://www.newmusicostrava.cz/s-zvyhodnene-ubytovani-112).
Podrobněji k programu:
Mimořádným koncertem Ostravských dnů je vystoupení Philipa Glasse a jeho sedmičlenného newyorského ansámblu 16. srpna v Gongu v Dolní oblasti Vítkovice. Pro provedení Music in Twelve Parts je Philip Glass (1937) nenahraditelný. V průběhu skladby, která se odvíjí během pěti hodin s jednou hodinovou a dvěma dvaceti minutovými pauzami, od keyboardu řídí celý ansámbl. Notový materiál Music in Twelve Parts není veřejně dostupný a skladba nebyla nikdy provedena někým jiným než Philipem Glassem a jeho souborem.
Den po vystoupení Philipa Glasse se koná performance v prostorách Dolu Michal (17. srpna), která bude věnována americkým skladatelům Jonu Gibsonovi (členovi the Philip Glass Ensemble), Alvinu Lucierovi nebo Christianu Wolffovi či Anne Lockwood. Festival v souvislém sledu začíná pak v pátek 23. srpna, kdy bude uvedeno stěžejní dílo Petra Kotíka – šestihodinová kompozice MANY MANY WOMEN. Den na to v sobotu se uskuteční už tradiční Minimaratón elektronické hudby, který sestavuje Martin Klimeš a v Galerii výtvarného umění Ostrava zaznějí skladby na počest futuristy Luigi Russola v podání několika orchestrů a sólistů.
Festival bude oficiálně otevřen v neděli 25. srpna koncertem Janáčkovy filharmonie Ostrava. V Domě kultury města Ostravy zazní skladby např. Kaiji Saariaho, Caroly Bauckholt nebo Christiana Wolffa. Filharmonie vystoupí také ve středu (28. 8.) např. se skladbami Martina Smolky či Iannise Xenakise, festival uzavře společně s Ostravskou bandou 31. srpna. Ostravská banda prožije svůj koncertní maratón v pondělí 26. srpna a provede řadu světových premiér. Spoluúčinkovat také bude na koncertech v kostele sv. Václava a hlavně na tzv. divadelním večeru, který připravujeme ve spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským.
Noc sól a malých ansámblů se koná v úterý 27. srpna a čeká nás hostování drážďanského Elole Tria nebo provedení skladeb Johna Cageho, Isanga Yuna, Charlemagne Palestina a těch nejsoučasnějších prací z řad mladých skladatelů. Středa 28. srpna bude nejen ve znamení filharmonického koncertu, ale před ním také dvou kvartetních těles O.B.SQ, které provede např. Kotíkův poslední smyčcový kvartet, a novinky rezidentů-studentů představí Krulik Quartet.
Čtvrteční koncert (29. srpna) v kostele sv. Václava nabídne velmi náročné provedení Kalitzkeho skladby Schubert Traum nebo Feldmanovy Rothko Chapel, dále práce mladých skladatelů zejména pro sbor. Stěžejní party zazpívají zpěváci z New Yorku. Tu noc zavítá festival do klubu Parník, kde vystoupí transylvánská romská skupina Szászcsávás Band. Páteční program (30. srpna) odkazuje k prvnímu bienále NODO – Dny nové opery Ostrava, které jsme úspěšně uskutečnili vloni v červnu ve spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským. Skládá se ze tří programů: tanečního s hudbou Johna Cageho v Divadle Jiřího Myrona (spoluúčinkuje balet NDM), německý skladatel Peter Ablinger na třech místech ostravského centra (katedrála, prodejna masných výrobků a bývalá Union Banka u obchodního domu Ostravice) provede site specific Three Places Ostrava. Divadelní večer uzavře v Divadle Antonína Dvořáka opera Lohengrin Salvatora Sciarrina s Marianne Pousseur v hlavní roli. Hraje Ostravská banda.
Závěr festivalu odpoledne v sobotu 31. srpna patří na Janáčkově konzervatoři Ostrava komorním novinkám mladých skladatelů – rezidentů Ostravských dnů a večerní finále v Domě kultury pak provedení skladeb Helmutha Oehringa, Edgara Varèse nebo opět mladé skladatelské generace – světovým premiérám Lucie Vítkové nebo Alexe Minceka.
Komentáře k článku: Ostravské dny s Philipem Glassem
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)