Výzvy, paradoxy, hry: Václav Havel – I.
Výzvy, paradoxy, hry: Václav Havel – I. / Largo desolato
Divadelní hry Václava Havla z různých úhlů pohledu: zkušenosti režisérů a herců, názory odborníků a kritiků, ukázky video a audio záznamů, vzpomínky pamětníků a v neposlední řadě záměry, inspirace, reflexe a připomínky autora samotného.
Tentokrát Largo desolato. Příběh disidenta, intelektuálního i mravního vůdce národa, který – propastně osamělý uprostřed přátel a mezi třemi ženami, svírán úzkostí a odpovědností – z posledních sil bojuje o svou identitu.
V jakých dobových souvislostech Largo desolato vzniklo? Je to Havlova nejosobnější hra? Jak ji přijali po zrušení cenzury čeští kritici? Co o ní napsal sám autor?
Largo desolato dle jeho autora: …‚hudební úvaha‘ o tíži lidského bytí; o těžkosti zápasu člověka o svou identitu s neosobní mocí, která mu ji chce vzít; o podivném rozporu mezi skutečnými možnostmi člověka a rolí, kterou mu jeho prostředí, osud i jeho vlastní práce přisoudily; o tom, jak snadno lze teoreticky vědět, jak žít, ale jak těžké je opravdu tak žít; o věčném ‚hoři z rozumu‘; o tragické nemožnosti, aby si porozuměli i lidé, kteří to navzájem myslí se sebou dobře; o lidské samotě, strachu i zbabělosti; atd. atd. – a posléze ovšem (a to hlavně) o tragickokomické a absurdní dimenzi těchto všech témat.
Připomeneme i jediná dvě česká divadelní provedení Larga desolata – inscenaci Jana Grossmana v Divadle Na zábradlí (1990) a Andreje Kroba v Městském divadle v Karlových Varech (2002). Rozsáhlejší ukázka přiblíží francouzskou televizní inscenaci Agnieszky Hollandové.
Připravila a večerem provází Anna Freimanová, hosté Jan Foll a Josef Mlejnek.
Večer se uskuteční dnes, ve čtvrtek 24. října, od 19.00 v Knihovně Václava Havla (Řetězová 7, Praha 1).
Příště: Vyrozumění
Více zde: Výzvy, paradoxy, hry – Václav Havel I. Largo desolato
Komentáře k článku: Výzvy, paradoxy, hry: Václav Havel – I.
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)