Havel má v Brně uličku a v Dublinu stoličku
V úterý 10. prosince vznikla hned dvě místa, která nesou jméno našeho prvního polistopadového prezidenta. Brno má nově uličku Václava Havla, irský Dublin se zase zapojil do mezinárodního projektu a otevřel takzvané Havlovo místo.
Havlovu uličku v úterý schválili zastupitelé města. Jméno nese úzká ulice vedoucí od Divadla Husa na provázku k parku a katedrále na Petrově. Pojmenování původně navrhl umělecký šéf Husy na provázku Vladimír Morávek. Jeho myšlenku pak brněnští divadelníci dvakrát podpořili happeningem. Objevily se ale naopak i názory, že po tak významné osobnosti by se měla jmenovat důležitější ulice. Radnice Brna-středu proto uspořádala dvě ankety, ve kterých chtěla zjistit, jak se k věci staví místní obyvatelé. Obě ankety ale vyvolaly pochybnosti, zda jsou důvěryhodné – v internetovém hlasování někdo ve vlnách posílal negativní hlasy, věrohodnost klasické „papírové“ ankety zase snížily nakopírované hlasovací lístky.
Nenápadná ulice v blízkosti brněnské katedrály Petra a Pavla a Zelného trhu – ještě před rokem neměla ani jméno, ani dlažbu. Včera hned ráno brněnští zastupitelé odsouhlasili, že ponese jméno prvního porevolučního prezidenta Václava Havla. Většina hlasujících byla pro, komunisté se zdrželi. Návrhem se nejprve zabývala pracovní skupina pro názvosloví města Brna. S nápadem souhlasila, přinesla ale jedno vylepšení. Ulici respektive uličku navrhla pojmenovat s velkým „U“. Název tedy bude znít Ulička Václava Havla. Nežijí v ní žádní lidé, a nikdo si tak nemusí kvůli pojmenování měnit doklady.
Slovo ulice nebo ulička se dle platných pravidel českého jazyka objevuje jen velmi zřídka jako součást názvů ulic a pojmenování Ulička Václava Havla je originální, jedná se o jednu z nejmenších ulic v Brně, která nese jméno po jednom z nejznámějších Čechů na přelomu století. Název Ulička Václava Havla je tedy symbolem, nejen pouhým uličním názvem, uvádí materiál, který včera schvalovali brněnští zastupitelé.
Jsem velice rád, že se po delší době a počátečních kontroverzích tento návrh dostává do zastupitelstva, poté, co jej podpořila rada města, městská část i všichni senátoři zvolení za město Brno. Je symbolické, že je dnes právě 10. prosince, kdy si připomínáme den lidských práv, uvedl šéf brněnských Zelených Martin Ander.
Právě divadelníci z blízké Husy na provázku lobbovali za jméno Václava Havla. Protože ale ulice leží mezi dvěma objekty Moravského zemského muzea, přišli muzejníci i s konkurenčním návrhem – pojmenovat ulici po Karlovi Andrém, který pomáhal muzeum založit. Ve hře byl také profesor fyziologie rostlin Jan Calábek nebo známý brněnský silák Franta Kocourek. Nápad pojmenovat ulici po bývalém prezidentovi nakonec uspěl i mezi zastupiteli městské části.
Pojmenování Ulička Václava Havla je originální, jedná se o jednu z nejmenších ulic v Brně, která nese jméno po jednom z nejznámějších Čechů na přelomu století, píše se v materiálech zastupitelstva. Od počátku jsem se netajila tím, že je správné pojmenovat uličku po Václavu Havlovi. Jsem ráda, že máme možnost vyjádřit Václavu Havlovi úctu, uvedla zastupitelka za TOP 09 Irena Matonohová.
Starosta Brna-středu Libor Šťástka (ODS) slíbil, že se radnice bude zabývat i pojmenováním nějaké ulica v Brně po Frantu Kocourkovi.. Zcela jistě budeme na zastupitelstvu řešit i pojmenování nějakého prostoru v Brně po tomto člověku, který je místním fenoménem, řekl už dříve Šťástka.
Zastupitelé udělovali Ceny města Brna
Brněnští zastupitelé včera zároveň udělili Ceny města Brna za rok 2013. V oblasti výtvarného umění získal ocenění fotograf Jef Kratochvil, za přínos divadlu herec Jiří Pecha. In memoriam obdržel Cenu města Brna i dlouholetý ombudsman Otakar Motejl, jehož zastupitelé vyznamenali za zásluhy o svobodu a demokracii. Ocenění v oblasti přírodních věd získal astronom Jiří Grygar, který v Brně studoval fyziku.
Havel má ve světě dvě „místa“
V zahraničí vzniká také neotřelý projekt připomínající prezidenta a známého bojovníka za lidská práva, jedná se o takzvaná Havlova místa, tedy posezení na veřejnosti v podobě dvou křesel u kulatého stolu, jehož středem prorůstá strom.
V Evropě je od úterý první takové „místo“ v irském Dublinu, kde ho z iniciativy organizace Art for Amnesty odhalila tamní radnice za účasti někdejšího Havlova kancléře Karla Schwarzenberga. Příští rok vznikne další Havlovo posezení v Barceloně.
Vůbec první Havlovo místo vzniklo v říjnu na půdě Georgetownské univerzity ve Washingtonu. Projekt iniciovali český velvyslanec v USA Petr Gandalovič a architekt Bořek Šípek. Záměrem tohoto projektu je vytvoření sítě míst ve veřejném prostoru, jež mohou přispět k setkávání a vedení skutečného dialogu – míst, kde bude možné diskutovat a přemýšlet v duchu ideálů a životních postojů Václava Havla, uvedla Knihovna Václava Havla.
/Pro i-DN z více zdrojů hul/
Komentáře k článku: Havel má v Brně uličku a v Dublinu stoličku
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)
Alžběta Nagyová
Dobrý den,
včera v podvečer se v klubu Husy na provázku konala tisková konference, na které Petr Oslzlý, Vladimír Morávek a zástupce tělovýchovné jednoty Sokol Brno Michal Doležel zrekapitulovali, co všechno předcházelo rozhodnutí o pojmenování Uličky Václava Havla, výtvarníci Lukáš Gavlovský a Roman Švejda Provázku věnovali model svého Srdce pro Václava Havla (vyrobený ze svíček, které zbyly při výrobě „velkého“ srdce), pozvali jsme na happening, který chystáme na 18. prosince 2014, kdy si připomeneme úmrtí Václava Havla a na závěr jsme přejmenovali divadelní restauraci Veselá husa na Veselého kocourka, což je název, který ponese vždy poslední den v měsíci!
Přejeme vám hezké odpoledne!
Alžběta Nagyová, CED, p.o. – Divadlo Husa na provázku
11.12.2013 (12.27), Trvalý odkaz komentáře,
,já jeden
Brněnský, dublinský i washingtonský počin
mne velmi těší. Doufám jen, že se v Brně na Frantu Kocourka taky jednou dostane.
11.12.2013 (19.25), Trvalý odkaz komentáře,
,