Divadelní noviny > Burza Zprávy
Tip na středu: Zemětřesení v Londýně
Divadlo LETÍ uvede v rámci cyklu scénických skic 8@8 hru Zemětřesení v Londýně v režii Martina Františáka. Hra v Čechách dosud neznámého, v Evropě však úspěšného britského dramatika Mikea Bartletta, která měla v londýnském Národním divadle premiéru v roce 2010, přináší řadu aktuálních témat jako např. ekologické katastrofy, globální oteplování nebo politický lobbismus. Představení se bude konat ve středu 18. prosince od 20 hodin ve Studiu Švandova divadla.
Je to šílená doba. Kabaret světa. Cítíte to. My všichni to cítíme. A nedá se s tím nic dělat. Tak raději pijeme a tančíme tak rychle, jak to jen jde…
Autor na velkém plátně s mnoha postavami, motivy a časovými rovinami (od roku 1968 do roku 2525 a zase zpět) ukazuje příběh tří sester, které se snaží v tomto chaosu dát svým životům smysl, a jejich otce, vědce a génia, který předpovídá celosvětovou katastrofu. Společnost ovládá všudypřítomný strach z budoucnosti stejně jako slastný pocit provinění ze života, který vedeme, nehledíce na důsledky. Nepřítel se blíží, ale tentokrát nemá zbraně… Má bouře, potopy, zemětřesení, oheň a síru…
Pokud lidé tráví večer v divadle, nestačí jim, aby to bylo „jenom dobré“. Očekávají zážitek. Očekávají, že to bude naprosto pozoruhodné, zdůrazňuje ambiciózní autor, který je považován za jednoho z nejlepších mladých britských dramatiků.
Překlad Lucie Kolouchová, režie Martin Františák, dramaturgie Marie Špalová. Hrají: Kristýna Frejová, Tereza Hofová, Hana Seidlová, Hedvika Řezáčová, Jiří Böhm, Tomáš Kobr, Vladimír Marek, Ondřej Novák, Josef Vaverka, Martin Veliký
Mike Bartlett
Narodil se v roce 1980 v Oxfordu. Vystudoval anglickou literaturu a divadelní vědu na Univerzitě v Leedsu. Jako dramatik se představil v roce 2005 na jevišti Londýnského divadla Old Vic s hrou Comfort, kterou v rámci projektu New Voices, napsal během 24 hodin. Od té doby napsal více jak desítku her, spolupracoval s Royal Court Theatre a s Národním divadlem v Londýně. Ve svém díle reflektuje problémy současné společnosti, aniž by se přitom uchyloval k módnímu „postdramatickému“ manýrismu. V popředí jeho her je vždy příběh, který se sice věnuje závažným tématům, ale nezapomíná na zábavnou funkci divadla. Na domácí půdě získal řadu prestižních ocenění a to nejenom za divadelní hry, ale také např. za seriál Město. V roce 2010 získal nejprestižnější britskou cenu Laurence Olivier Award za hru Cock.V Čechách byla zatím uvedena pouze jeho hra Smluvní vztahy v Divadle Viola.
Komentáře k článku: Tip na středu: Zemětřesení v Londýně
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)