Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    Zemřel Ladislav Štros

    FOTO JITKA HRUŠKOVÁ

    FOTO JITKA HRUŠKOVÁ

    Ladislav Štros

    22. 8. 1926 v Husinec u Prahy – 18. 4. 2015 Praha

    Emeritní režisér Opery Národního divadla v Praze, jeden z nejvýraznějších představitelů české operní školy druhé poloviny 20. století. Během svého celoživotního úvazku v ND vytvořil celkem 52 inscenací, z toho 20 v historické budově Národního divadla, 23 ve Státní opeře, osm ve Stavovském divadle a jednu na Nové scéně.

    Otec byl umělecký řezbář, matka houslistka. Soukromě studoval zpěv u Fernanda Carpiho a Jana Konstantina, hudební teorii u V. P. Mlejnka. Členem Národního divadla byl od roku 1945, kdy nastoupil do operního sboru (I. bas), od roku 1953 působil jako asistent režie a od roku 1961 jako režisér opery (do 31. 12. 1991). Jeho první samostatnou inscenací v Národním divadle byl již v roce 1959 večer operních aktovek Otakara Ostrčila Poupě a Otakara Zicha Preciézky. V roce 1964 absolvoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor dějiny umění. Během svého celoživotního úvazku v Národním divadle zde vytvořil celkem 52 inscenací, z toho 20 v historické budově Národního divadla, 23 ve Smetanově divadle (dnes Státní opera), osm v Tylově (dnes Stavovském) divadle a jednu na Nové scéně. Po rozdělení souborů v roce 1992 připravil ještě dvě inscenace ve Státní opeře Praha (Rossiniho Italka v Alžíru a Mozartova Kouzelná flétna).

    FOTO archiv ND

    FOTO archiv ND

    Určujícím prvkem všech Štrosových režií bylo jeho výtvarné cítění hudební složky operních děl, velká míra stylizace a snaha o uplatnění symbolu. Jeho inscenace byly vždy výsostně divadelními událostmi. Své režijní vize naplňoval většinou ve spolupráci se scénografem Vladimírem Nývltem a s výtvarníky kostýmů Marcelem Pokorným a Josefem Jelínkem. S jeho uměním se měli možnost seznámit nejen diváci na pražských a mimopražských scénách, ale rovněž na mnoha zahraničních jevištích (Salzburger Festspiele, Buenos Aires, Curych, Kolín nad Rýnem ad.). Jeho inscenace oper Z mrtvého domu (vítězná inscenace na festivalu v Edinburghu, 1964), Příhody lišky Bystroušky a Kouzelná flétna reprezentovaly Národní divadlo a Státní operu Praha na mnoha zahraničních zájezdech.

    Spolupracoval také s Československou televizí. Do spektra jeho aktivit náležela i činnost pedagogická, k níž byl povolán jak na operním oddělení Pražské konzervatoře (od 1. 1. 1975 do 30. 6. 1978), tak na katedře zpěvu a operní režie Akademie múzických umění v Praze (1979/1980 jako externí, od 1980/1981 interní pedagog a umělecký vedoucí Operního studia). V roce 1990 byl jmenován profesorem.

    O jeho smrti informoval jeho syn Jakub Štros.

    Poslední rozloučení se uskuteční v úterý 28. dubna 2015 od 11.00 hodin ve vestibulu hitorické budovy Národního divadla.

    • Autor:
    • Publikováno: 24. dubna 2015

    Komentáře k článku: Zemřel Ladislav Štros

    1. Violeta Fliesser

      Avatar

      Pan Ladislav Stros
      byl muj kamarad a vzacny pritel. Jako neter Jarosla Cejky, dlouhodobeho kamarada Ladislava, spolecne s nimi jsem prozivala tehdy v „zapadni Evrope“ jejich uspechy a tlumocila jsem interview v Italii. Jsem moc smutna a je mi lito, ze jsem se dozvedela tuto smutnou zpravu az ted. Uprimnou soustrast synovi a cele rodine.
      Liska Bystrouska mne bude vzdy provadet jako On Ladislav Stros. Rozdavej umeni na oblacku.
      Violeta Nina

      05.07.2015 (11.54), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,